dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
4°C
Corpus Domini. Štafetová pouť připomene české kořeny tohoto svátku
Štafetová pouť připomene české kořeny tohoto svátku. Foto: MČ Praha 1

Corpus Domini. Štafetová pouť připomene české kořeny tohoto svátku

V sobotu ráno odstartovala od Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí pouť českých a italských poutníků směřujících do italského Orvieta. Svojí cestou připomínají, že církevní svátek celosvětového významu Corpus Domini má své historické kořeny ve 13. století a nebylo by jej bez českého kněze Petra, který tehdy putoval stejnou cestou.

Kněz Petr putoval v roce 1263 z Prahy do Říma a během cesty byl svědkem eucharistického zázraku. Českému knězi z Prahy, který pochyboval o proměně hostie v živého Krista, začala prý při bohoslužbě tato hostie krvácet. Krev se zachovala dodnes a je předmětem celosvětového katolického svátku Těla a krve Páně (Božího těla) – Corpus Domini.

„Poselství přátelství a dobré vůle bylo důležité tehdy a je důležité i dnes, a proto pouť s velkou radostí naše městská část podporuje,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, podle kterého je pouť rovněž důležitým symbolem spolupráce Čechů, Italů a dalších národů.

„Štafeta není sportovní, ale spíše kulturně-duchovní a společenskou akcí,“ vysvětlil Jaroslav Němec, ředitel Arcidiecézní charity Praha. Během let si pouť získala podporu mnoha měst a obcí, jimiž štafeta prochází. Poutníky obvykle přijme starosta obce a ke štafetě se přidávají v každé etapě desítky i stovky místních lidí.

V samotném Orvietu, kam dorazí i starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, se pak poutníci účastní tamějších oslav svátku Božího Těla, které jsou tam velkolepě pojaté. Právě tam byl také svátek Corpus Domini ve 13. století vyhlášen.


Praha zajistila sběr a likvidaci injekčních stříkaček po narkomanech na další tři roky

5. prosince 2018 v 17:23

Nebezpečný a infekční odpad nacházejí na svých pravidelných obchůzkách strážníci městské policie. Hlavní město se dohodlo na pokračování dosavadní praxe, kdy jsou jehly, injekční stříkačky a další odpad z aplikací omamných a psychotropních látek bezpečně posbírány do speciálních sběrných boxů a...

Další články
Nahoru