dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Co byste měli vědět o pití kávy: kolik šálků denně vám (ne)ublíží? Dilema rozlouskne antropoložka!
Ilustrační foto: Julius Schorzman / Wikimedia Commons

Co byste měli vědět o pití kávy: kolik šálků denně vám (ne)ublíží? Dilema rozlouskne antropoložka!

Kolik šálků kávy můžeme denně vypít, aby to neškodilo našemu zdraví? Slyšet můžeme různé názory: tři, jedno, pět, ale prokládaných vodou. Co je pravda? A existuje jediná pravda?

„Co se doporučovaného denního množství kávy týče, je velmi obtížné je jednoduše stanovit. Záleží totiž nejen na množství vypité kávy, ve smyslu počtu šálků. Jde také, respektive zejména, o množství kofeinu, a to může být různé, i ve stejném množství kávy,“ říká zdravotnice a antropoložka Martina Cichá.

„Jinými slovy, ve třech velkých hrncích kávy může být celkově méně kofeinu než ve třech malých šálcích. Nelze tedy doporučovat nebo nedoporučovat určitý počet šálků kávy denně. Pak také velmi záleží na individuální toleranci a potřebě kofeinu, tedy i případné závislosti na něm,“ uvádí.

Kolik kafí denně? To záleží na každém individuálně

Neřeší možné zdravotní problémy, nicméně jsou podle ní choroby nebo stavy, kde se pití kávy nedoporučuje, kde káva zhoršuje potíže, případně je zcela netolerována. „Vycházejme ovšem ze stavu zdraví,“ říká. Doporučuje pít takové množství kávy, které konkrétnímu člověku individuálně vyhovuje, nezpůsobuje mu žádný diskomfort, ale naopak přispívá k vnitřní pohodě.

Jestli je to jeden šálek, jestli to jsou šálky dva nebo tři, není podle ní podstatné. Určitě je ale vhodné pít současně dostatečné množství vody. „Káva má totiž diuretický, tedy močopudný, účinek, tak abychom tělo neochuzovali o vodu. Samozřejmě doporučuji pít kávu kvalitní a nepít ji proto, abychom ji pili, ale pro skutečný požitek, nejlépe ve společenství příjemných lidí,“ uzavírá Cichá.

Káva může být prevencí proti cukrovce či Parkinsonovi

Názory na to, kolik šálků kávy je dobré denně vypít, se liší. Jen na internetu jich lze najít spoustu: podle některých je zdravé vypít až šest hrnků kávy denně, podle jiných je káva škodlivá v jakémkoli množství.

Dočíst se můžeme, že káva může být prevencí proti cukrovce a Parkinsonově chorobě, ale také to, že nám zvyšuje krevní tlak a způsobuje nespavost. Záleží také na tom, jak je silná. Při přílišné koncentraci nám může malý šáleček kávy rozbušit srdce mnohem víc než pořádný kafák s malým množstvím kávy.

Všehochuť! Káva – silná, slabá, kapučínko, latte…

Kávu piji ráda, ale nemůžu ji v těch malých hrnečkách, které vám naservírují už i v Praze, nikoli třeba jen v Itálii. To je opravdu síla. Musíte si do ní dát tak dvě kostky cukru, aby se to vůbec dalo pít. Nedělá mi to dobře. Raději si dám hodně vody a málo kávy, to je pak pro mě dobré i na žízeň, i když vím, že do pitného režimu se káva nepočítá. Denně vypiji asi tři šálky,“ říká „kafařka“, padesátiletá Alena Vébrová z Prahy 5.

Oproti tomu třiatřicetiletý Michal Váňa z Karlína si raději denní dávku odbude ranním malým hrníčkem. Pak už se celý den kávy nedotkne. Některé dámy vypijí třeba ke dvěma denním šálkům kávy i různé kávové „slaďáky“ – ať již latte nebo třeba kapučino.

„Kávu beru jako ranní a odpolední povzbuzovák, kapučinko si vyloženě vychutnám,“ říká Ilona Škvárová z Libně. Je vidět, že Cichá má pravdu – každému jeho organismus napoví, každému podle jeho gusta.


Autor: Anna Skálová

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Touto nemocí se u nás léčí více 900 tisíc pacientů, jejich počet každý rok narůstá. Hrozí poškození ledvin i očí. Do konce listopadu se lidé po celém Česku mohou nechat zdarma vyšetřit na příznaky, které sami nepoznají

19. listopadu 2017 v 11:37

Preventivní program Zdraví národa nabídne od 20. do 30. listopadu další bezplatné vyšetření krve. V jeho průběhu budou mít zájemci starší 18 let příležitost si na vybraných pracovištích laboratoří synlab czech ověřit, jestli netrpí cukrovkou neboli diabetem 2. typu. S touto nemocí se v České...

Další články
Nahoru