dnes
Úterý - jasno
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
Co byste si neměli nechat ujít na Signalu? Nejlepší světelné instalace letošního festivalu
Monumentální instalace Sphere – unikátní nafukovací kupole o velikosti pětipatrového domu bude stát na Klárově. Foto: archiv

Co byste si neměli nechat ujít na Signalu? Nejlepší světelné instalace letošního festivalu

Třetí ročník festivalu světla Signal, který od 15. do 18. října rozsvítí historické centrum Prahy, nabídne divákům celkem 21 světelných instalací. Díky propojení nových technologií s kreativitou českých i zahraničních umělců budou mít lidé opět možnost navštívit ulice hlavního města zalité světlem a barvami.

Mezi nejlepší instalace letošního roku patří bezpochyby tři velkolepé videomappingy, z nichž jeden bude trojrozměrný a diváky s 3D brýlemi vtáhne do abstraktního světa světelného umění. Na několika lokacích budou světlo ovládat dokonce sami návštěvníci, a to buď pohybem, hlasem nebo skrze nové technologie.

Vedle videomappingů a interaktivních instalací festival chystá také monumentální světelné projekty. Tím nejlákavějším je obří světelná síť, reagující na geografické aspekty Země, umístěná na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem a Signal Dóm na Klárově, uvnitř kterého bude probíhat 360° projekce.

2-bordos-artworks-escape-nahled Videomapping na kostel sv. Ludmily na náměstí Míru
Kostel sv. Ludmily je již stálou lokací Signal festivalu a letos jej rozzáří maďarský umělec a průkopník videomappingu, působící pod pseudonymem Bordos Artworks. Jeho projekce s názvem Escape vytvoří na stěnách budovy přesvědčivé humanoidy, kteří si budou diváky jednou podezřívavě prohlížet, jindy se přímo před jejich zraky propadnou kamsi do hlubin prostoru.

Videomapping na Palác Kinských na Staroměstském náměstí
Z dílny českého umělce Petra Krejčíka pochází další fascinující videomapping s názvem The Dive, který bude promítán na Palác Kinských, pro jehož rokokovou fasádu byl na míru vytvořen. Společně s hudebním doprovodem Ondřeje Skaly si bude projekce pohrávat s lidským vnímáním a vědomím, kterému zprostředkuje nejprve iluzi klidné vodní hladiny, následovanou divokou digitální bouří, která vyvrcholí v uhrančivé a znepokojivé záblesky.

3D videomapping na Letohrádek Kinských na Smíchově
Turecká skupina OUCHHH se naopak pokusí vytrhnout Letohrádek Kinských z každodenní reality myšlenkou, že veškerý vesmír je založen na algoritmu, díky kterému žijeme v harmonii. Pomocí tohoto algoritmu, abstraktních prvků a primitivních objektů připraví anaglyfickou 3D projekci, pro kterou budou návštěvníci potřebovat speciální 3D brýle. Technologie využívá schopnost lidského oka vnímat pravým okem něco rozdílného než levým, umožní tak návštěvníkům unikátní audiovizuální zážitek.

Jak si pohrát se světlem?
Na Signalu se kreativitě meze nekladou. Proto v centru Prahy vyroste několik interaktivních světelných instalací, ve kterých budou hrát hlavní role samotní návštěvníci. Na Piazzetě Národního divadla roztančí světelné kostky herci, tanečníci i pohybově nadaní diváci, tváře návštěvníků se zobrazí na stěnách Šítkovské věže a pouhým hlasem se rozsvítí vnitřek pomníku na Letné.

Interaktivní světelný tunel v podzemí bývalého pomníku Stalin
Uniknout by nikomu neměla instalace Resonant francouzského umělce Nohista, který se specializuje na experimentální tvorbu, v níž propojuje lidské schopnosti se světelnými prvky. Jeho práci v Letenských sadech bude možné nejen zhlédnout, ale dokonce spoluvytvářet. Uvnitř bývalého pomníku Stalin totiž vznikne temný tunel plný LED žárovek, v němž každý může rozpohybovat světlo pomocí vlastního hlasu a vytvořit tak jedinečnou kompozici světelných efektů.

Tváře návštěvníků promítané na Šítkovskou věž u Mánesu
Dalším divácky atraktivním místem bude Šítkovská věž, na které se budou díky technologii RealSense od společnosti Intel zobrazovat 3D projekce tváří jednotlivých návštěvníků. Každý vizualizaci své tváře může doplnit i několika efekty, jako například iluzí bourání věže nebo odkrývání cest do jejích útrob.

Unikáty mezi světelnými instalacemi
To nejzajímavější po videomappigových projekcích naleznou návštěvníci festivalu v prostoru nad náměstím Jana Palacha, kde bude plout světelná rybářská síť. Mezi festivalové instalace se po roční pauze vrací také Petřínská rozhledna, ale pro ten úplně největší festivalový zážitek si návštěvníci přijdou dovnitř Signal dómu.

instalace-2015-nahled Sedmdesátimetrová světelná síť před Rudolfinum
Další projekt, který rozhodně stojí za vidění, je fascinujícím dílem americké umělkyně Janet Echelman, která se proslavila zejména schopností přetvářet a obohatit městský vzdušný prostor svými pestrobarevnými sítěmi reagujícími na okolní prostředí, vítr, vodu i slunce. Velkolepá sedmdesátimetrová instalace se bude během Signal festivalu vznášet nad hlavami diváků na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem a stane se přitom plátnem pro nevšední světelnou hru měnících se kontrastních barev.

Kupole velikosti pětipatrového domu s interiérovou projekcí na Klárově
Velkým lákadlem je také monumentální instalace Sphere – unikátní nafukovací kupole o velikosti pětipatrového domu, která bude stát po dobu konání festivalu na Klárově. Na její vnitřní stěnu se po celé její ploše bude promítat dechberoucí 360° audiovizuální show francouzského umělce Joanieho Lemerciera.

Petřínská rozhledna jako mořská medúza
V neposlední řadě se diváci mohou těšit na rozsvícení Petřínské rozhledny, která byla jednou z nejoblíbenějších lokací prvního ročníku. Letošní světelný design pro ni připravilo české studio Belcandor, které je známé například díky pyrotechnické instalaci na Vítkově v rámci Pražské muzejní noci či Light designu baru LaFabrica.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru