Dnes Úterý - skorojasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Co chtějí řešit noví pražští poslanci? Digitalizaci úřadů, bydlení a platy
Nově zvolení poslanci za Prahu chtějí zvyšovat platy lidí. Ilustrační foto: archiv

Co chtějí řešit noví pražští poslanci? Digitalizaci úřadů, bydlení a platy

Noví poslanci zvolení za Prahu chtějí ve Sněmovně řešit digitalizaci úřadů, dostupné bydlení nebo platy. Pražští poslanci by mohli spolupracovat při snaze zlepšit život v hlavním městě. Vyplývá to z ankety, ve které ČTK zjišťovala priority nově zvolených pražských poslanců. V Praze obhájilo mandát devět poslanců, patnáct jich do poslaneckých lavic usedne poprvé.

Vzhledem k tomu, že nejvíce nových poslanců je od Pirátů, nejčastější odpovědí v anketě byla digitalizace veřejné správy. Podle Jana Lipavského (Piráti) by měla být možnost zařídit až 90 procent úředních úkonů z domova. Ondřej Profant z téže strany by chtěl ve Sněmovně prosadit jednodušší elektronické daňové přiznání. „To je již dnes komerčně nabízeno soukromými subjekty, ale já si myslím, že takovouto základní věc by měl poskytovat přímo stát," uvedl Profant.

Podpora digitalizace úřadů zaznívá i z hnutí ANO. „Jako příklad můžu uvést například elektronické stavební řízení. Tedy změnu, která by umožnila podávat veškeré materiály elektronicky bez toho, aniž by bylo nutné chodit na úřad, a zároveň online sledovat, v jakém stavu stavební řízení právě je a co je potřeba dodat," sdělil ČTK Robert Králíček (ANO).

„Před volbami jsem oslovil lídry všech kandidujících stran a vyzval jsem je ke společnému postupu ohledně dostavby pražského okruhu. V této iniciativě hodlám nyní pokračovat. Další témata, která budu na půdě Sněmovny řešit, jsou zlepšení dopravní situace v ČR, digitální ekonomika, spravedlivé tabulkové platy a dostupné bydlení pro všechny a ne jen pro bohaté," odpověděl Petr Dolínek (ČSSD).

O tom, že by mohli spolupracovat pražští poslanci, mluví i zástupce vítězného ANO. „Já si myslím, že by stálo za to, aby se možná poprvé dali dohromady poslanci pražští napříč politickým spektrem a stali se takovými lobbisty za některé věci, které Pražany trápí," řekl ČTK Patrik Nacher (bezp. za ANO).

Mezi tato témata řadí obchvat hlavního města, bezpečnost nebo výši platů státních zaměstnanců v Praze. „V Praze pobírají tabulkově stejně jako všude jinde v republice, ale mají samozřejmě neskonale větší náklady," dodal Nacher, který chce dále řešit ochranu spotřebitele, život handicapovaných a mediální právo.

„ČR potřebuje vzdělané obyvatele, kteří obstojí v globální konkurenci – a to bez navýšení platů ve školství nepůjde. Toto navýšení bych rád pohlídal. Naše země potřebuje dostupné bydlení, aby lidé mohli bydlet tam, kde je práce, a zakládat rodiny nebo prožít aktivní stáří v jistotě, že zvládnou platit nájem," napsal ČTK Jan Čižinský (KDU-ČSL). Podle Jakuba Michálka (Piráti) by ceny bytů v Praze snížilo zrychlení a zjednodušení stavebního řízení.

Mezi Michálkovými prioritami je také kontrola moci a mocných. „Jako nově zvolený předseda klubu chci dokázat, že jde dělat politiku průhledně a bez korupce. Klíčovým cílem bude prosadit protikorupční opatření, například zveřejňování smluv ČEZem," sdělil ČTK Michálek.

Z 24 mandátů získalo ANO v Praze šest. ODS a Piráti budou mít z hlavního města po pěti poslancích. TOP 09 vyšle z metropole do Sněmovny tři poslance. Po jednom mandátu získali sociální demokraté, Starostové, komunisté, lidovci a Strana přímé demokracie.


Autor: ČTK

Praha 5 odsouhlasila Strukturální plán, pomůže s rozvojem území

21. července 2022 v 09:27

Zastupitelstvo městské části projednalo a odsouhlasilo Strukturální plán MČ Praha 5. Ten má určovat rámec rozvoje území a být podkladem pro rozhodování samosprávy k jednotlivým stavebním záměrům na území městské části.  

Zastupitelé Prahy 5 schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu

6. července 2022 ve 14:03

Zastupitelé Prahy 5 na konci června po rozsáhlé diskusi schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu hl. m. Prahy pro veřejné jednání. Informovala o tom mluvčí městské části Lenka Abessi.

Praha 5 snížila počet zastupitelů, po volbách jich bude 41

3. července 2022 ve 14:19

Zastupitelé páté městské části tento týden schválili počet členů Zastupitelstva MČ Prahy 5 pro volební období 2022 až 2026. Bude jich 41, v tomto období jich je 43. Volby se budou konat 23. a 24. září.  

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

27. června 2022 v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Další články
Nahoru