dnes
Čtvrtek - skorojasno
14°C
zítra
Pátek - skorojasno
18°C
pozítří
Sobota - skorojasno
19°C
Co chtějí řešit noví pražští poslanci? Digitalizaci úřadů, bydlení a platy
Nově zvolení poslanci za Prahu chtějí zvyšovat platy lidí. Ilustrační foto: archiv

Co chtějí řešit noví pražští poslanci? Digitalizaci úřadů, bydlení a platy

Noví poslanci zvolení za Prahu chtějí ve Sněmovně řešit digitalizaci úřadů, dostupné bydlení nebo platy. Pražští poslanci by mohli spolupracovat při snaze zlepšit život v hlavním městě. Vyplývá to z ankety, ve které ČTK zjišťovala priority nově zvolených pražských poslanců. V Praze obhájilo mandát devět poslanců, patnáct jich do poslaneckých lavic usedne poprvé.

Vzhledem k tomu, že nejvíce nových poslanců je od Pirátů, nejčastější odpovědí v anketě byla digitalizace veřejné správy. Podle Jana Lipavského (Piráti) by měla být možnost zařídit až 90 procent úředních úkonů z domova. Ondřej Profant z téže strany by chtěl ve Sněmovně prosadit jednodušší elektronické daňové přiznání. „To je již dnes komerčně nabízeno soukromými subjekty, ale já si myslím, že takovouto základní věc by měl poskytovat přímo stát," uvedl Profant.

Podpora digitalizace úřadů zaznívá i z hnutí ANO. „Jako příklad můžu uvést například elektronické stavební řízení. Tedy změnu, která by umožnila podávat veškeré materiály elektronicky bez toho, aniž by bylo nutné chodit na úřad, a zároveň online sledovat, v jakém stavu stavební řízení právě je a co je potřeba dodat," sdělil ČTK Robert Králíček (ANO).

„Před volbami jsem oslovil lídry všech kandidujících stran a vyzval jsem je ke společnému postupu ohledně dostavby pražského okruhu. V této iniciativě hodlám nyní pokračovat. Další témata, která budu na půdě Sněmovny řešit, jsou zlepšení dopravní situace v ČR, digitální ekonomika, spravedlivé tabulkové platy a dostupné bydlení pro všechny a ne jen pro bohaté," odpověděl Petr Dolínek (ČSSD).

O tom, že by mohli spolupracovat pražští poslanci, mluví i zástupce vítězného ANO. „Já si myslím, že by stálo za to, aby se možná poprvé dali dohromady poslanci pražští napříč politickým spektrem a stali se takovými lobbisty za některé věci, které Pražany trápí," řekl ČTK Patrik Nacher (bezp. za ANO).

Mezi tato témata řadí obchvat hlavního města, bezpečnost nebo výši platů státních zaměstnanců v Praze. „V Praze pobírají tabulkově stejně jako všude jinde v republice, ale mají samozřejmě neskonale větší náklady," dodal Nacher, který chce dále řešit ochranu spotřebitele, život handicapovaných a mediální právo.

„ČR potřebuje vzdělané obyvatele, kteří obstojí v globální konkurenci – a to bez navýšení platů ve školství nepůjde. Toto navýšení bych rád pohlídal. Naše země potřebuje dostupné bydlení, aby lidé mohli bydlet tam, kde je práce, a zakládat rodiny nebo prožít aktivní stáří v jistotě, že zvládnou platit nájem," napsal ČTK Jan Čižinský (KDU-ČSL). Podle Jakuba Michálka (Piráti) by ceny bytů v Praze snížilo zrychlení a zjednodušení stavebního řízení.

Mezi Michálkovými prioritami je také kontrola moci a mocných. „Jako nově zvolený předseda klubu chci dokázat, že jde dělat politiku průhledně a bez korupce. Klíčovým cílem bude prosadit protikorupční opatření, například zveřejňování smluv ČEZem," sdělil ČTK Michálek.

Z 24 mandátů získalo ANO v Praze šest. ODS a Piráti budou mít z hlavního města po pěti poslancích. TOP 09 vyšle z metropole do Sněmovny tři poslance. Po jednom mandátu získali sociální demokraté, Starostové, komunisté, lidovci a Strana přímé demokracie.


Pražské hnutí ANO chce na zastupitelstvu řešit dopravu, má připraveno deset otázek

Dnes v 10:03

Hnutí ANO dnes ráno na tiskové konferenci představilo 10 otázek týkajících se dopravy, na které se bude během jednání zastupitelstva ptát magistrátní koalice.

Pražská ODS navrhne vyvěšení izraelské vlajky

Dnes v 09:55

Magistrát nedávno vyvěsil vlajku Tibetu a také NATO. Vedení Prahy zároveň rozhodlo, že na budovách magistrátu bude od 5. do 12. srpna i takzvaná duhová vlajka v rámci festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajky,...

Praha 5 zve na třetí zasedání Zastupitelstva městské části

Včera v 17:52

Zasedání se bude konat v úterý 26. března od 9 hodin v 6. patře budovy Štefánikova 13–15, v zasedací místnosti ZMČ.

Bývalého starostu Lomeckého v zastupitelstvu Prahy 1 nahradil Kračman

Včera ve 14:18

Bývalého starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09), který v politice skončil, nahradil v zastupitelstvu městské části bývalý radní pro kulturu a právník Filip Kračman (TOP 09), uvedla ČTK. Na svém posledním jednání to schválili radní městské části, kteří zároveň vzali na vědomí Lomeckého...

Zítra: Praha 11 zve na první jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11

19. března 2019 v 07:01

První jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11 je veřejné a koná se ve středu 20. března od 17 hodin v zasedací místnosti C Úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, 149 00 Praha – Háje.

Pražští lidovci mají nové vedení, předsedou byl zvolen Vít Šolle

17. března 2019 ve 20:33

Na sobotní volební Pražské městské konferenci KDU-ČSL došlo k výrazné obměně vedení. Předsedou pražské KDU-ČSL se stal učitel a zastupitel Prahy 5 Vít Šolle.

Další články
Nahoru