dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Co se vleče neuteče?
Ilustrační foto: www.osb-praha2.cz

Co se vleče neuteče?

Co se vleče, neuteče? Ale uteče, což platí na městskou část Praha 2! Z informací radnice vyplývá, že z celkového počtu 4329 bytů ke konci roku 2012 zůstává obsazeno s platnou nájemní smlouvou pouze 3905 bytových jednotek. Suma sumárum tedy neobsazeno 424 bytů.

K napsání článku mne přivedlo to, že jsme získali údaje, kolik neobsazených bytů bylo k 11. květnu loňského roku a dospěli jsme k číslu 348. Jistě tedy dostatečně šokující informace.

Abychom byli v OSB spravedliví, z důvodů relativně objektivních příčin neobsazenosti bylo 217 bytů, a to z nedořešených pozůstalostí, z bytů, v nichž probíhají úpravy, z právních důvodů a při důvěře k informaci, že 136 bytů nebylo obsazeno vlivem probíhajících stavebních úprav.

Nicméně 131 bytů k 11. květnu 2012 neobsazuje MČ cíleně, vzhledem k jejich předpokládanému prodeji podle loni schválených pravidel prodeje.

K tomu hájí Rada MČ Praha 2 stanovisko, že je neschůdné tyto byty pronajímat před privatizací domů, neboť jejich noví (dočasní) nájemníci v domech by svá obydlí nemuseli chtít opustit, a nebo by mohli prodej bytů ohrozit jejich vybydlením.

A zde jsme u našeho úsloví v úvodu článku. Čím déle trvá zahájení prodeje, tím vznikají větší ztráty na nájemném ve zdrojích příjmů, tolik potřebných pro krytí nákladů v napjatém rozpočtu krizového období. A ta příprava prodeje se opravdu vleče, jestliže jsme již ve třetím roce funkčního období současné radniční koalice a stále bydlíme v pronájmu.

Koalice propásly nejvhodnější podmínky prodeje

Propočítali jsme odhadem výpadek tržeb z nájmu. Jde v tomto případě o těch 131 bytů ve struktuře počtu bytových jednotek od velikosti 1+1 a 1+2= 76 bytů, 1+3= 43 bytů a velkých bytů 1+4 a 1+5= 12 bytů. Při průměrné ceně bytu v základním nájemném = 120 Kč/m2 dosahuje za každý měsíc prodlení výpadek odhadem částky 1,2 milionu korun a ročně 14,4 mil. korun.

Navíc je nesporné, že nejen současná, ale i předchozí koalice rovným dílem propásly ty nejvhodnější podmínky prodeje před nastalou krizí na realitním trhu svou nereálnou snahou udržet ve správě MČ nepřiměřeně veliký počet bytové kapacity pro sociální účely.

Nedávno odborníky ze SOÚ AV ČR vypracovaná Sociální studie, která spolkla několik set tisíc korun z radniční kasy potvrdila odhady OSB, že obec díky demografickému složení a odhadovanému vývoji do r. 2050 bude potřebovat jen poměrně málo bytů pro plnění svých sociálních úloh.

A opravdu koalice věří, že bude prodej úspěšný za těch třeba až 30 tisíc korun za m2? Dovolili by si toto počínání privátní majitelé činžovních domů, kteří také jsou součástí dnešní koalice?

Autorem článku je Ing. Zdeněk Králíček, člen sdruženi, poradce výboru OSB. 


Pohovory nanečisto. Šance pro ženy s trestní minulostí

9. prosince 2017 v 11:23

Mít záznam v Rejstříku trestů není ideální pozice pro nalezení práce. Navíc pokud máte ještě obrovské dluhy, malé sebevědomí a vyšší věk.

Dvě významná ocenění pro Vodní dům

4. prosince 2017 v 07:53

Vodní dům zvítězil v pátém ročníku soutěže o nejoblíbenější turistický cíl Česka v kategorii Kudy z nudy – zážitek pro celou rodinu.

Cena Přístav za rok 2017 zná své držitele

2. prosince 2017 v 10:53

Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) udělila 30. listopadu pět svých tradičních ocenění těm, kteří v sobě nalézají kromobyčejnou vůli podporovat mimoškolní práci s dětmi a mládeží.

Lidé pomocí Nadačního fondu Pečovatel letos zajistili potřebným 5648 hodin asistenční péče

28. listopadu 2017 v 07:38

K Nadačnímu fondu Pečovatel se v letošním roce přidalo pět známých osobností, které nyní v roli patrona pomáhají s financováním péče pro nemocné či nemohoucí klienty. I díky nim se v letošním roce vybralo přes 700 000 korun, které putují přímo na úhradu služeb...

Giving Tuesday, mezinárodní svátek dárcovství

27. listopadu 2017 ve 12:27

Po nákupní horečce na Black Friday do Česka letos podruhé přichází Giving Tuesday – světový svátek dárcovství a nejštědřejší den v roce. Celý svět včetně Česka se spojí s jediným cílem, aby pomáhal a vrátil společnosti něco dobrého zpět. Giving Tuesday si v Česku pod svá křídla vzala Asociace...

O čem děti nesní: Pro pomoc dětem zažívajícím domácí násilí

30. října 2017 v 11:02

Centrum Locika pořádá kampaň s názvem „O čem děti nesní.  Výtěžek je určen na pomoc dětem, které zažívají domácí násilí a přispívat na dětství bez násilí je možné až do 5. ledna 2018. 

NF Veolia oslavil Mezinárodní den seniorů na workshopu

22. října 2017 v 07:22

Minulý týden uspořádal NF Veolia v pořadí již třetí workshop ke svému programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život. Sešli se na něm jeho aktivní účastníci z různých neziskových organizací, projektů, obcí apod., které získaly letos nadační dary na uskutečnění svých projektů ve prospěch...

Další články
Nahoru