dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Co by kamenem dohodil: Obce blízko Prahy, o kterých jste možná neslyšeli a stojí za to je vidět!
Vesnice Miletice ve Středočeském kraji. Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Co by kamenem dohodil: Obce blízko Prahy, o kterých jste možná neslyšeli a stojí za to je vidět!

Chcete si zpříjemnit léto výlety po středních Čechách, tedy co by kamenem dohodil od Prahy? Do míst, která nejsou tak „profláklá“. Kde můžete vidět něco zajímavého, vykoupat se nebo se „jen“ dobře najíst a napít? Nabízíme vám informace o dvou obcích, o kterých jste možná neslyšeli a určitě stojí zato je navštívit.

Nepochybně stojí za to navštívit vesnici Miletice, patřící pod obec Černuc. Nachází se v okrese Kladno, v 89 domech tam žije necelých 200 obyvatel. Vesnice je známá kvalitním pískovcem, který byl poblíž ní nalezen a z něhož byla postavena většina tamních domů.

Později se začal dovážet do skláren v nedalekých Otvovicích, odkud pochází zpěvačka Lucie Bílá. V Mileticích je kaplička Panny Marie z roku 1894, některé zajímavé domy či památník jedenácti miletickým občanům, padlým v 1. světové válce.

Ale především: Miletice jsou zřejmě první samostatně a komplexně elektrifikovanou obcí na našem území. Elektřina tam byla zavedena již v roce 1908, investici zabezpečilo prosperující Paromlátící družstvo, k vybudování vlastní elektrárny s naftovým motorem, bateriemi a rozvodnou sítí přiměl Miletice tamní rodák – lesnický odborník Alois Nechleba (1859–1944).

Paradoxem je, že v tři kilometry vzdálené Loucké zavedli elektřinu jako poslední z republiky – v roce 1949. Z Prahy se tam můžete dostat autobusem přes Slaný a Vervary.

Dávné naleziště sapropelitových náramků

obec-kalivody-nahled Malebnou vesničkou, s chatovou osadou, jsou Kalivody, nacházející se na Rakovnicku. Tamní údolí bylo osídleno již v laténském období, tedy v rozmezí 400 let před naším letopočtem a začátkem našeho letopočtu.

Svědčí o tom nálezy výroby sapropelitových náramků v kalivodské osadě – sapropelit je hořlavý lupek tvořící nadloží uhelných slojí. V Kalivodech je 88 obyvatel trvale žijících v 29 rodinných domcích.

Od roku 2009 se v Kalivodech koná pravidelný pochod s názvem Kalivodské hůlkování (Nordic Walking). Letos se uskutečnilo v sobotu 21. června. Hůlkování bývá spojeno s místní poutí. Startuje se z restaurace „V zatáčce“.

Že jste to letos nestihli? Trasu výletu vám mohou sdělit místní. Stojí za to dojít se i napít výtečné vody do studánky „u čerta“, kam chodí hlavně chataři. Do Kalivod se z Prahy dostanete autobusem přes Rakovník nebo Slaný.

Do Černošic k Berounce, do Pikovic na Medník

A kam jinam byste mohli zavítat? Chcete-li se vykoupat u jezu – v Berounce, stačí sednout na vlak na Hlavním nádraží či Smíchovském nádraží (až do Radotína, přes Velkou Chuchli, vám platí Opencard) a vyrazit směr Černošice-Mokropsy. Na místo vede i cyklostezka. Před koupáním se můžete občerstvit v některé z četných černošických hospůdek, pro výletníky je dobrá například hospoda U Mlynáře.

pikovice-a-petrov-nahled Pěkný den si můžete užít také v Petrově nedaleko Davle a v sousedních Pikovicích. Málokde se vám naskytne tak pohádkový pohled jako v sázavském údolí. Vylézt můžete i na kopec u Pikovic Medník. Dosahuje výšky 416,5 metrů n. m. a ční právě nad údolím Sázavy.

Medník, národní přírodní památka, je porostlý listnatými lesy, v ČR se zřejmě jen tam nachází ohrožená rostlina kandík psí zub. Do Petrova se nejlépe dostanete vlakem z Hlavního nádraží, odkud si můžete udělat pěší procházku do Pikovic.

Do Slaného na hřbitov, do Všeradic na pivo 

Za vidění stojí i Královské město Slaný. Vedle historických památek nebo Vlastivědného muzea je dobré jen tak posedět v některé z hospůdek na náměstí a navštívit slánské hřbitovy, včetně hřbitova židovského.

Ač to může pro někoho znít morbidně, příjemnou procházku můžete podniknout po hřbitovní rozptylové loučce, kde se můžete zastavit, rozjímat i přemýšlet. Nebo si jen tak odpočinout! Do Slaného jede autobus z Dejvické.

pivovar-zamecky-dvur-nahled A poslední nabízenou středočeskou zastávkou je Zámecký pivovar a hostinec u paní Magdalény ve Všeradicích, v rodišti Magdaleny Dobromily Rettigové. Zároveň můžete navštívit Galerii a muzeum M. D. Rettigové.

V pivovaru se můžete najíst a osvěžit pivní jedenáctkou, třináctkou či některou z limonád podle receptů staročeských bylinkářek. Z Prahy se do Všeradic dostanete nejlépe vlakem přes Zadní Třebáň.

Takže vidět a ochutnat můžete ve středních Čechách opravdu leccos. A dopravit se tam můžete samozřejmě i autem.

Čtěte také: Za nejstaršími stromy metropole: Inspiraci na výlety můžete sbírat ve Škodově paláci


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru