Dnes Úterý - obcasny-dest 14°C
Zítra Středa - oblacno 19°C
Úterý 19. 10. 2021
Svátek má Michaela
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Co plánují v době adventu městské části? Rozsvícené stromy, výzdobu v ulicích nebo třeba online koncerty
Vánoční strom z Kamenného Přívozu už svítí na Staroměstském náměstí. Foto: THMP

Co plánují v době adventu městské části? Rozsvícené stromy, výzdobu v ulicích nebo třeba online koncerty

Kvůli covidové pandemii bude letošní adventní program v jednotlivých městských částech oproti předešlým rokům chudší, i tak ale radnice instalují do ulic a na náměstí rozsvícené stromy a vánoční výzdobu. Chystají se i různé akce, které budou většinou přenášeny online.

V následujících dnech se v Praze 1 rozsvítí na veřejných prostranstvích několik stromů, doprovodné akce se k tomu letos nekonají. Zítra dojde k rozsvícení v 17 hodin na Petrském náměstí a v 18 hodin a Kozím plácku, což je lidový název prostranství na křižovatce ulic Haštalská, U Obecního dvora, Vězeňská a Kozí. V pondělí bude následovat rozsvícení před radnicí ve Vodičkově ulici, v úterý na Betlémském náměstí a ve středu na Kampě, vždy od 17 hodin.

Na druhou polovinu prosince jsou připraveny Kostelní slavnosti s Markétou Fassati. Akce se uskuteční v úterý 15. prosince od 18 hodin v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, v pondělí 21. prosince od 18 hodin v kostele sv. Martina ve zdi v Martinské ulici a úterý 29. prosince od 18.hodin v kostele Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána v Nerudově ulici.

Souběžně s tím poběží každý čtvrtek od 9 do 16 hodin Malostranské farmářské trhy. Uskuteční se i na Štědrý den, kdy skončí už ve 14 hodin.

S ohledem na letošní pandemii se rozhodlo vedení radnice Prahy 2 zachovat maximum tradičních adventních akcí. Od první adventní neděle 29. listopadu bude na náměstí Míru betlém i rozsvícený vánoční strom.

„Následující den také zahájíme na stejném náměstí charitativní sbírku pro opuštěná zvířata v útulcích a připojíme se tak již třetím rokem k celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday,“ informovala mluvčí druhé městské části Andrea Zoulová.

V úterý 1. prosince budou již tradičně děti z mateřských škol Prahy 2 zdobit na náměstí Míru vánoční stromečky, které v následujícím adventním období budou moci lidé obdivovat.

Poslední adventní neděli 20. prosince budou naši radní od rána rozvážet dárky a věci z charitativní sbírky Giving Tuesday do psích a kočičích útulků a v 15 hodin se sejdou i se zastupiteli na schodech kostela sv. Ludmily k již tradičnímu zpívání vánočních koled.

„I když letos nemůžeme společně oslavit advent stejně jako v letech předešlých, snažili jsme se pro připravit alespoň to, co je v této situaci možné,“ sdělila k předvánočnímu programu v Praze 2 starostka Jana Černochová.

Advent v Praze 3 nebude pestrý jako v předchozích letech. Poslední listopadovou neděli dojde v 17 hodin k rozsvícení vánočného stromku na náměstí Jiřího z Poděbrad. Při té příležitosti by u něj měly zazpívat koledy tři děti ze Sborového studia Zvoneček. Akci se bude streamovat na facebookovém profilu Prahy 3. 

Na něm budou v adventním čase k vidění například vyprávění o betlému s žižkovskou tematikou, který je umístěn v infocentru na náměstí Jiřího z Poděbrad, online prohlídka Žižkovského divadla Járy Cimrmana nebo třeba vánoční koncerty.

„S adventními trhy zatím nepočítáme, ani s tradičním Mikulášem na náměstí Jiřího z Poděbrad,“ sdělila mluvčí Prahy 3 Zuzana Křížková.

„Bohužel jsme museli zrušit oblíbené adventní koncerty a jiné akce nechystáme, ani vánoční trhy. Budeme mít tradičně vyzdobenou Nuselskou radnici a Úřad MČ Praha 4 u stanice metra Budějovická. Letos jsme navíc rozsvítíli u této budovy úřadu v ulici Antala Staška vánoční strom Prahy 4. Tradičně zdobíme vánoční výzdobou také významné ulice v městské části,“ uvedl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Vánoční výzdoba bude v ulicích Prahy 5, rovněž v této městské části budou nasvícené dva vánoční stromy. Na Smíchově před kostelem sv. Václava a na Barrandově na Tilleho náměstí. Barrandovský strom bude rozsvícen v sobotu 28. listopadu v 16:30, smíchovský o den později ve stejný čas.

„Vánoční trhy vzhledem k vládním nařízením v původně stanoveném rozsahu být zatím nemohou. Řešíme v současnosti s provozovatelem trhů náhradní variantu, aby si občané v nějakém omezeném rozsahu mohli koupit alespoň část z vánočního sortimentu,“ sdělil mluvčí Prahy 5 Tomáš Kopečný.

Oficiální vánoční program Prahy 6 se letos uskuteční v redukované podobě. O první adventní neděli 29. listopadu se v 17 hodin rozzáří dekorativním vánočním osvětlením hlavní ulice v městské části.  

Dojde také k rozsvícení hned šesti vánočních stromů: na Malém Břevnově, na Břevnově u Kulturního centra Kaštan, ve Vokovicích v ulici V středu, na sídlišti Dědina a u Písecké brány.

Největší z nich bude tradičně stát na Vítězném náměstí, městská část jej letos obdržela darem od jednoho ze svých občanů z Hanspaulky. Hlavní dominantou však letos bude osmimetrový svítící jelen přímo uprostřed Vítězného náměstí.

„Letos jsme kvůli Covidu museli postupně zrušit téměř celý kulturní, sportovní i volnočasový program pořádaný městskou částí,“ říká Jan Lacina, místostarosta Prahy 6 pro kulturu, sport a volný čas. Zrušen je tím pádem také prakticky celý vánoční program, na který jsme bývali dosti pyšní. Tak jsme se alespoň rozhodli posílit vánoční výzdobu v ulicích,“ dodává místostarosta.

Pokud se uvolní vládní opatření, je Praha 6 připravena uspořádat speciální vánoční trhy v parku Petra Šabacha, kde by 25. prosince orchestr zahrál pod širým nebem Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby. Nadále budou fungovat Farmářské trhy na Kulaťáku, k jejichž obnovení došlo o minulém víkendu.

„Tradiční akce a kulturní programy, které každoročně v Praze 7 pořádáme v adventním období, se letos bohužel uskutečnit nemohou. Určitě se však nechceme sváteční atmosféry zcela vzdát. Jako v ostatních letech budeme mít dva vánoční stromy, jeden na Strossmayerově druhý na Ortenově náměstí, bude i vánoční výzdoba v ulicích,“ sdělila místostarostka sedmé městské části Hana Třeštíková.

„Stromy i ulice se rozsvítí na začátku adventu, při této příležitosti jsme vždy pořádali setkání s kulturním programem, která letos bohužel také neproběhnou,“ dodala.

Vánoční stromy už září v Praze 8. První se rozsvítil v pondělí na Karlínském náměstí. Slavnostního aktu se zúčastnilo minimum lidí, většinou kolemjdoucí.

Ve Vysočanech vedle radnice bude svítit desetimetrová jedle, kterou podle místostarosty Prahy 9 Adama Vážanského doplní jedle na Proseku v parku Přátelství a v Hrdlořezích u zvoničky. V plánu je i osvětlení vybraných ulic a náměstí.

Vzhledem k aktuální situaci bohužel musela být zrušena řada plánovaných akcí v Praze 10. Ať už vánoční koncerty, pestrý program v rámci rozsvěcování stromků v jednotlivých čtvrtích nebo vystoupení škol a školek.

„Vánoční svátky tedy musíme pojmout komorněji, případně „online“. Už na první adventní neděli je naplánováno rozsvícení všech stromků Prahy 10 v jeden čas. Plánujeme ho natočit a následně občanům tento symbolický moment zprostředkovat alespoň prostřednictvím sociálních sítí,“ sdělil mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník. Co se týká výzdoby, ta podle něj bude v ulicích instalována obdobně jako v minulých letech.

V Praze 12 bude během letošního adventu rozsvíceno pět vánočních stromů. Jeden už svítí v Cholupicích, další v Kamýku a jeden je také na Točné. V neděli 29. listopadu se rozsvítí strom v Modřanech a jeden také v sousedních Komořanech. Letos ale nebude součástí rozsvícení vánočních stromů žádný doprovodný program a vše se odehraje bez přítomnosti veřejnosti. 

„Do Vánoc se na Sofijském náměstí budou každý čtvrtek konat farmářské trhy. Pokud to epidemiologická situace dovolí, chtěli bychom zde pořádat i tradiční adventní trhy,“ sdělila mluvčí Prahy 12 Olga Novotná.

Až do 7. ledna zůstane na veřejném osvětlení vánoční výzdoba. Rozsah je stejný jako loni, na lampách se měnily pouze dekory.  Výzdoba je situována do frekventovaných míst ve všech pěti částech Prahy 12 – Modřanech, Komořanech, Kamýku, Točné a Cholupicích. Součástí vánoční výzdoby je i letos slavnostně osvětlený kruhový objezd na křižovatce ulic Čs. Exilu a Lhotecká.

Obyvatelé Stodůlek se dočkají vánočních stromů na čtyřech místech, mimo jiné před radnicí a na Šostakovičově náměstí. Radnice Prahy 13 koupila nové, úspornější LED osvětlení. Novou podobu získal také betlém v Centrálním parku u Kuželkárny, o což se přičinili lektoři a děti tamního Domu dětí a mládeže.

Adventní trhy vzhledem k situaci nebudou v Praze 15, ale výzdoba v ulicích je stejná jako v předchozích letech. S nadílkou nezapomíná městská část ani na Dětský domov Radost v Dolních Měcholupech, na Klokánek Štěrboholy ani na centru Paprsek na Veronském náměstí, kde je chráněné bydlení.

Tento rok úředníci uspořádali finanční sbírku a jako poděkování zdravotníkům ve FN Královské Vinohrady nakoupili svačiny. Úředníci nezapomněli ani na pečovatele a pečovatelky v Centru sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 15.


Autor: Jan Puci

Praha podpoří projekt Teribear na pomoc znevýhodněným dětem

3. srpna 2021 v 09:13

Pražští radní odsouhlasili žádost o poskytnutí individuální účelové neinvestiční dotace na podporu sedmého ročníku projektu nadace Terezy Maxové Hýbejte se s TERIBEARem, který startuje 16. září v 10 hodin. Město tento projekt podpoří částkou 200 tisíc korun. 

Požár v Praze 14 se rozšířil na tři kamiony

28. června 2021 ve 13:01

V Praze 14, v ulici Skorkovská, hořel v neděli v 22:31 hodin kamion na parkovišti velkoobchodu. Po příjezdu první jednotky pražských profesionálních hasičů bylo zřejmé, že plameny zachvátily nákladní vozidlo v plném rozsahu. Sálavé teplo a plamenné hoření se navíc rozšířilo na další dva kamiony,...

Při požáru maringotky v Královicích bylo nalezeno lidské tělo

11. května 2021 v 10:34

Při hašení požáru maringotky v Královicích na východě metropole bylo včera večer nalezeno lidské tělo. „V pražských Královicích jsme zasahovali u požáru maringotky. Během požáru jsme bohužel nalezli jednu mrtvou osobu,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Zásah hasičů trval od devatenácté...

Další články
Nahoru