
Covid míchá kariérními plány, třetina lidí hledá nová uplatnění. Jaké profese mají zelenou?
7. dubna 2021 12:10
Poslední rok přiměl mnoho lidí změnit pracovní cíle. Podnikání v řadě oborů bylo v důsledku pandemických opatření ochromené nebo zcela přerušené.
„Zaměstnanci i podnikatelé tak hledají uplatnění jinde, protože je pro ně dlouhodobě neudržitelná nejistota výdělku závislá na tom, jakou část roku budou v platnosti karanténní opatření. Či zda bude nebo nebude možné cestovat a sportovat,“ říká Michal Novák z portálu Profesia.
Číšníci mají červenou, řemeslníci a pečovatelé zelenou
Málokdo teď asi uvažuje o tom, že si založí své vlastní bistro nebo otevře restauraci. Nelze se tedy divit, že u mnohých studentů ochladl zájem o studium oborů spojených s cestovním ruchem, hotelnictvím nebo zábavním průmyslem.
„Řada drobných živnostníků také ukončuje živnost, protože pro ně přestalo být reálné udržet restauraci, penzion, kadeřnickou provozovnu nebo malý obchod. Problémy mají i ti, kteří se zaměřili na služby spojené se sportováním a dalšími volnočasovými aktivitami nebo uměním,“ pokračoval Michal Novák.
Naopak velký zájem je o zaměstnance, kteří se orientují v nových technologiích, umějí programovat, vytěžit informace z velkých dat nebo mají zkušenosti s elektronickým obchodem. To je také jeden ze směrů pro rekvalifikaci.
Není ale jediný – kromě kvalifikace v IT lidé nejčastěji dělají zkoušky opravňující je stát se řidiči v dopravě osob nebo nákladní přepravě, doplňují si odborné řemeslnické zkoušky, kvalifikaci potřebnou pro práci ve zdravotnictví či v pečovatelských a sociálních službách.
IT je jednou z oblastí, kde zájem o nové pracovníky roste. Zaznamenává se zvýšený zájem o odborné kurzy i konference ze strany těch, kteří hledají v IT oblasti nové kariérní možnosti. Velká část z nich se zaměřuje na získávání programátorských znalostí a dovedností.
Na trh práce se dostali zkušení pracovníci. Například v textilním průmyslu, který se v posledních letech potýkal s nedostatkem kvalifikovaných sil, zejména švadlen. Generace zkušených šiček a švadlen vyučená ještě za minulého režimu již z většiny odešla do důchodu a nových absolventek mnoho nepřibývalo.
S útlumem automobilové výroby došlo k tomu, že se na trhu práce objevili pracovníci, kteří například vyráběli sedačky či čalounění. Ti bez dlouhého zaškolování mohli začít pracovat v podobném oboru.
Třetina lidí hledá uplatnění v jiné profesi
Jaké byly výsledky ankety, ve které byla položena otázka, zda koronavirus donutil respondenty přehodnotit kariérní možnosti nebo změnit práci?
„Téměř třetina 971 respondentů odpověděla, že jsou momentálně bez práce a hledají uplatnění v jiném oboru nebo profesi. To, že kvůli covidu změnili práci, ale po zlepšení situace se chystají vrátit zpátky, uvedlo 12 procent lidí, 19 procent respondentů naopak zatím zůstává v původním zaměstnání, ale o změně profese uvažuje,“ řekl Michal Novák.
Definitivní přesun do jiného oboru deklarovalo 13 procent respondentů a zbývajících 26 procent se situace nijak nedotkla.
Někteří zaměstnavatelé zaznamenali také to, že se jim začali aktivně hlásit lidé na místa, která dříve obsazovali zahraniční pracovníci.