Dnes Středa - zatazeno 4°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 3°C
Středa 26. 1. 2022
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Co způsobí zapálená cigareta tepnám? Reakce nastane během pár vteřin
V Česku kouří zhruba čtvrtina dospělé populace. Mnoho lidí se snaží zlozvyku zbavit. Foto: Lucie Rychlá

Co způsobí zapálená cigareta tepnám? Reakce nastane během pár vteřin

Jaké dopady má kouření na naše srdce a cévy? K této a dalším aktuálním otázkám na téma kouření se vyjádřili naši přední lékaři v rámci neveřejného diskuzního panelu, který uspořádala na půdě Všeobecné fakultní nemocnice v Praze pacientská organizace Onkomaják.

„Naším hlavním posláním je zvyšování povědomí široké veřejnosti o onkologických onemocnění, prevenci a možnostech léčby. Na našich road show jsme v poslední době zjistili, že co se týče kouření, tak lidé dostatek informací nemají. Samozřejmě vědí, že kouření způsobuje rakovinu plic, ale už netuší, jak se onemocnění léčí, ptají se nás na alternativy kouření, na doporučení. Chybí nám však data. Proto jsme se rozhodli diskuzní panel s odborníky uspořádat,“ uvedl Tomáš Kruber, ředitel neziskové pacientské organizace Onkomaják. 

Diskuze se zúčastnila například vedoucí Centra pro závislé na tabáku VFN a 1. LF UK Eva Králíková, primář I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí VFN a 1. LF UK Jiří Votruba, přednosta Kliniky adiktologie VFN a 1. LF UK Michal Miovský, přednosta II. interní kliniky – kardiologie a angiologie VFN a 1. LF UK a předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart nebo přednosta Kliniky pracovního lékařství VFN a 1. LF UK Sergej Zacharov. 

Stejné účinky jako 15 CT vyšetření za rok 

Screening plic může pro řadu pacientů představovat i nevýhody. Jde o strach z diagnózy nebo z přímých účinků vyšetření pomocí radiace. Ve zvýšení rizika rakoviny však radiace z CT vyšetření podle lékařů nehraje roli a v porovnání s cigaretovým kouřem, který obsahuje látku ozařující plicní tkáň, je minimální. 

Pokud někdo kouří dvacet cigaret denně, je to podobné, jako kdyby absolvoval zhruba 15 CT vyšetření za rok. Screening nádorů musí být podle lékařů zároveň spojený s programem odvykání kouření a pacienti musí splňovat stanovená indikační kritéria. 

Jeden z nejrizikovějších faktorů srdečního selhání 

Karcinom plic není jediným karcinomem, který podléhá vlivu kouření. Suverénně největším rizikem jsou v Česku ale kardiovaskulární choroby. Přestože se lékařům podařilo snížit počet onemocnění srdce a prodloužit pacientům život, nepodařilo se jim prodloužit délku života lidí ve zdraví. Počet roků, které obyvatelé Česka tráví v nemoci, je velmi dlouhý, a to jak u žen, tak i mužů. Ve srovnání s jinými zeměmi, jsme skutečně na chvostu Evropy. 

„Ischemická choroba srdeční, jejíž příčinou je kornatění věnčitých tepen a jejich ucpávání, je na prvním místě úmrtí v Česku. A aktivní kouření je jedním z nejrizikovějších faktorů. Pokud kuřák po diagnostikované srdeční příhodě přestane kouřit, je to to nejlepší, co může udělat. Mnohonásobně tím sníží riziko, že už se to nebude opakovat. Všechna další léčebná opatření, která máme k dispozici, se tomu ani zdaleka nevyrovnají,“ sdělil profesor Aleš Linhart. 

Co způsobí zapálená cigareta tepnám 

„Představme si tepny jako vodovodní potrubí, na kterém se usadil vodní kámen. Když dostane křeč, tak se sevře. Vodní kámen popraská, a to přesně se stane s pláty, které máme v krevním řečišti. Systém krevní srážlivosti vnímá prasklinu jako porušení celistvosti a cévní stěny a snaží se ho zastavit. Vytváří na něm sraženiny, které jsou pak hlavní příčinou infarktů nebo mrtvic,“ přiblížil vliv kouření na zdraví Aleš Linhart. Jestliže člověk ve čtyřiceti letech kouří, má podle něj oproti nekuřákovi navíc čtyřicetkrát vyšší riziko infarktu. 

„Před pěti lety jsme dělali výzkum a sledovali pacienty, kteří dostali infarkt v mladém věku, tedy před padesátým rokem u mužů a pětapadesátým u žen. Devadesát osm procent z nich byli kuřáci,“ dodal profesor Linhart.


Autor: Lucie Rychlá

Lékaři žižkovské nemocnice budou posílat silné kuřáky na vyšetření CT

13. ledna 2022 v 15:53

Do nového programu prevence pro kuřáky, který od začátku letošního roku spustilo Ministerstvo zdravotnictví, zapojila i ambulance pro choroby plicní Nemocnice sv. Kříže Žižkov. Informoval o tom mluvčí nemocnice Radek Pešout.

Další články
Nahoru