Dnes Čtvrtek - polojasno 13°C
Zítra Pátek - bourky 13°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Co brání vytvoření nové koalice v Praze 11? Územní rozvoj, nevraživost i kladení podmínek
Radnice Prahy 11 sídlí na Jižním Městě. Foto: Jan Puci

Co brání vytvoření nové koalice v Praze 11? Územní rozvoj, nevraživost i kladení podmínek

Politická situace v jedenácté městské části je po odvolání starostky Šárky Zdeňkové, odchodu dalších tří lidí za Hnutí pro Prahu 11 (HPP11) z Rady městské části a následném odvolání radního Jiřího Dohnala (Piráti), již několik měsíců paralyzovaná. Ačkoli se tento týden ve čtvrtek koná zasedání zastupitelstva, je velmi pravděpodobné, že vedení radnice ani po něm nebude kompletní. Jednání o vzniku nové koalice se totiž protahují a dohoda se zdá být zatím v nedohlednu. V současné době obhospodařují dva místostarostové a dva radní čtrnáct gescí. Komu tato situace vyhovuje? Občanům Jižního Města rozhodně ne.

Zatímco do podzimních voleb v roce 2022 vládla v Praze 11 koalice ODS, TOP 09, ANO a Pirátů, po nich a několikaměsíčním vyjednávání se do čela městské části postavila koalice HPP 11, Praha 11 Sobě a Pirátů. Na konci loňského roku byla odvolána starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková. Pro její odvolání hlasovali i Piráti, celkem pro její konec v čele radnice zvedlo ruku 19 z 35 zastupitelů.

V reakci na toto odvolání opustili svoje posty kolegové Zdeňkové z HPP11, místostarostka Ivana Hovorková (životní prostředí), Marek Milaberský (finance) a Libor Vrkoč (doprava).

V polovině února byl z torza bývalé koalice hlasy HPP11, Prahy 11 Sobě a ODS odvolán Dohnal, který se za Piráty na radnici věnoval majetku, investicím, IT a bezpečnosti. Z koalice HPP11, Pirátů a Prahy 11 Sobě, která měla v pětatřicetičlenném zastupitelstvu těsnou většinu 18 mandátů, zůstali jen místostarosta Jan Jaroš (Praha 11 Sobě), radní Michal Veselský (PRAHA 11 SOBĚ/Zelení), radní Josef Kocourek (Piráti) a neuvolněná místostarostka Zuzana Böhmová  (Piráti).

Ve hře o novou koalici jsou všechny politické kluby: HPP11 (11 mandátů), ANO (10 mandátů), ODS a NK (4), Piráti (3), TOP 09/STAN (3), PRAHA 11 SOBĚ (4).

Co brání sestavení funkčního vedení městské části? „ODS jedná se všemi subjekty. Při jednání lze však vycítit, že situaci komplikují příkopy, které byly v minulosti vyhrabány mezi zastupitelskými kluby a jednotlivými zastupiteli. Najít nějaké řešení v tuto chvíli je velmi obtížné a pohybujeme se na hraně možného,“ okomentoval situaci zastupitel Martin Sedeke (ODS).

Podle něj účastníci budoucího uspořádání tvořící většinu na radnici budou muset udělat kompromis, a to jak v případě programu, ale zejména překonat osobní animozity.

Vznik nové koalice tedy není blokován jednáními o programové shodě jednotlivých politických uskupení, ale osobními vztahy. Slova Martina Sedeke o dlouhodobě narušených osobních vztazích zastupitelů Prahy 11 potvrzuje dřívější vyjádření Šárky Zdeňkové, která se již v předvolební debatě v září 2022 na adresu tehdejšího vedení Prahy 11 (ODS, TOP 09, ANO, Piráti) vyjádřila: „Nejsou nám blízcí, nejsou nám blízcí ani programem, nejsou nám blízcí ani jak se chovají. Nejsou nám blízcí ani morálkou, nejsou nám blízcí tím, co slibují, protože to, co slibují, nedělají. Nejsou nám absolutně blízcí.“

Serveru Pražský patriot nyní sdělila, že koaliční vyjednávání trvají od jejího odvolání 7. prosince loňského roku a nepřímo naznačila, že HPP11 má zájem o návrat do vedení městské části „Strany, které koalici rozbily, dosud vystupují s málo věrohodným zájmem o dohodu. Přesto jednání stále vedeme a věřím, že se brzy ukáže, kdo má jaké skutečné cíle,“ uvedla.

Hnutí ANO nevylučuje spolupráci s jinými subjekty, či konkrétními zastupiteli. „Vyzvali jsme hned v prosinci, po odvolání starostky Zdeňkové, k jednání HPP11, protože koalice ANO s tímto hnutím by se nabízela, protože máme pohodlnou většinu a také velkou shodu programu. Bohužel jednání ztroskotala hned v lednu, kdy vyjednavači HPP11 nedokázali předložit počet podpisů jejich zastupitelů, kteří jsou ochotni se zavázat, že vyjednanou koalici HPP11 a ANO nakonec podpoří,“ okomentoval situaci Ondřej Prokop, předseda pražského ANO, a doplnil, že kromě toho si HPP11 kladlo zcela nepochopitelné personální veta na některé zastupitele z ANO, kteří podle nich nesmějí být v Radě. „Nikdy však nevysvětlili proč,“ podotkl.

Probíhající jednání potvrdil místostarosta Jaroš. „Dali jsme už dříve najevo, a za tím si stojíme, že jsme připraveni být jen v koalici, která bude mít výraznou většinu. Chceme totiž, aby bylo vedení městské části stabilní a mělo co největší podporu. Nemám informace, že by se dospělo k řešení, které by splňovalo tento náš požadavek,“ řekl Jaroš.

Jednání o nové koalici se účastní i Piráti, podle Dohnala jsou jednotní a mají své podmínky. „Pokud vznikne nová koalice, tak Piráti trvají, abych byl v Radě a měl v gesci majetek a investice, jako předtím. Je to naše podmínka. V tuto chvíli není nikdo, kdo by gesci řídil a je to vidět na stavu projektů. Když se vrátím, tak se rozjeté projekty dodělají,“ řekl.

Potvrdil, že dohoda o nové koalici není. Čtvrteční zastupitelstvo podle něj bude běžné a mezi kluby se bude hledat podpora pro jednotlivé materiály. „Další zastupitelstvo má být v červnu, ale věřím, že v květnu se kolice dohodne a bude konečně stabilita. Preferujeme variantu, která dojede do konce volebního období a už nebude žádná změna,“ dodal s tím, že si Piráti uvědomují, že řešení se neobjede bez HPP11 nebo ANO. „Je i varianta pětikoalice, tedy všichni bez hnutí ANO. I při tomto jednání ale budou třenice o to, kdo bude mít majetek, územní rozvoj, investice a kdo bude mít post starosty,“ dodal.

„Všechno se točí kolem územního rozvoje, to je největší oříšek. Hodně o tuto gesci stojí HPP11,“ sdělil zdroj obeznámený s vyjednáváním, který si nepřál být jmenován. „Pro HPP11 jsou možné dvě varianty koalice. Praha 11 Sobě, Piráti, HPP11 a TOP09/STAN. Ale topka má podmínku, že v Radě bude s ODS. Ale zase ODS má problém se Zdeňkovou, protože jí nechce nechat územní rozvoj. A tak se to stále točí dokola, situace je nepřehledná. Každý chce něco, a vždy se narazí na územní rozvoj, který je kámen úrazu,“ dodal zdroj.

Účast klubu TOP 09/STAN při vyjednáváních potvrdil zastupitel Jakub Lepš (TOP 09). „Jsme konzistentní a tvrdíme, že o koalici by se především měly snažit nejsilnější subjekty z voleb, tedy hnutí ANO a HPP11. U HPP tu snahu vidím, u ANO ne. Do případné koalice jsme ochotni vstoupit, jen když bude mít výraznou většinovou podporu,“ sdělil.


Autor: Jan Puci

10. mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 4 bude v pátek 24. května

20. května 2024 v 07:44

10. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 24. května od 9 hodin v zasedacím sále č. 301 v budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici č.p. 500.

Další články
Nahoru