Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 11°C
Pátek 7. 5. 2021
Svátek má Stanislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Covid a chřipka nebudou na podzim jedinými strašáky, toto roční období přináší i další zdravotní trable
Pro naši psychiku na podzim je dobré vyrážet na procházky či výlety do přírody. Ilustrační foto: archiv

Covid a chřipka nebudou na podzim jedinými strašáky, toto roční období přináší i další zdravotní trable

Lidský organismus ovlivňují nejen denní doby, ale celá roční období. S nadcházejícím podzimem se s námi dějí změny, klesá imunuta, objevují se specifické podzimní zdravotní trable. Naší životosprávou a dodržováním pravidel se můžeme snažit jejich negativní dopady minimalizovat.

Na podzim především klesá naše imunita s tím, jak se mění teploty přes den, kdy je ráno chladno a v poledne tepleji. Také náhlé změny počasí ji snižují.

Sliznice jsou méně účinnou bariérou proti virům a bakteriím. Objevují se rýmy, bolesti v krku, nachlazení, přibývají chřipky. Není divu, že někteří epidemiologové se obávají, že už v průběhu podzimu dojde k souběhu chřipkové a covidové epidemie.

Na podzim se ve větší míře ozývají žaludeční a dvanácterníkové vředy. Žaludeční hned po jídle, dvanácterníkový asi dvě hodiny po jídle. Někteří lidí mají také na podzim problémy se srdcem, protože na ně působí proměnlivé počasí.

Vlhko a nízké teploty vyvolávají bolest kloubů, na které jsou dobré teplé koupele a protizánětlivě působící byliny. Zároveň máme sklony obalovat se tukem před zimou.

Proto je důležitý pohyb a dostatek minerálů z přírodních zdrojů. Na podzim se také zhoršuje astma. Kvůli deštivému počasí nás začínají pronásledovat deprese a splíny.

Jak předejít na podzim depresím? Říkáme jim také afektivní poruchy a trpí jimi v tomto ročním odobí dvě až deset procent populace. Řecký lékař Galén přirovnal tuto apatii k hibernaci zvířat v zimě.

Důležité je pro nás denní světlo. Jeho nedostatek v uměle osvětlených místnostech, kancelářích a bytech spolu se sedavým způsobem života způsobuje hormonální změny a výkyvy v tělesné teplotě.

Proto je důležité například spát s hlavou směrem na východ, případně na jih a nechat svítit ráno slunce do ložnice.

Přes den se co nejvíc vystavujte dennímu světlu, jděte na procházku, dodržujte pravidelnou životosprávu a spánek. V neposlední řadě je výborná dovolená v místech, kde je teplo a dostatek světla. I když to je v této specifické době, která nepřeje cestování, složité.

Některá doporučení pro to, abychom se na podzim cítili dobře, jsou samozřejmá, ale neměli bychom je podceňovat. Například bychom se měli teple oblékat. Výborná je masáž teplým sezamovým olejem a pak teplá sprcha. Na začátku podzimu bychom měli jíst lehká, teplá jídla, která nezatěžují metabolismus.

Později můžeme jíst i těžší pokrmy, sezónní ovoce a zeleninu, rýži a obilná jídla. Vyhnout bychom se měli syrovým salátům a kyselým potravinám. Masožravci si mohou dopřát bílé maso a ryby.

Z koření se doporučuje pro toto období skořice, kardamom, kumín, fenykl, hřebíček, čerstvý zázvor. Nápoje pijeme teplé, hlavně teplou vodu s limetkou, bylinné čaje, obilnou kávu, suché červené víno v pokojové teplotě. Omezit nebo vyloučit bychom měli kofeinové nápoje.

Kdy máme chodit spát a vstávat? Ideální je usínat kolem 22. hodiny a vstávat poměrně brzy – od 5 do 7 hodin. Na podzim bychom se také měli vyhýbat větší námaze a hluku. Zkrátka a dobře relaxovat, pokud to jde v přírodě, a nasávat světlo a teplo.


Autor: Lucie Rychlá

Startuje osvětová kampaň na podporu vzdělávání dětí s těžkým postižením a na podporu jejich asistentů

4. května 2021 ve 20:20

Mají právo a povinnost se vzdělávat, ale nemají možnost chodit do školy. Po změně financování speciálních škol a zrušení dotací na takzvaná podpůrná opatření, která, zahrnovala i mzdy individuálních asistentů, je vzdělávání dětí s tím nejtěžším postižením zásadně ohroženo. Mnoho dětí s těžkým...

Unikátní iMUCHA Show míří na EXPO Dubaj

28. dubna 2021 v 11:33

Velkolepá mezinárodní multimediální iMUCHA Show se na jaře roku 2022 stane součástí českého pavilonu na EXPO v Dubaji. Zařazení show do výběru exkluzivních prezentací toho nejlepšího z jednotlivých zemí v rámci prestižní a nejvýznamnější kosmopolitní výstavy svědčí o její špičkové kvalitě a...

Praha 4: Zdarma cvičení s prvky Tai chi na Pankráci se vrací

14. dubna 2021 v 11:47

Pro všechny sportovní nadšence je i letos, stejně jako vloni, připraveno outdoorové Tai chi cvičení v parku Na Pankráci pod vedením Vlasty Pechové. První lekce proběhne 17. května od 18 hodin.

Další články
Nahoru