Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 20°C
Zítra Pátek - bourky 20°C
Čtvrtek 18. 8. 2022
Svátek má Helena
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Co způsobí zapálená cigareta tepnám? Reakce nastane během pár vteřin
V Česku kouří zhruba čtvrtina dospělé populace. Mnoho lidí se snaží zlozvyku zbavit. Foto: Lucie Rychlá

Co způsobí zapálená cigareta tepnám? Reakce nastane během pár vteřin

Jaké dopady má kouření na naše srdce a cévy? K této a dalším aktuálním otázkám na téma kouření se vyjádřili naši přední lékaři v rámci neveřejného diskuzního panelu, který uspořádala na půdě Všeobecné fakultní nemocnice v Praze pacientská organizace Onkomaják.

„Naším hlavním posláním je zvyšování povědomí široké veřejnosti o onkologických onemocnění, prevenci a možnostech léčby. Na našich road show jsme v poslední době zjistili, že co se týče kouření, tak lidé dostatek informací nemají. Samozřejmě vědí, že kouření způsobuje rakovinu plic, ale už netuší, jak se onemocnění léčí, ptají se nás na alternativy kouření, na doporučení. Chybí nám však data. Proto jsme se rozhodli diskuzní panel s odborníky uspořádat,“ uvedl Tomáš Kruber, ředitel neziskové pacientské organizace Onkomaják. 

Diskuze se zúčastnila například vedoucí Centra pro závislé na tabáku VFN a 1. LF UK Eva Králíková, primář I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí VFN a 1. LF UK Jiří Votruba, přednosta Kliniky adiktologie VFN a 1. LF UK Michal Miovský, přednosta II. interní kliniky – kardiologie a angiologie VFN a 1. LF UK a předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart nebo přednosta Kliniky pracovního lékařství VFN a 1. LF UK Sergej Zacharov. 

Stejné účinky jako 15 CT vyšetření za rok 

Screening plic může pro řadu pacientů představovat i nevýhody. Jde o strach z diagnózy nebo z přímých účinků vyšetření pomocí radiace. Ve zvýšení rizika rakoviny však radiace z CT vyšetření podle lékařů nehraje roli a v porovnání s cigaretovým kouřem, který obsahuje látku ozařující plicní tkáň, je minimální. 

Pokud někdo kouří dvacet cigaret denně, je to podobné, jako kdyby absolvoval zhruba 15 CT vyšetření za rok. Screening nádorů musí být podle lékařů zároveň spojený s programem odvykání kouření a pacienti musí splňovat stanovená indikační kritéria. 

Jeden z nejrizikovějších faktorů srdečního selhání 

Karcinom plic není jediným karcinomem, který podléhá vlivu kouření. Suverénně největším rizikem jsou v Česku ale kardiovaskulární choroby. Přestože se lékařům podařilo snížit počet onemocnění srdce a prodloužit pacientům život, nepodařilo se jim prodloužit délku života lidí ve zdraví. Počet roků, které obyvatelé Česka tráví v nemoci, je velmi dlouhý, a to jak u žen, tak i mužů. Ve srovnání s jinými zeměmi, jsme skutečně na chvostu Evropy. 

„Ischemická choroba srdeční, jejíž příčinou je kornatění věnčitých tepen a jejich ucpávání, je na prvním místě úmrtí v Česku. A aktivní kouření je jedním z nejrizikovějších faktorů. Pokud kuřák po diagnostikované srdeční příhodě přestane kouřit, je to to nejlepší, co může udělat. Mnohonásobně tím sníží riziko, že už se to nebude opakovat. Všechna další léčebná opatření, která máme k dispozici, se tomu ani zdaleka nevyrovnají,“ sdělil profesor Aleš Linhart. 

Co způsobí zapálená cigareta tepnám 

„Představme si tepny jako vodovodní potrubí, na kterém se usadil vodní kámen. Když dostane křeč, tak se sevře. Vodní kámen popraská, a to přesně se stane s pláty, které máme v krevním řečišti. Systém krevní srážlivosti vnímá prasklinu jako porušení celistvosti a cévní stěny a snaží se ho zastavit. Vytváří na něm sraženiny, které jsou pak hlavní příčinou infarktů nebo mrtvic,“ přiblížil vliv kouření na zdraví Aleš Linhart. Jestliže člověk ve čtyřiceti letech kouří, má podle něj oproti nekuřákovi navíc čtyřicetkrát vyšší riziko infarktu. 

„Před pěti lety jsme dělali výzkum a sledovali pacienty, kteří dostali infarkt v mladém věku, tedy před padesátým rokem u mužů a pětapadesátým u žen. Devadesát osm procent z nich byli kuřáci,“ dodal profesor Linhart.


Autor: Lucie Rychlá

Chcete zhubnout? Zkoušeli jste vlákninu?

Včera v 11:42

Léto je v plném proudu, nejeden z nás se zděsil, když se měl svléknout do plavek. V kalhotách a svetru se to nezdá, ale nějaké to kilo navíc prostě máme. Poznáváte se v tom? Vyzkoušeli jste už celou řadu zaručených diet, ale kila ne a ne zmizet? Jděte na to chytře a zkuste...

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Nejen ruce a nohy, nahradit lze i jiné části těla. Nejnáročnější je docílit správného statického pohledu, říká anaplastoložka Allison Vestová

27. července 2022 v 10:38

Dnešní medicína dokáže zázraky takřka na počkání. Vděčíme za to vývoji vědy a techniky, ale především umu skutečných odborníků v medicínské oblasti. Řadí se k nim také anaplastoložka Allison Vestová. Ta se zabývá výrobou a následnou aplikací umělých protéz méně tradičních částí lidského těla,...

PVK: Teploty stoupají, voda v bazénu si zaslouží kontrolu

21. července 2022 v 09:42

Horké léto právě vrcholí a teploty v těchto dnech i metropoli přesahují třicet stupňů celsia. To vše vybízí ke koupání v přírodních zdrojích i v domácích bazénech. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou...

Další články
Nahoru