dnes
Čtvrtek - jasno
19°C
zítra
Pátek - jasno
19°C
pozítří
Sobota - skorojasno
15°C
Corpus Domini. Štafetová pouť připomene české kořeny tohoto svátku
Štafetová pouť připomene české kořeny tohoto svátku. Foto: MČ Praha 1

Corpus Domini. Štafetová pouť připomene české kořeny tohoto svátku

V sobotu ráno odstartovala od Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí pouť českých a italských poutníků směřujících do italského Orvieta. Svojí cestou připomínají, že církevní svátek celosvětového významu Corpus Domini má své historické kořeny ve 13. století a nebylo by jej bez českého kněze Petra, který tehdy putoval stejnou cestou.

Kněz Petr putoval v roce 1263 z Prahy do Říma a během cesty byl svědkem eucharistického zázraku. Českému knězi z Prahy, který pochyboval o proměně hostie v živého Krista, začala prý při bohoslužbě tato hostie krvácet. Krev se zachovala dodnes a je předmětem celosvětového katolického svátku Těla a krve Páně (Božího těla) – Corpus Domini.

„Poselství přátelství a dobré vůle bylo důležité tehdy a je důležité i dnes, a proto pouť s velkou radostí naše městská část podporuje,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, podle kterého je pouť rovněž důležitým symbolem spolupráce Čechů, Italů a dalších národů.

„Štafeta není sportovní, ale spíše kulturně-duchovní a společenskou akcí,“ vysvětlil Jaroslav Němec, ředitel Arcidiecézní charity Praha. Během let si pouť získala podporu mnoha měst a obcí, jimiž štafeta prochází. Poutníky obvykle přijme starosta obce a ke štafetě se přidávají v každé etapě desítky i stovky místních lidí.

V samotném Orvietu, kam dorazí i starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, se pak poutníci účastní tamějších oslav svátku Božího Těla, které jsou tam velkolepě pojaté. Právě tam byl také svátek Corpus Domini ve 13. století vyhlášen.


Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

Včera v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Bezplatný seminář: Finanční arbitr a spotřebitelé

15. října 2018 ve 12:50

Humanitní odbor Úřadu městské části Praha 2 a Občanská poradna Společnou cestou zvou ve čtvrtek 18 října od 9 hodin na seminář Finanční arbitr a spotřebitelé.

Další články
Nahoru