Dnes Středa - oblacno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Letní PrahaSetkání

Co na té přírodě všichni mají? Are Kalvø vystoupí na (A)void Floating Gallery

10. 7. 2023
Červenec už tradičně patří moravsko-slovenskému festivalu Měsíc autorského čtení, jehož letošním čestným hostem bude Norsko. Mezi autory z této severské země vystoupí také přední norský komik a satirik Are Kalvø, který se už přes dvacet let věnuje žánru stand-up comedy. Svůj stand-up Hiking to Hell a knihu Hory peklo ráj, v nichž si utahuje z norského stereotypu jedinečnosti pobytu v přírodě i povahy Skandinávců, představí 10. července v Praze.

„Přišlo nám líto, že by 31 norských spisovatelů zavítalo do Brna, Ostravy a na Slovensko, ale ani jediný do Prahy. Rozhodli jsme se proto ve spolupráci s festivalem pozvat vybrané autory i do Prahy. Vloni jsme s islandskými hosty na vlnách Vltavy zažili dva nezapomenutelné večery,“ přibližuje Jitka Jindřišková ze Skandinávského domu, který pražský večer s norským autorem organizuje ve spolupráci s nakladatelstvím Host. „Are Kalvø pro nás už jeden speciální stand-up připravil online. Věříme tedy, že naživo bude jeho vystoupení skvělým zážitkem.“

Are Kalvø (1969) se vedle stand-up comedy věnuje muzikálům, je autorem několika revue, opery a jedenácti knih na různá témata, jako jsou náboženství, politika, fotbal nebo trávení volného času. Často píše o věcech, o kterých toho moc neví. Získal si široké publikum i spoustu chvály, dostal mnoho cen a někdy trochu kartáč. Vyrostl přímo uprostřed pohlednicové krajiny severozápadního Norska, na statku pod horami, za kterými lidé cestují přes půl planety. Do přírody ho to přesto nikdy netáhlo. Ovšem před pár lety mu hory začaly přebírat kamarády, až si jednoho dne uvědomil, že všichni jeho známí mají na sociálních sítích aspoň jednu fotku hor. Začal nad tím přemýšlet: Co na té přírodě všichni mají?

A tak vznikl stand-up Hiking to Hell a kniha Hory peklo ráj, kterou v překladu Daniely Mrázové vydalo v roce 2020 nakladatelství Host. Jde o humorné pojednání o tom, jak se norský komik pokusil stát se milovníkem hor. Autor se ze zvědavosti přece jenom vydal zjistit, co žene lidi k tomu, aby se ve volném čase vzdávali městských radovánek, investovali nehorázné peníze do turistického vybavení, trmáceli se osm hodin v dešti a mlze a večery trávili v páchnoucím funkčním prádle ve společnosti stejně zavánějících milovníků přírody na chatách s prapodivnými jmény jako Komáří domov, U Ošklivce, Vraní hnízdo nebo Kočičí řiť.

Satira utahující si z norského stereotypu jedinečnosti pobytu v přírodě poskytne pobavení i nadhled všem horským turistům i kavárenským povalečům. Are Kalvø je totiž patrně jediným člověkem na světě, který se nechal vyfotografovat na proslulém skalním masivu Preikestolen a nevztahoval přitom ruce k nebi.

Se stand-upem Hiking to Hell vystoupí Are Kalvø v pondělí 10. července v 19.30 v Praze na (A)void Floating Gallery. Následovat bude debata nejen po chození po horách. Pořad moderuje Petra Hesová. Celý program proběhne v angličtině bez tlumočení.

Kde: (A)void Floating Gallery (Rašínovo nábřeží – Výtoň, Praha)
Kdy: 10. 7. 2023 19:30


Autor: Alo

Festival současného pohybového umění KoresponDance začíná

Dnes v 11:25

První dny Mezinárodního festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance čekají diváky již tento týden. Ve středu 19. června poprvé probudí génia loci Horácké galerie v Novém Městě na Moravě choreografka Soňa Ferienčíková a performerka Stéphanie NDuhirahe. O den...

Startuje letní kino na Pragovce. Sezónu zahájí filmem Daaaaaalí!

17. června 2024 ve 13:37

V úterý 18. června zahájí Pragovka Gallery sedmou sezónu letního kina filmem Quentina Dupieuxe Daaaaaalí! Každé úterý po setmění bude Pragovka opět patřit filmům.

Zítra: Přidejte se k cyklojízdě po Záběhlicích

17. června 2024 ve 12:32

V červnu pokračují akce z cyklu Po Desítce. Komentované vycházky, cyklistické vyjížďky a poznávací běhy vás provedou legendárními místy i zapomenutými zákoutími této čtvrti.

Veganské hody

17. června 2024 v 11:44

V parku Na Pankráci se 22. června uskuteční akce s názvem Veganské hody. Od 11 hodin jsou připraveny nejen veganské pokrmy, ale také přednášky či debata majitelů psů o rostlinné stravě.

Džbán Park je letos na větší ploše a s několika změnami

17. června 2024 v 09:11

Od začátku června funguje na jižním břehu vodní nádrže Džbán odpočinková plocha Džbán Park. Oproti loňskému roku nabízí větší plochu pro rekreaci a došlo k několika dalším změnám, které mají přinést více komfortu.

V Kolbenově se bude tančit

16. června 2024 ve 14:50

Praha 9 a Škola tance pro všechny zvou na další tančírnu 19. června na plácek u budovy Afi City v Kolbenově ulici.

Bublinky na náplavce v Praze 2

16. června 2024 v 05:14

Frizzante, prosecca a sekty od vinařů na náplavce Rašínova nábřeží v sobotu 22. června. Degustace je doplněna gastronomií a živou hudbou. K tomu všemu taneční show.

Praha 6: Bavíme se o Sedlci

14. června 2024 v 17:06

Poslední předprázdninové setkání zástupců radnice Prahy 6 s občany se koná 19. června od 17 hodin na dětském hřišti Sedlec.

Na první film v letním kině DOXu lze vyrazit už v červnu

14. června 2024 v 10:41

Letní kino na střeše sálu DOX+ opět přivítá náročnější diváky, tentokrát ještě před začátkem prázdnin. První projekce se odehraje už 19. června. Letos nabídne letní kino hned 11 filmových lahůdek. Krom velkoplošného venkovního plátna a skvělého zvuku ve sluchátkách nebude chybět ojedinělý výhled...

Den otevřených dveří Prakab a festival KoresponDance

13. června 2024 v 09:21

Společnost Prakab zve na Den otevřených dveří a druhý den festivalu KoresponDance.

Patnáctého na Patnáctce

13. června 2024 v 08:34

Modří andělé pořádají v rámci svého charitativního projektu hudební zábavný den s IZS na podporu Nadace policistů a hasičů s názvem Patnáctého na Patnáctce.

Zahradnictví Ďáblice slaví 100 let

12. června 2024 v 07:20

V letošním roce slaví Zahradnictví Ďáblice 100 let od svého založení a v průběhu celého roku pořádá různé akce, při kterých zve i do jeho zázemí a arboreta.

Praha 2: Den prevence

10. června 2024 ve 12:29

Přijďte se pobavit a dozvědět se o prevenci kriminality a krizových situací! Čekají vás hry, zábava a spousta skvělých nápadů, jak smysluplně trávit volný čas sportem, kreativními aktivitami a učením.

Další články
Nahoru