dnes
Úterý - oblacno
14°C
zítra
Středa - zatazeno
17°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
15°C
Co stojí za vypadáváním vlasů? Bránit se mu lze i změnou životosprávy
Ilustrační foto: Shutterstock

Co stojí za vypadáváním vlasů? Bránit se mu lze i změnou životosprávy

Vypadávání vlasů do značné míry postihuje stejnou měrou muže i ženy. Může přijít v poměrně časném věku, proto to mnozí také nedobře nesou. V našem článku se podíváme na to, jaké možnosti se nám nabízejí, abychom se s tímto problémem zvládli vypořádat. Vypadávání vlasů totiž může mít hned několik typických charakteristik.

Jaké příčiny stojí za padáním vlasů?

Abychom spolehlivě určili důvod nadměrného vypadávání vlasů, rozhodně se vyplatí navštívit lékaře a podstoupit komplexní vyšetření. V zásadě rozlišujeme dvě hlavní příčiny, které naše potíže s vlasy způsobují. Vypadávání vlasů může znamenat zejména buď:

  • Dědičnou predispozici
  • Skryté zdravotní problémy

Pokud je vypadávání vlasů dědičné, jedná se v podstatě o trvalý efekt, na který dosud současná medicína nezná spolehlivou léčbu. Nanejvýš lze po konzultaci s dermatologem zvolit vhodnou medikaci, která zajistí zpomalení celého procesu.

Jiná situace nastává v případě, pokud příčina našeho vypadávání vlasů není dědičná. Zde existuje určitá možnost, jak znovu navrátit ztracené vlasy a zastavit jejich nadměrné vypadávání za pomocí správných metod a postupů. Do značné míry to souvisí se životním stylem a životosprávu. Mnoho lidí si totiž neuvědomuje, že vlasy jsou určitým obrazem našeho zdravotního stavu. Jejich vypadávání může kromě již zmíněné špatné životosprávy značit zvýšený stres, zánět v organismu, různé choroby štítné žlázy či nežádoucí účinky řady léků.

Upravte svůj životní styl

Začneme správnou životosprávou, která by rozhodně měla obsahovat zdravé tuky. Zde patří zejména nenasycené mastné kyseliny omega 3, které jsou zejména v některých rostlinných olejích, nebo v másle. Naopak je potřeba se pro zamezení padání vlasů vyhnout nasyceným a hydrogenovaným mastným kyselinám. Ve stravě přijímejte také B komplex, který je zastoupen zejména v rybím olej. Má blahodárný vliv na růst vlasových folikul. Ve stravě bychom se také měli zaměřit na dostatečný přísun železa a zinku.

Kromě výše uvedeného je potřeba zaměřit se také na vitamíny. Zejména byste měli přijímat dostatek vitaminu C. Pokud by tomu tak nebylo, vlasy jsou slabší, ztrácejí lesk a mají tendenci k lámání a třepení. Přijímejte v potravě proto dostatek citrusových plodů, brokolice, papriky nebo špenátu, které jsou typické vysokým obsahem vitaminu C.

Úprava vašeho životního stylu by měla souviset také nejen se stravou, ale se samotným přístupem k vlasům. Proto byste neměli nadměrně ničit vlasy stylingem. Ten je totiž stále častěji doménou také mužů a vlasům opravdu příliš neprospívá.

Změna životního stylu a přístupu k vlasům je tedy nedílnou součástí snahy stav zlepšit. Ale jak urychlit růst vlasů okamžitě? Zkrátka hledáte univerzální řešení, které by vám před nástupem výsledku lepšího přístupu k životu pomohlo ihned? Pak můžete vyzkoušet také zahušťovače vlasů.


Extravagantní šperky chtějí odvahu. Moderátorka Kristina Kloubková ji má

17. října 2019 v 07:10

Jsou výjimečné a přitahují pohledy. Designové šperky můžou být zajímavé nečekanou kombinací různých materiálů, netradičním provedením, anebo obojím. Jedno však je jisté – okouzlí vás tak, že bez nich neodejdete…

Pro pacienty s lupénkou otevře Vinohradská nemocnice dveře

15. října 2019 ve 14:34

V úterý 22. října se v rámci projektu Dny otevřených ambulancí pro pacienty s lupénkou otevře od 8 do 12 hodin ambulance Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady (1. patro).

Poradny cévního věku. Lidé tam zjistí, jak mají staré cévy

13. října 2019 v 10:26

Onemocnění srdce a cév jsou v čele s ischemickou chorobou srdeční a vysokým krevním tlakem zodpovědné za téměř polovinu všech úmrtí v České republice. Představují i významný ekonomický problém – léčba pacientů s nemocemi srdce a cév stojí v tuzemsku systém veřejného zdravotního pojištění kolem...

Thomayerova nemocnice a VZP představují projekt Preventivní onkologická prohlídka pro každého

3. října 2019 v 07:05

TN ve spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou představuje nový projekt „Preventivní onkologická prohlídka pro každého“, který je určen pro pojištěnce VZP nad 35 let.  V rámci prohlídky bude zájemce komplexně vyšetřen lékařem s důrazem na prevenci a detekci onkologických onemocnění...

Další články
Nahoru