dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
Co lidé zapomínají v MHD? Třeba samopal, kostlivce, potkana, hrábě či snubák
V pražské MHD se ztrácí občas i kuriozity, jako například zásnubní prsten. Ilustrační foto: freeimages

Co lidé zapomínají v MHD? Třeba samopal, kostlivce, potkana, hrábě či snubák

Celkem 4746 ztracených předmětů v prostředcích a prostorách MHD evidoval loni pražský dopravní podnik. Cestu zpět ke svému majiteli našla zhruba třetina těchto věcí. Počet zapomnětlivců se každým rokem zvyšuje. Umění, živá zvířata, ale i kanystr s naftou nebo tyče na ohňovou show. To vše Pražané v loňském roce zapomněli v pražských dopravních prostředcích.

Dámský šperk, láhev s vodou nebo karimatka se řadí k předmětům, které se ztrácejí či zapomínají vcelku běžně. Mezi kuriozity, které se hledaly v loňském roce, však například patří: krokoměr, přebalovací pult, tiskárna, mixér, kadeřnická kulma, stroj na mytí oken, naslouchátko, koloběžka, housle, hrábě, dřevěný samopal, zlatý snubní prsten, francouzské hole, polštář, model letadla, kniha 990 otázek a odpovědí, krabice s vánočními ozdobami, taška s adventním věncem, advokátní talár, sesterská uniforma, kostým kostlivce, batoh s divadelním kostýmem, tyče na ohňovou show, kyblík s barvou, láhev s olejem či láhev se slivovicí s nápisem „Karlovi k narozeninám“. Ze zvířecí říše bylo zastoupení následující: rybky v igelitových pytlících, zapomenutá klec s potkanem nebo do svetru oděný jezevčík.

„Cestující v loňském roce zapomněli v metru řadu cenných i zajímavých věcí, včetně například desek s drahými obrazy, hrábí, přebalovacího pultu či malířského stojanu. O hodnotnější předměty se zpravidla majitel brzy přihlásí,“ uvedla Věra Nováková, vedoucí oddělení Telefonické informace.

Anketa

Zapomněli jste někdy svou věc v MHD?

26.7%
(26.7%)
37.8%
(37.8%)
35.6%
(35.6%)
Pražané zapomínají v MHD své věci stále častěji. Z počtu 4 746 ztracených věcí v roce 2015 se jich podařilo dohledat 1704. V roce 2014 bylo ztrát přesně o tisícovku méně, nálezů pak 1206. V roce 2013 DPP evidoval 2511 ztrát, z nichž 978 předmětů bylo nalezeno. Všechny nevyzvednuté ztráty a nálezy se sváží do kanceláře Ztrát a nálezů v ulici Karolíny Světlé 5 na Praze 1.

Co dělat v případě ztráty věci v MHD?

Nahlášení ztráty – V případě ztráty v prostředcích MHD mohou cestující volat na informační linku 296 19 18 17, kde se po získání podrobnějších informací pracovník linky spojí s dispečerským pracovištěm, které informuje řidiče konkrétní linky. Pokud je věc dohledána, cestujícímu je sděleno, kdy a kde si může ztracenou věc vyzvednout.

Nahlášení ztráty v následujících dnech – Pokud cestující ztrátu nahlásí později, pracovník informační linky doporučí obrátit se na kancelář Ztrát a nálezů, ulice Karolíny Světlé 5, Praha 1.

Ztráty a nálezy, u kterých je prokazatelně znám vlastník (např. OP, VZP kartička, knížka z knihovny, platební karta atd.) se předávají do Centrální podatelny Sokolovská 217, Praha 9, která následně vyřizuje předání vlastníkovi.  

Nevyzvednuté ztráty a nálezy, u kterých není možná identifikace vlastníka, se sváží do kanceláře Ztrát a nálezů v ulici Karolíny Světlé 5, Praha 1, tel. č. 224 235 085. Otevírací doba: po a st 8 – 17:30, út a čt 8 – 16, pá 8 – 14, polední přestávka 12:00 – 12:30.  

Co dělat v případě nálezu?

Pokud cestující nalezne ztracenou věc v prostředcích MHD, je nejlepší odevzdat předmět přímo řidiči autobusu či tramvaje, popřípadě v metru dozorčímu stanice, či v podatelně DPP.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Tato běžně používaná věc může zabíjet. Týká se to překvapivě velkého množství lidí

6. listopadu 2017 v 11:37 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Kolik především mladých nevidíte na silnici jinak, než se sluchátky v uších? Ať už jde o pěší, řidiče nebo cyklisty. Z průzkumu odborníků ÚAMK a dalších evropských automotoklubů vyplývá, že každý desátý v průměru jede na kole se sluchátky na uších. Že je to jejich věc? Ne tak docela, protože...

Další články
Nahoru