dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Co po mně chcete? Proč to hodláte znovu vytahovat? Horrory z Hrádečku Olgy Havlové
Ostrovní scéna VILA Štvanice. Stojí vedle plochy, na které se v minulosti rozprostíral legendární zimák. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Co po mně chcete? Proč to hodláte znovu vytahovat? Horrory z Hrádečku Olgy Havlové

Letos v lednu uplynulo dvacet let od úmrtí Olgy Havlové. Divadlo LETÍ si připomene tuto někdejší první dámu disentu a první dámu naší země světovou premiérou původní české hry Olga (Horrory z Hrádečku). Inscenace v režii umělecké vedoucí Martiny Schlegelové bude mít premiéry 23. března a 1. dubna od 20 hodin hodin v novém působišti Divadla LETÍ ve VILE Štvanice.

Co po mně chcete? Proč to hodláte znovu vytahovat? Čekáte nějakou exhibici? Portrét doby? Portrét nedostižné hrdinky? Olga… Nejlepší přítel pro všechny časy, režimy i roční období. Tohle nesnáším. Když se lidi berou moc vážně.

Obrazy ze života Olgy Havlové, který si sama nevybrala, ale který hrdě vzala za svůj.

Původní česká hra Olga (Horrory z Hrádečku) vznikla v rámci rezidenčního programu Centra současné dramatiky Divadla LETÍ. Její autorkou je Anna Saavedra, která v rámci téhož programu napsala již hru Tajná zpráva z planety matek, jejíž inscenaci již čtvrtou sezónu s úspěchem uvádí brněnské HaDivadlo.

Inscenace nestaví Havlové pomník

Inscenace hry Olga (Horrory z Hrádečku) se nesnaží dokumentárním způsobem mapovat život Olgy Havlové, ale v kaleidoskopu obrazů zachytit kouzlo významné české osobnosti.

„Na Olze Havlové nás fascinuje její odvaha a přirozenost, s jakou dokázala jít vždy svou cestou, její smysl pro spravedlnost a odpovědnost,“ říká režisérka Martina Schlegelová. „Při současném stavu české společnosti a její reprezentace je těžké nalézt skutečnou osobnost, která by svým celoživotním postojem mohla naplnit kritéria takových hodnot, jako je morálka a demokracie. Pro nás takovou osobností je právě Olga Havlová,“ doplňuje dramaturgyně Marie Špalová.

Cílem hry a její inscenace zároveň není vystavět Olze Havlové oslavný pomník a postavit ji na domnělý piedestal. „V mnoha materiálech o životě Olgy Havlové jsem se setkala s možná až příliš velkou pietností v přístupu či vyprávění o tomto člověku. Zajímaly mne proto momenty, které jdou pod tuto obecnou pietní krustu, jsou autentické a odkrývají něco dalšího, jiného, dramatičtějšího. Kromě toho je samozřejmě život Havlových sám o sobě jedna velká dramatická zápletka,“ říká autorka hry, Anna Saavedra.

Text hry má podobu jednotlivých obrazů, které se kromě rozličných časových rovin pohybují také v různých žánrech, od poetických scén, přes situace jako vystřižené z absurdního dramatu, až k pasážím inspirovaným brakovou literaturou a filmem, které Olga Havlová s přáteli sama pro zábavu pěstovala. Inscenace navíc pracuje s autentickým prostorem VILY Štvanice, která nápadným způsobem připomíná Hrádeček, legendární letní sídlo manželů Havlových.

Premiéra se odsouvala

Hlavní a jedinou ženskou představitelkou inscenace je členka činohry Národního divadla, herečka Pavlína Štorková v roli Olgy, kterou doplňuje trojice herců Jiří Böhm, Tomáš Kobr a Pavol Smolárik.

„O osobnosti Olgy Havlové jsme hodně mluvili a studovali dostupné materiály, rozhodně se ale v inscenaci nevydáváme dokumentární cestou, nesnažíme se Olgu napodobit, spíše vystihnout podstatu a význam její osobnosti,“ říká herečka Pavlína Štorková.

„Premiéra inscenace se z mnoha důvodů několikrát odsouvala, až to nakonec vyšlo příznačně na rok, kdy si připomínáme dvacet let od úmrtí Olgy Havlové. Jsme rádi, že se tak můžeme připojit ke vzpomínce na tuto mimořádnou ženu a říci, co pro nás znamenala a vlastně znamená čím dál tím víc,“ uzavírá dramaturgyně Marie Špalová.

Autorka: Anna Saavedra
Režie: Martina Schlegelová
Dramaturgie: Marie Špalová
Výprava: Pavla Kamanová

Premiéry: 23. března a 1. dubna 2016 od 20:00 ve VILE Štvanice

1. repríza: 16. dubna 2016 od 20:00 ve VILE Štvanice

Více informací a rezervace vstupenek na pr@divadlo-leti.cz

www.divadlo-leti.cz, www.vilastvanice.cz.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru