Dnes Pondělí - jasno 26°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 27°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
FestivalyPražský životVíkend

Co lze vypěstovat, sklidit a vyrobit přímo v metropoli odhalí Pražská produkce

17. 6. 2023
Co všechno se dá vypěstovat, sklidit a vyrobit přímo v metropoli a lze být potravinově soběstačný ve velkých městech? Na to odpoví další z programových akcí Holešovické tržnice se zaměřením na lokální potraviny – Pražská produkce. 

V sobotu 17. června se mohou návštěvníci seznámit nejen s tím, jak si třeba vypěstovat na balkoně či ve sdílené zahradě ve vnitrobloku brambory a rajčata, ale dozvědět se také řadu zajímavostí z oblasti udržitelných zdrojů a potravinové soběstačnosti bez zemědělské půdy. Chybět nebude ani hudba a samozřejmě dobré jídlo. Akce proběhne u Haly 22, kde mohou denně od pondělí do soboty zákazníci nakupovat potraviny zejména od lokálních farmářů.  

Pražská produkce – další ročník úspěšného konceptu akce o „jedlých městech“ a o tom, co klíčí, roste a vzniká v Praze a celkově ve městech stejně jako o potravinové soběstačnosti a eliminaci plýtvání jídlem, proběhne 17. června od 9 do 16 hodin v Holešovické tržnici na korzu u Haly 22. Součástí akce bude i edukační část, diskuse a přednášky související s příležitostmi pro potravinovou produkci, které si současný městský život stále zachovává a v některých ohledech i významně rozvíjí.

Festival představí pěstitele, výrobce i nadšence, kteří vytvářejí potraviny zpracováním primárních surovin, nebo svou úrodu sklízejí přímo v metropoli. K dostání bude v Praze vypěstované ovoce, zelenina, bylinky, microgreens, houby Shiitake, pečivo, oleje, nebo prémiový gin, pivo a víno. Akci doplní přednášky na témata spojená s konceptem “jedlého města” i koncerty. Vystoupí písničkářka Marie Kieslowski, duo Emotionally Spoonfed nebo performerka Vyktoryja. I v případě hudební části programu jde výhradně o pražskou produkci.

V jedné z hlavních rolí budou na Pražské produkci šťavnaté jahody z Kunratic, vyhlášené a oblíbené destinace pro samosběr. Kunratické jahody jsou dnes pěstovány na přibližně 26 hektarech a jejich historie sahá až do roku 1959, kdy začal pěstovat velkoplodý jahodník Václav Jakoubek starší. Dnes vede farmu jeho syn Václav Jakoubek mladší a kunratické jahody jsou synonymem léta nejen v Praze a okolí, proto nesmějí chybět ani na Pražské produkci.

A koho dále na akci potkáte? Třeba Komunitní zahradu Pastvina, Oh Deer Bakery a jejich croblihy, Chlebíček store, vinařské družstvo Vinice Machálka, Garage 22 s prémiovým ginem, Něco jako kola s osvěžujícími limonádami a mnoho dalších zajímavých prodejců a výrobců se zaměřením na udržitelnost. O přednášky se postarají Anna Vodrážková s tématem: Všechno, co jste kdy chtěli vědět o městském včelaření (ale neměli jste se koho zeptat), Trueshiitake, značka, pod kterou najdete stejné houby, které po staletí sbírali z padlých stromů japonští samurajové a také nezisková organizace Na ovoce, která usiluje o obnovení zájmu o ovocné stromy ve městech i ve volné krajině a pozve vás do pražských ovocných sadů.

Jádrem akce bude venkovní trh, který rozšíří sobotní prodej v Hale 22; návštěvníci se na něm budou moci potkat a pohovořit s výrobci a pěstiteli a nakoupit třeba zeleninu vypěstovanou v Praze.


Autor: Alo

Procházka: Barvitius a perly Olšanských hřbitovů

Dnes v 09:39

Vydejte se v sobotu 7. října ve 14 hodin a procházku Olšanskými hřbitovy, které patří mezi největší pohřebiště v Čechách.

Praha 9 zve v říjnu do Plzeňky U Brabců

Dnes v 08:49

Koncerty, soutěže, moderovaný program. Plzeňka U Brabců zve na říjnové akce.

Zítra: Svět podle Čapků

Včera v 10:52

V pondělí 2. října se od 18 hodin uskuteční v Prostě Kafe v Kodaňské ulici v Praze 10 Storytelling: Svět podle Čapků.

Nápad pro Šestku. Návrhy posílejte do konce října

30. září 2023 v 07:43

Bydlíte v Praze 6 nebo zde pracujete a máte nápad, jak život v šesté městské části zlepšit, můžete se přihlásit do Nápadu pro Šestku. Do 30 října své návrhy posílejte na adresu napadprosestku.cz.

Radnice a spolek budou na tržišti radit, jak správně kompostovat

30. září 2023 v 06:05

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

28. září 2023 ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

28. září 2023 v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Další články
Nahoru