dnes
Neděle - snih
2°C
zítra
Pondělí - snih
0°C
pozítří
Úterý - skorojasno
3°C
Čolku, máš problém! V metropoli mizí potoky a rybníky, hlavně obojživelníci trpí
Čolek obecný. Foto: John Beniston / Wikimedia Commons

Čolku, máš problém! V metropoli mizí potoky a rybníky, hlavně obojživelníci trpí

Počasí je jak na houpačce. Dlouhodobější sucha se bohužel opakují. Mohou kvůli nim Praze vysychat toky rybníků či potoků? A může se to negativně odrazit na životě zvířat? Podle názoru odborníka problém existuje – v metropoli i v okolí potoky a rybníky dokonce dlouhodobě mizí.

„Je to celosvětový problém. Kvůli změnám klimatu se mění srážky, kvůli zemědělství skladba půdy. A na velký malér máme zaděláno,“ podotýká pro Pražský patriot Petr Kolomazník ze záchranné stanice v Praze-Cholupicích. Situaci rozhodně nevidí růžově.

„Co se týče našeho pražského okolí, skutečně dlouhodobě mizí potoky a rybníky – jen v okolí naší stanice zmizely čtyři v průběhu let. Vysychají vodoteče a letošní sucho problém jen vygraduje,“ říká.

Trpí hlavně žáby a čolci

Živočichové vázaní na vodu podle jeho slov ztrácejí rychle své prostředí. „Nejvíce tím trpí žáby a čolci. Pokud jejich larvám voda vyschne, uhynou. A to se bohužel právě děje. V minulosti zcela běžní v každé kaluži, dnes nemají kde žít. A stejný problém má i vodní hmyz, vážky a podobně,“ uvádí Kolomazník.

Bydlí v Modřanech, kam se nastěhoval před třiceti lety. V okolních lesích tam tehdy tekl potok. Byly tam v každém terénním zářezu tůně. Byly plné pulců a žab. „Dnes, od Cholupického potoka, který už je také vyschlý, až po Břežanské údolí, není jediný potok. Je to doslova katastrofa, zvířata nemají ani co pít, lesy jsou zcela vyschlé. Ale jak jsem řekl, je to problém dlouhodobý a celosvětový,“ dodává.

Průšvih? Při teplotách nad 30° C, když nezaprší

Oproti tomu vedoucí střediska ekologické výchovy a záchrany zvířat při Lesích hlavního města Prahy Václav Nejman uvedl, že momentálně nemá „žádné informace o tom, že by živočichové nedostatkem vody trpěli“.

Podle Milana Kauckého z organizace S. O. S. zvířata nedostatek vody škodí všem. „Když je vedro, voda je navíc málo okysličená, takže to odnáší ryby a vše, co přijímá kyslík z vody," uvedl. Průšvih podle něj nastane, když teploty stoupnou nad 30 stupňů. „Tak tomu bylo před pár týdny. To byl problém hlavně ve stojatých vodách,“ řekl.

Lidé nesmějí zalévat vodou z potoků

Problém s vysycháním nesužuje jen Prahu. V České republice vysychají koryta potoků. „V některých krajích jsou dokonce vydávány vyhlášky, že lidé nesmějí z potoků čerpat vodu – tedy zalévat vodou z potoků, protože tam musí zbýt voda pro živočichy,“ říká ochránkyně zvířat Renata Vikartová. Většina řek je pod normálem a mnohde jsou vyschlé studně.

Krize tedy začíná postihovat i velké toky, malé vysychají. Je pravděpodobné, že vyhlášky se budou rozšiřovat a možná nastane i zákaz koupání, neboť se mohou rozšířit sinice.

V polovyschlých rybnících jsou ryby kořistí 

„Moravské rybníky a rybáři zažívají těžký rok. Rybníky jim před očima doslova vysychají. Na některých museli zahájit i výlovy, aby zachránili ryby před uhynutím. Dá se říct, že nejhorší situace je na Znojemsku. Na rybnících, kterým tam říkají nebesáci. Tyto rybníky nemají vlastní přítok a jsou odkázány jen na déšť,“ říká místopředseda sněmovního zemědělského výboru Pavel Kováčik.

Podle jeho slov vysychající nádrže nejvíce ohrožují plůtky a násadu. „Stav rybníků a nádrží není žádným překvapením. Zima byla takřka bez sněhu, jaro bez deště, v červnu přišla krátká vedra a voda se doslova ztrácela. V polovyschlých rybnících jsou ryby snadnou kořistí pro kormorány. Letošní rok bude pro rybáře hodně těžký. Věřme, že se jim tuto situaci podaří zvládnout,“ dodává.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru