Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Co si to dovolujete? Jsem lékařka. Poslanecká diskuse k protilátkám sklouzla do osobních útoků a výčitek
Thunovský palác na Malé Straně, sídlo Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zdroj foto: A. Červená / PCT

Co si to dovolujete? Jsem lékařka. Poslanecká diskuse k protilátkám sklouzla do osobních útoků a výčitek

Poslanecká sněmovna zatím nedořešila spor o uznávání testu na protilátky proti onemocnění covid-19 jako možnosti prokazování bezinfekčnosti. Projednání v pátek dolní parlamentní komora po vymezené hodině přerušila na neurčito, není tak jasné, zda se ji podaří do říjnových voleb dokončit. Debatu vyostřily osobní útoky mezi poslankyněmi a poslanci. 

Diskusi prosadila poslankyně Trikolóry Tereza Hyťhová. „Neexistuje jediný racionální či vědecký důvod k tomu, abychom neuznávali test na existenci protilátek po prodělaném onemocnění covid-19, prokázání bezinfekčnosti konkrétní osoby srovnatelné s dokladem o podstoupeném očkování či negativním PCR testem,“ řekla ve Sněmovně.

„Chtěla bych upozornit, že pro schvalování protilátek se v minulosti vyjádřil jak premiér Andrej Babiš, tak prezident Miloš Zeman. A všechno to, co se dočtete v médiích, a i když čtete odborné články, tak napovídá tomu, že skutečně bychom už měli začít přemýšlet hlavou a udělat něco pro to, aby se zde vrátil zdravý rozum, protože já mám pocit, že se trošku vytratil,“ řekla také.

Uznávání protilátek požaduje část poslanců napříč stranami, mezi zastánce patří také premiér Andrej Babiš (ANO) nebo exministr zdravotnictví a vakcinolog Roman Prymula.

V Parlamentu v pátek tlumočil názor nepřítomného ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jeho vládní kolega, ministr životního prostředí Richard Brabec (oba za ANO).

„Protilátky jsou pouze jedním z parametrů imunitní reakce proti covidu a je známo, že i lidé bez prokazatelných protilátek mohou imunitu mít, a to zejména děti a mladí lidé. Navíc u protilátek neznáme bezpečný cut-off, kdy by bylo možno tvrdit, že jedinec je skutečně chráněn a vzhledem k individuální rychlosti poklesu protilátek nevíme, ani jak dlouho bude chráněn,“ řekl.

„Navíc uznání samotných protilátek by mohlo budit v laicích zdání, že optimální úroveň imunity lze dosáhnout jen proděláním onemocnění, což by mohlo být zavádějící zejména u seniorů a imunokompromitovaných jedinců. Přitom je známo, že nejvyšší úroveň imunity i vůči variantám viru je dosažitelná kombinací prodělání infekce a vakcinaci,“ pokračoval.

Na Terezu Hyťhovou se rozhodla reagovat poslankyně zvolená za hnutí ANO Jana Pastuchová. A z jejího vystoupení dalo tušit, v jaké tónu se ponesou zbylé desítky minut vyčleněných na diskusi k bodu. V tónu osobních útoků a výčitek.

„Chápu, že máme před volbami a chápu, že paní poslankyně se nám asi změnila z odbornice na školství, protože jak vím, jste vystudovaná učitelka, přechodem k Trikolóře, na zdravotníka nebo dokonce lékaře, na kterého se studuje šest let. Nerozumím tomu, když se této problematice tak strašně věnujete a tak strašně vás zajímá, že jsem vás neviděla ani na jednom výboru pro zdravotnictví, kde seděli všichni odborníci a na tyto věci jste se jich tam mohla zeptat. Myslím si, že kdybych se vás zeptala na nějaký název, který jste tady přečetla – možná správně – tak ani nevíte, co to znamená,“ řekla před poslanci Pastuchová.

Reakce Hyťhové přišla záhy. „Místo toho, aby přišly argumenty, tak mě začne paní poslankyně, ačkoliv si jí jinak vážím, urážet, že nejsem lékař. Ano, já nejsem lékař, ale to neznamená, že nemohu mít svůj názor,“ řekla.

Pomyslný olej do ohně následně přilil nezařazený poslanec Lubomír Volný, lídr Volného bloku. „Chtěl bych vzkázat paní doktorce Pastuchové, obvodní lékařce, aby se chovala dle svého vzdělání a nehrála si tady na imunoložku, kterou není,“ uvedl.

Zároveň reagoval na Brabcovo vystoupení. „Ten materiál vám připravil někdo, kdo byl zkorumpovaný některou z těch firem, která za posledních dvacet let dostala pokuty ve výši 50 miliard dolarů za to, že právě korumpovali lidi jako jste vy a ti, co vám připravovali ten materiál,“ řekl v Poslanecké sněmovně.

„V žádném případě se mi nelíbilo školení od paní Pastuchové, protože v této Sněmovně je velmi velký počet lékařů. Jsou tady jenom dva lékaři, kterých jsem si vážil. Jedním z nich byl pan profesor Ventruba a druhý je Milan Brázdil. Vy ostatní tady za mě jednoznačně nemáte co dělat,“ provokoval nezařazený poslanec Marian Bojko.

Bojkův slovní útok si vzala osobně poslankyně Věra Procházková zvolená za ANO. „Co si to dovolujete, pane Bojko? Mě do Sněmovny poslali občané. A že si mě nevážíte, je mi úplně jedno, protože já si vás tady nevážím za tahle slova. A lékařka jsem,“ řekla.


Autor: Karel Netolický

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru