Dnes Pátek - jasno 11°C
Zítra Sobota - oblacno 11°C
Pátek 22. 10. 2021
Svátek má Sabina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Co mají nyní Pražané očekávat od svých radnic? Starostky a starostové prozradili priority
Představitelé městských částí v Praze se shodují, že bude potřeba pomoci podnikatelům, kteří museli na řadu týdnů zavřít své provozovny. Ilustrační foto: JP

Co mají nyní Pražané očekávat od svých radnic? Starostky a starostové prozradili priority

Jaké jsou pro následující týdny a měsíce priority městské části, kterou reprezentujete, na jaké oblasti se zaměříte především? Tuto anketní otázku položil server Pražský patriot starostkám a starostům Prahy 1 až Praha 22. Z odpovědí je patrné, na co se jednotlivé pražské samosprávy zaměří.

Podle starosty Prahy 1 Petra Hejmy (STAN) se vedení městské části zaměří na obnovení sítě obchodů, služeb a kulturních zařízení, dále na podporu místních podnikatelů i kulturních instituci a pracovníků v kultuře. Také na obnovení provozu škol a školek, běžného provozu Nemocnice na Františku a na respektování zón placeného stání pro rezidenty.
„Chceme motivovat k dlouhodobým pronájmům bytů, orientovat se na tuzemské turisty a na změnu skladby zahraniční turistické klientely. Je tu také dost projektů ve veřejném prostoru, ať už Anenský trojúhelník, takzvaný Rybářský domeček na Kampě, ulice Na Poříčí, park Cihelná nebo nedávno zahájená rekonstrukce Václavského náměstí. Budeme jednat s investory  o konečné podobě jejich projektů a přínosu pro Prahu 1,“ uvedl.

„Společnou snahou nás všech bude určitě návrat do běžného každodenního života. Proto už nyní přijímáme různá podpůrná opatření pro podnikatele nebo samoživitelky. S naší podporou mohou počítat námi zřizované mateřské i základní školy i příspěvkové organizace. Velkou pozornost budeme věnovat i péči o veřejné prostranství, parky a ulice a jejich revitalizaci. Udržované a bezpečné ulice a parky považujeme za důležitou součást každodenního života občanů. Stejně jako kulturní a společenské vyžití, které už nám všem moc chybí,“ uvedla za Prahu 2 starostka Jana Černochová (ODS).

Podle starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka (TOP 09) je prioritní zdraví a péče o všechny ohrožené. „Současně musíme pamatovat na to, aby nám městská část fungovala jako před vyhlášením nouzového stavu. Zvykli jsme si na příjemné podniky, služby, kulturu a sportovní kluby, které zde v uplynulých letech rostly jako houby po dešti. Hodně z nich teď stojí nad propastí. Pokud o ně nechceme přijít, musíme jim pomoci. Protože stát se v téhle věci zatím moc nepředvedl, rozhodli jsme se nuceně uzavřeným provozovnám v našich nájmech odpustit dvě měsíční platby a připravujeme další formy pomoci,“ sdělil. „Prahu 3 virus nezastaví,“ dodal.

Podle starostky Prahy 4 Ireny Michalcové (ANO 2011) čeká městskou část obnovení běžného života v těch oblastech, kde byl omezen. „Obnovíme provoz úřadu, protože naši obyvatelé si budou potřebovat vyřídit to, co kvůli nouzovému stavu odložili. Postupně obnovíme provoz ve školách i v jeslích. Musíme se podívat na rozpočet Prahy 4 na letošní rok, abychom i při výpadku některých příjmů zajistili všechny nezbytné služby pro obyvatele. Zahájíme práci v komisích rady a výborech zastupitelstva a uspořádáme odložené jednání zastupitelstva,“ uvedla.  

Praha 5 se zaměří na opětovné otevření mateřských a základních škol, zajistí například dezinfekci prostor nebo zajištění ochranných prostředků. „Dalšími prioritami budou zabezpečení návratu chodu úřadu do plného režimu za podmínky zabezpečení ochrany občanů a úředníků, dezinfekce veřejných prostranství, řešení dopadu nouzového stavu na podnikatele a zajišťování a distribuce ochranných prostředků s důrazem na nejohroženější skupiny,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS) a zároveň upřesnila, že u pomoci soukromému sektoru se bude jednat o přípravu peněžního fondu pro podporu podnikatelů, nebo o přijímání žádostí o slevy.

Podle starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) chce městská část podporovat podnikatele balíčkem programů, který v polovině dubna schválili radní. Na podporu podnikání v souvislosti s koronavirem plánuje tato část Prahy dát ze svého rozpočtu 110 milionů korun. „Praha 6 si může díky odpovědné finanční politice v předchozích letech dovolit být v podpoře skupin zasažených koronokrizí relativně štědrá. Úplně první pomoc šla těm nejzranitelnějším – seniorům. To jsme zvládli, a teď přišel čas na dlouhodobější kroky, které pomůžou vrátit život do normálu,“ uvedl starosta.

Jednou z priorit Prahy 7 je podpora postupného návratu k běžnému způsobu života. „Podnikatelům i organizacím nabízíme bezplatnou inzerci v našem časopise, aby mohli oslovit co nejvíce potenciálních zákazníků. Pomáhat jim v tom budou také bezplatné zahrádky a prodejní místa před provozovnami. Pokračujeme v individuální pomoci lidem a živnostníkům, na které opatření dolehla nejvíce. Do běžných kolejí se vrátil provoz úřadu. Připravujeme vzdálené zápisy do školek, otevíráme dětská hřiště, pokračujeme v rekonstrukcích domů a revitalizacích parků, tak aby se opět nastartovala ekonomika a rozvoj městské části,“ uvedl starosta Jan Čižinský (Praha 7 Sobě).

Nejvyšší prioritou vedení Prahy 8 zůstává podle starosty Ondřeje Grose (ODS) ochrana seniorů. „Navíc teď musíme dobře zvládnout návrat k normálnímu životu, tedy částečné otevření škol, školek a jeslí. To je totiž mnohem obtížnější, než zavedení restrikcí na začátku stavu nouze. Další věcí, na kterou se chceme soustředit, je pomoc živnostníkům, které krize doslova dusí. To znamená vyřešit úlevy na nájmech, na poplatcích za veřejná prostranství a podobně,“ sdělil.

Starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS) má obavy z toho, aby nedošlo k zaspání konce krize a ekonomicko-sociální dopady nebyly nakonec zbytečně zničující. „Proto naše městská část mobilizuje všechny síly k návratu do normálu. Chystáme se otevřít úřad a školy i obnovit plně zdravotní péči na naší poliklinice, kde již od 20. dubna masivně testujeme občany. Věřím, že štěstí přeje připraveným,“ řekl. Radnice se podle něj nejprve soustředila na klasickou „první pomoc“ ve formě shánění ochranných pomůcek i dezinfekce a jejich následné distribuce lékařům, domovům seniorů také běžným občanům. „Již od počátku dubna jsme otevřeli poradenské centrum pro podnikatele, abychom pomohli také těm, co sami pracují a dávají práci dalším,“ dodal.

„Předně musíme zvládnout pandemii koronaviru. V tom nám významně pomáhají četné organizace a mnozí dobrovolníci na Desítce, za což jim moc děkuji. Speciální zřetel věnujeme nejohroženějším skupinám obyvatel, k nimž patří například senioři,“ uvedla starostka Prahy 10 Renata Chmelová (Vlasta). „Pokrizová" opatření podle ní budou cílit nejen na seniory, ale také na rodiny s dětmi, podnikatele či nízkopříjmové skupiny obyvatel, kteří se můžou dostat do finančních těžkostí. „Velkou prioritou pro nás je podpora udržitelnosti bydlení,“ dodala.

„Naší prioritou je nyní maximálně ochránit občany Prahy 11 před rizikem nákazy a zmírnit následky krize způsobené pandemií. I v následujících měsících proto budeme pokračovat v distribuci roušek a dezinfekce ohroženým skupinám obyvatel či pravidelné dezinfekci dětských hřišť, parků, zdravotnických středisek a dalších frekventovaných míst. Zároveň připravujeme opatření na pomoc nájemcům bytů i nebytových prostor ve svěřené správě městské části, kteří se dostali do složité finanční situace,“ reagoval na anketní otázku serveru Pražský patriot starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti).

Podle starosty dvanácté městské části Jana Adamce (Piráti) bude i v následujících týdnech a měsících prioritou zdraví občanů Prahy 12. „Budeme tedy i nadále pomáhat lidem, podnikatelům a lékařům s obstaráváním ochranných a dezinfekčních pomůcek a provádět další opatření, aby se rychlost šíření viru opět nezvýšila. Z praktického pohledu pro nás v následujících týdnech bude patrně největším novým úkolem pomoc základním a mateřským školám s přípravou na jejich znovuotevření. Školy dostaly pro své otevření od vlády mnoho podmínek, které se pravděpodobně ještě několikrát změní, tak chceme ředitelům vyjít vstříc, některé nákupy zajistit centrálně a pomoc s výměnou informací a nápadů,“ uvedl.

Podle starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) je od počátku vyhlášení nouzového stavu největší prioritou městské části péče o seniory. A bude to tak prý i nadále. „Další prioritou jsou lékaři, sestry a ostatní zdravotníci. Snažíme se jim zajistit veškeré dostupné ochranné prostředky. Určitě se nadále budeme starat o naše podnikatele, školy, školky, pedagogy. V neposlední řadě chceme dál našim občanům přinášet informace o aktuálním dění na všech dostupných kanálech – TV Praha 13, zpravodaji Stop, webových stránkách i facebookovém a instagramovém profilu městské části. Nebude toho málo, ale věřím, že my to na třináctce společně zvládneme,“ sdělil.

„Pomůžeme lidem co nejrychleji odbavit dva měsíce odkládané úřední záležitosti, připravujeme otevření škol a školek tak, aby byly bezpečné pro děti i učitele a vynasnažíme se maximálně podpořit podnikatele a živnostníky, kteří vstávají z popela,“ uvedl starosta Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09). „Vedle toho samozřejmě nemůžeme nechat stát ani další práci, jako je péče o seniory a potřebné nebo řešení rozpracovaných investičních projektů. Málo toho není, ještěže to jaro už je tady. Navzdory současné krizi je svět o něco veselejší,“ dodal.

„Kvůli pandemii jsme museli v uplynulých týdnech odložit realizaci připravených projektů, takže nyní se k nim vrátíme. Jednou z priorit bude dokončení a předání nové policejní služebny strážníků, kterou Praha 15 vybudovala na Košíku. Dále se brzy rozběhne rekonstrukce kuchyně v hostivařské základní škole, tu je potřeba zvládnout do konce září. Realizujeme i rekonstrukci kuchyně a terasy v domově s pečovatelskou službou. Dále bychom rádi do konce roku zahájili výstavbu nového křídla v Centru sociální a ošetřovatelské pomoci. Díky tomu přibydou zhruba tři desítky lůžek, čímž se kapacita centra téměř zdvojnásobí,“ popsal priority Prahy 15 její starosta Milan Wenzl (za ANO).

Prioritou Prahy 16 v následujících týdnech bude především pokračování v poskytování rozšířených služeb a pomoci radotínským seniorům. „Bude pokračováno v pravidelné distribuci dezinfekčních prostředků a ochranného materiálu občanům a opakovaně prováděna dezinfekce veřejných ploch. Další prioritou se stává příprava na znovuotevření některých institucí, kterých je městská část zřizovatelem. Jedná se o zprovoznění některého z pavilónů mateřské školy, knihovny, součinnost při zahájení činnosti 1. stupně základních škol nebo příprava na otevření přírodního koupaliště – biotopu. Je připravována i pomoc v podobě dodání dezinfekčního roztoku pro radotínské volnočasové organizace,“ sdělil starosta Prahy 16 Karel Hanzlík (ODS).

Podle starostky Prahy 17 Jitky Synkové (ODS) má vedení městské části pro následující měsíce několik priorit. Patří mezi ně například otevření Sportovního centra Řepy, které mělo být pro veřejnost původně otevřeno 20. března. „Dalším bodem bude vyhodnocení fungování sociálních služeb, které v Praze 17 zajišťujeme. Zda naše organizace Centrum sociálně zdravotních služeb reagovala včas, nebo zda je nutné se na podobné krizové scénáře lépe připravit. V neposlední řadě naše příspěvková organizace KC Průhon plánuje od června příměstské tábory, tak aby si rodiče školáků mohli alespoň trochu odpočinout,“ uvedla starostka.

Situace kolem pandemie koronaviru podle starosty Prahy 18 Zdeňka Kučery (ANO) městkou částí zatřásla, nyní proto vedení směřuje k tomu vrátit postupně věci do normálu. „Prakticky denně řešíme hlavní témata následujících týdnů: narovnání rozpočtu, do kterého koronavirus významně zasáhl, nákup ochranných a dezinfekčních prostředků, znovuotevření mateřských a základních škol, místní knihovny či klubu seniorů, dostatečné očištění našich dětských hřišť, nebo různé sociální pomoci těm, kteří jí potřebují. Nebylo to lehké období, ale jsem rád, že společnými silami jsme vše zvládli,“ uvedl.

Podle starosty Prahy 20 Petra Mešťana (za ODS) městská část uvažuje o nových bezpečnostních opatřeních, která mají za úkol chránit veřejnost, děti i zaměstnance. „Proto v těchto dnech jednáme s dodavateli o výši pronájmu termokamer, které bychom chtěli instalovat do vstupních prostor základních škol, mateřských školek a obecního úřadu. Nadále budeme pokračovat v distribuci ochranných roušek, v distribuci dezinfekce, nákupu potravin a léků pro seniory, budeme pokračovat v provozu krizové linky, která je určena pro potřeby místních obyvatel,“ uvedl. Městská část podle něj nadále dezinfikuje hrací prvky dětských hřišť aplikací páry, dezinfikovány jsou také vnitřní prostory škol a školek. Jedná se také o stoprocentním odpuštění nájmu živnostníkům a podnikatelům za obecní nebytové prostory. Splátky nájemného byly již odsunuty o 90 dní. Pro soukromý sektor jsou podle Mešťana radnicí vytvářeny různé balíčky služeb.

Anketní otázka serveru Pražský patriot byla položena starostkám a starostům městských částí Praha 1 až 22. Své odpovědi neposlali jen představitelé tří městských částí: Prahy 19, 21 a 22.


Autor: Jan Puci

Praha 14 píše kroniku

Včera ve 13:13

Přestože městské části Praha 14 bude teprve 27 let, historie jejího území sahá do podstatně vzdálenější minulosti.

Kde do konce října nepoteče voda

Včera v 10:31

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Psí hřiště Opatovská je uzavřeno

Včera v 08:38

Praha 11 upozorňuje na uzavření psího hřiště v Opatovské ulici od středy 20. října.

Douglaska tisolistá bude na Vánoce ozdobena

20. října 2021 ve 20:44

Dnešní Mezinárodní den stromů si v Praze 11 připomněli vysazením douglasky tisolisté před Komunitním centrem Matky Terezy v Hájích.

Praha 4: Přispějte svým názorem k revitalizaci Branických skal

20. října 2021 v 09:53

Navštěvujete rádi Branické skály a máte nápady, jak zlepšit a zpříjemnit prostředí této jedinečné přírodní památky ve správě radnice Prahy 4? Městská část připravila anketu.

Cukrárna Astra v Perlovce zůstane

20. října 2021 v 09:12

Radní Prahy 1 včera rozhodli, že oblíbená cukrárna Astra Evy Hruškové zůstane i nadále v Perlové 8, a to do března 2026 s možností opce o dalších pět let.

Vize revitalizace Chodoveckého potoka je dokončena, klade důraz na zeleň, cesty a mobiliář

16. října 2021 ve 12:00

Praha 4 navázala v loňském roce spolupráci s Katedrou zahradní a krajinné architektury ČZU s cílem zhodnotit krajinný a rekreační potenciál Chodoveckého potoka v bezprostředním sousedství sídliště Spořilov II.

V bikeparku bude nové veřejné osvětlení

16. října 2021 v 10:53

V bikeparku v Praze 14 započnou příští týden práce související s výstavbou nového veřejného osvětlení. Probíhat budou podle klimatických možností tak, aby se do zimní sezony podařilo osvětlení dokončit.

Další články
Nahoru