dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - oblacno
2°C
Pražská politika

Co přinese podpora české hudby? V Poslanecké sněmovně se konal seminář

  Ve čtvrtek 17. března proběhl v prostorách Poslanecké sněmovny ČR seminář s názvem Podpora české hudby – novela autorského zákona, který zaštítil ministr kultury Daniel Herman. Hlavním posláním semináře bylo poslancům a senátorům vysvětlit, jak funguje hudební průmysl, jakou úlohu v něm mají kolektivní správci a které profese se jej dotýkají. Druhým neméně důležitým cílem bylo otevření tématu o posílení mediálního prostoru pro novou českou tvorbu ve veřejnoprávních médiích.

Tato témata mají dopad nejen kulturní, ale také ekonomický, jak ve svých prezentacích popsali zástupci Svazu autorů i interpretů (SAI), Platformy českých nezávislých výrobců zvukových záznamů, ale také Intergram nebo OSA. Zajímavé bylo například srovnání, kolik průměrně utratí obyvatel České republiky za pivo a za autorská práva za měsíc.

Útrata za pivo činí průměrně 255 korun, za práva pro autory hudby a textů je 6 korun měsíčně. Na semináři byli přítomni i ti, kterých se tato problematika dotýká nejvíce  – autoři a interpreti. Měli tak možnost vysvětlit, jak funguje autorský zákon v praxi a co od něj očekávají. Mimo jiných se zúčastnili například Jan Neckář nebo Petra Černocká.

Podporu pro navržené změny v novele autorského zákona vyslovil například pan senátor Jiří Oberfalzer (ODS) nebo paní poslankyně Nina Nováková (TOP 09).

„Hudební prostředí znám velmi důvěrně díky svému rodinnému zázemí i vlastní umělecké činnosti. Vnímám podporu nové české tvorby jako velmi důležitou. Vytváří kulturní prostředí České republiky, ale má i široký ekonomický potenciál vzhledem k mnoha profesím, které jsou do hudebního průmyslu zapojené. Navržené změny v novele autorského zákona tedy velmi rád podpořím,“ okomentoval seminář poslanec Marek Černoch (hnutí Úsvit), pod jehož patronací se celá akce uskutečnila.

Tímto seminářem se podle něj otevírá prostor pro diskusi o širší podpoře aktuální české tvorby, která zahrnuje nejen autorský zákon, prostor v médiích, ale také vzdělávání v hudbě nebo v podpůrných profesích.

„Cílem Svazu autorů a interpretů je, aby systém, který zahrnuje nejen tvůrce, ale i uživatele hudby, fungoval v rovnováze a aby kreativní činnosti a všechny aktivity kolem měly stejně důstojné podnikatelské podmínky jako jakékoliv jiná profese. Hudba v sobě skrývá velký potenciál jak pro jednotlivce od dětí po seniory, tak pro celou společnost – kulturně i ekonomicky,“ dodal předseda Svazu autorů a interpretů Jiří Vondráček.


Další články
Nahoru