Dnes Pondělí - zatazeno 26°C
Zítra Úterý - polojasno 31°C
Pondělí 17. 6. 2024
Svátek má Adolf
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Covid pasy dávají možnost zemím EU občany diskriminovat, tvrdí europoslanec
Dovolená u moře. Cestování bude možné s covid pasem, potvrzením o prodělaném onemocnění covid-19 nebo s testem. Foto: Karel Netolický

Covid pasy dávají možnost zemím EU občany diskriminovat, tvrdí europoslanec

Výsledek čtvrtečního vyjednávání mezi členskými státy a europarlamentem hodnotí pirátský místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja rozporuplně. Podle něj chystané covid pasy dají národním vládám možnost občany diskriminovat.

Podle Kolaji hrozí, že neočkovaným lidem prodraží dovolenou testy na covid-19, které mohou být i nadále zpoplatněné. Členské země mohou také zavádět pro majitele certifikátů dodatečné podmínky, jako je například karanténa.

„V první řadě vlády diskriminují občany, kterým částka za testy může zabránit v bezpečném cestování přes hranice. Jako úspěch vnímáme alespoň to, že testy budou muset být výrazně dostupnější. Na to Komise posílá zemím v přepočtu 2,5 miliardy korun,“ vysvětluje Kolaja.

Částka má jít na nákup rychlých antigenních testů, díky čemuž se má snížit jejich cena hlavně pro přeshraniční pracovníky nebo rodiny s dětmi. Tuto částku je navíc možné zvýšit podle potřeby.

Na druhou stranu se podařil prosadit požadavek, aby držitelé všech typů certifikátů měli stejná práva. „Není možné, aby například člověk s negativním testem nebyl vpuštěn do nějaké země jenom proto, že na něj ještě nepřišla řada s očkováním. V návrhu je tak výslovně uvedeno, že vydávání osvědčení nesmí vést k diskriminaci na základě držení konkrétního typu – protilátky, očkování nebo test tak budou mít stejnou váhu,“ říká europoslanec a předseda Evropských Pirátů Mikuláš Peksa.

Ten ale zároveň upozorňuje, že členské země budou moci ve výjimečných případech uvalovat například karanténu na některé občany. „To by mělo být možné ale pouze ve výjimečných případech, například při opětovném šíření viru,“ vysvětluje.

Europarlament původně požadoval, aby členské země mohly uznávat pouze vakcíny schválené Evropskou lékovou agenturou. To nakonec neprošlo a cestovat na covid pas tedy podle vyjednané podoby návrhu budou moci také lidé naočkovaní Sputnikem – tedy pokud toto očkování uzná samotná členská země.

Co se týče očkování ze zemí mimo Evropskou unii i tady se bude moci rozhodnout samotná členská země, zda takové cestující přijme bez negativního testu na covid-19.

Co se týče bezpečnosti dat, není povoleno například další zpracování údajů ověřovatelem. Také samotné elektronické podpisy na certifikátech budou bezpečné a nehrozí jejich zneužit.

Start covid pasů se mírně posunul, aktuálně je stanoven na 1. července 2021. Nařízení má platit pouze 12 měsíců. Po zkušenostech v letních měsících představí v listopadu Evropská komise zprávu o fungování covid pasů, na základě které bude možné covid pas upravit na zimní sezónu.


Autor: Karel Netolický

Akční dovolená s rodinou: Objevujte Itálii v karavanu

11. června 2024 v 19:24

Povalování na pláži vás baví jen chvilku a na jednom místě se po chvíli nudíte? Chcete si užít dovolenou s rodinou a zároveň zažít dobrodružství, volnost i pohodu? Půjčte si karavan, šlápněte na to a vydejte se prozkoumat okolí nádherného Lago di Garda nebo si vychutnávejte horskou krásu Dolomit....

EPU na dovolené najde zajímavá místa po celé republice

22. května 2024 v 07:46

Aplikace EPU na jednom místě sdružuje aktuální informace národních parků a chráněných krajinných oblastí. V současnosti si můžete vybrat z nabídky více než 170 výletů po celé České republice. U každé trasy je uvedena vzdálenost, celkové převýšení, krátký popis a předpokládaná...

Další články
Nahoru