dnes
Pátek - obcasny-dest
8°C
zítra
Sobota - skorojasno
4°C
pozítří
Neděle - polojasno
7°C
Corpus Domini. Štafetová pouť připomene české kořeny tohoto svátku
Štafetová pouť připomene české kořeny tohoto svátku. Foto: MČ Praha 1

Corpus Domini. Štafetová pouť připomene české kořeny tohoto svátku

V sobotu ráno odstartovala od Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí pouť českých a italských poutníků směřujících do italského Orvieta. Svojí cestou připomínají, že církevní svátek celosvětového významu Corpus Domini má své historické kořeny ve 13. století a nebylo by jej bez českého kněze Petra, který tehdy putoval stejnou cestou.

Kněz Petr putoval v roce 1263 z Prahy do Říma a během cesty byl svědkem eucharistického zázraku. Českému knězi z Prahy, který pochyboval o proměně hostie v živého Krista, začala prý při bohoslužbě tato hostie krvácet. Krev se zachovala dodnes a je předmětem celosvětového katolického svátku Těla a krve Páně (Božího těla) – Corpus Domini.

„Poselství přátelství a dobré vůle bylo důležité tehdy a je důležité i dnes, a proto pouť s velkou radostí naše městská část podporuje,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, podle kterého je pouť rovněž důležitým symbolem spolupráce Čechů, Italů a dalších národů.

„Štafeta není sportovní, ale spíše kulturně-duchovní a společenskou akcí,“ vysvětlil Jaroslav Němec, ředitel Arcidiecézní charity Praha. Během let si pouť získala podporu mnoha měst a obcí, jimiž štafeta prochází. Poutníky obvykle přijme starosta obce a ke štafetě se přidávají v každé etapě desítky i stovky místních lidí.

V samotném Orvietu, kam dorazí i starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, se pak poutníci účastní tamějších oslav svátku Božího Těla, které jsou tam velkolepě pojaté. Právě tam byl také svátek Corpus Domini ve 13. století vyhlášen.


Milovníci koček se sejdou v Praze 11

Včera ve 13:11

Chovatelé a milovníci koček se mohou od 2. do 3. března těšit na propagační výstavu koček. Výstava Spring Star Show 2019 proběhne v Kongresovém centru TOP HOTEL Praha, Blažimská 4, Praha 11 – Chodov.

Praha 2 pomáhá dávat odpovědi na řešení životních situací

19. února 2019 v 09:19

Sociální, právní i výchovnou pomoc při překonávání obtížných životních situací nabízí všem zájemcům diskusní semináře, které už osm let hostí radnice Prahy 2. Pořádá je zde bezplatně občanská poradna Společnou cestou ve spolupráci s humanitním odborem ÚMČ...

Další články
Nahoru