Dnes Neděle - zatazeno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 11°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Co chtějí řešit noví pražští poslanci? Digitalizaci úřadů, bydlení a platy
Nově zvolení poslanci za Prahu chtějí zvyšovat platy lidí. Ilustrační foto: archiv

Co chtějí řešit noví pražští poslanci? Digitalizaci úřadů, bydlení a platy

Noví poslanci zvolení za Prahu chtějí ve Sněmovně řešit digitalizaci úřadů, dostupné bydlení nebo platy. Pražští poslanci by mohli spolupracovat při snaze zlepšit život v hlavním městě. Vyplývá to z ankety, ve které ČTK zjišťovala priority nově zvolených pražských poslanců. V Praze obhájilo mandát devět poslanců, patnáct jich do poslaneckých lavic usedne poprvé.

Vzhledem k tomu, že nejvíce nových poslanců je od Pirátů, nejčastější odpovědí v anketě byla digitalizace veřejné správy. Podle Jana Lipavského (Piráti) by měla být možnost zařídit až 90 procent úředních úkonů z domova. Ondřej Profant z téže strany by chtěl ve Sněmovně prosadit jednodušší elektronické daňové přiznání. „To je již dnes komerčně nabízeno soukromými subjekty, ale já si myslím, že takovouto základní věc by měl poskytovat přímo stát," uvedl Profant.

Podpora digitalizace úřadů zaznívá i z hnutí ANO. „Jako příklad můžu uvést například elektronické stavební řízení. Tedy změnu, která by umožnila podávat veškeré materiály elektronicky bez toho, aniž by bylo nutné chodit na úřad, a zároveň online sledovat, v jakém stavu stavební řízení právě je a co je potřeba dodat," sdělil ČTK Robert Králíček (ANO).

„Před volbami jsem oslovil lídry všech kandidujících stran a vyzval jsem je ke společnému postupu ohledně dostavby pražského okruhu. V této iniciativě hodlám nyní pokračovat. Další témata, která budu na půdě Sněmovny řešit, jsou zlepšení dopravní situace v ČR, digitální ekonomika, spravedlivé tabulkové platy a dostupné bydlení pro všechny a ne jen pro bohaté," odpověděl Petr Dolínek (ČSSD).

O tom, že by mohli spolupracovat pražští poslanci, mluví i zástupce vítězného ANO. „Já si myslím, že by stálo za to, aby se možná poprvé dali dohromady poslanci pražští napříč politickým spektrem a stali se takovými lobbisty za některé věci, které Pražany trápí," řekl ČTK Patrik Nacher (bezp. za ANO).

Mezi tato témata řadí obchvat hlavního města, bezpečnost nebo výši platů státních zaměstnanců v Praze. „V Praze pobírají tabulkově stejně jako všude jinde v republice, ale mají samozřejmě neskonale větší náklady," dodal Nacher, který chce dále řešit ochranu spotřebitele, život handicapovaných a mediální právo.

„ČR potřebuje vzdělané obyvatele, kteří obstojí v globální konkurenci – a to bez navýšení platů ve školství nepůjde. Toto navýšení bych rád pohlídal. Naše země potřebuje dostupné bydlení, aby lidé mohli bydlet tam, kde je práce, a zakládat rodiny nebo prožít aktivní stáří v jistotě, že zvládnou platit nájem," napsal ČTK Jan Čižinský (KDU-ČSL). Podle Jakuba Michálka (Piráti) by ceny bytů v Praze snížilo zrychlení a zjednodušení stavebního řízení.

Mezi Michálkovými prioritami je také kontrola moci a mocných. „Jako nově zvolený předseda klubu chci dokázat, že jde dělat politiku průhledně a bez korupce. Klíčovým cílem bude prosadit protikorupční opatření, například zveřejňování smluv ČEZem," sdělil ČTK Michálek.

Z 24 mandátů získalo ANO v Praze šest. ODS a Piráti budou mít z hlavního města po pěti poslancích. TOP 09 vyšle z metropole do Sněmovny tři poslance. Po jednom mandátu získali sociální demokraté, Starostové, komunisté, lidovci a Strana přímé demokracie.


Autor: ČTK

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Premiér Fiala se setkal s exprezidentem USA Clintonem

11. března 2024 v 19:19

Premiér Petr Fiala se v pondělí 11. března setkal v Kramářově vile s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Mezi hlavní témata jednání patřila mezinárodní bezpečnostní situace, ruská agrese na Ukrajině, rozšiřování NATO a další zahraničně-politické výzvy....

Žofín bude hostit 14. zasedání zastupitelstva Prahy 1

10. března 2024 ve 20:25

V úterý 12. března proběhne od 10 hodin v reprezentační budově Žofín (Slovanský ostrov č. p. 226/2) v Malém sále 14. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 1. Dotazy a interpelace veřejnosti: 17:30 – 18:15 hod. (a dále od 20:00 – 20:45 hod., pokud do té doby nebude ukončeno...

Další články
Nahoru