dnes
Neděle - jasno
16°C
zítra
Pondělí - zatazeno
13°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
11°C
Členové vedení Prahy 2 uctili památku méně známých obětí Pražského povstání
Místostarosta Jaroslav Šolc (vpravo), starostka Jana Černochová a radní Michal Zuna v Balbínově ulici u pamětní desky, která je věnovaná památce štábního kapitána Karla Procházky. Foto: P2

Členové vedení Prahy 2 uctili památku méně známých obětí Pražského povstání

Památku méně známých obětí konce druhé světové války uctili ve čtvrtek členové vedení Prahy 2, konkrétně starostka Jana Černochová (ODS), místostarosta Jaroslav Šolc (OSB) a radní Michal Zuna (TOP 09). 

Na území druhé městské části je bezmála šedesát pamětních desek a pomníčků připomínajících hrdinství a oběti tohoto nejkrvavějšího konfliktu v dějinách lidstva. Letos se někteří představitelé radnice rozhodli pro komornější formu vzpomínky na padlé a společně jim vyjádřili úctu, položili květiny a zapálili svíčky.

„Kvůli pandemii nemůžeme konat pietní akty, proto se snažíme touto komornější formou vyjádřit úctu k tomu, co ti lidé udělali pro to, abychom žili v Evropě bez války. Jejich odkaz je potřeba stále připomínat, neměli bychom na ně zapomenout,“ uvedla starostka Jana Černochová.

Prvním místem zastavení bylo hlavní nádraží, kde byly položeny květiny u pamětní desky obětem Pražského povstání a statečným zaměstnancům drah, kteří během druhé světové války obětovali své životy. Další zastávkou byla ulice Na Švihance, kde komunální politici zapálili svíčky u pamětní desky připomínající památku devíti obětí Pražského povstání.

„Lidí, kteří se zapojili do odboje, bylo spousta. Hovoří to o vlastnostech, jako je statečnost, odvaha, národní uvědomění. Prahou 2 opakovaně procházela historie, která měla vliv na dějiny celé země. Je důležité si to připomínat. Jsem pyšný, že to děláme i virtuální formou na internetové Encyklopedii Prahy 2,“ uvedl místostarosta Jaroslav Šolc. Součástí encyklopedie je i popis čtyřkilometrové vycházky, jejíž šest zastavení připomíná nejvýznamnější místa události Prahy 2, které se vztahují k období druhé světové války.

Třetí zastávkou čtvrteční pietní akce byla Balbínova ulice, která byla během květnového povstání a boje o Rozhlas pod přímou kulometnou palbou vedenou nacisty ze školní budovy v ulici Na Smetance.

pieta-kveten-2020a

Pietní zastavení v nuselské Čiklově ulici

Následovala Čiklova ulice v Nuslích, kde radní uctili památku Aloise Novotného, policejního praporčíka státní jízdní policie, který zde položil život právě 7. května v době Pražského povstání. A před stejným domem věnovali tichou vzpomínku také spisovateli Otakaru Batličkovi, který byl nacisty umučen v Mathausenu.

„Je to pro mě podstatná událost, tímto způsobem si připomenout 75. výročí konce války. Válka nebyla jen o velkých armádách, ale o také jednotlivcích, kteří padli, aby jiní mohli žít. Je důležité připomínat jednotlivé oběti. U pamětních desek vidíme konkrétní jména, povolání, osudy, včetně věku padlých. Je smutné, že pro náš klidný život padli velmi mladí lidé,“ uvedl radní Michal Zuna.

Zástupci vedení Prahy 2 vyrazili z Čiklovy ulice k botanické zahradě, kde se v ulici Na Slupi poklonili neznámému hrdinovi, který tam padl.

Starostka Jana Černochová se vyjádřila i k aktuálnímu tématu posledních dní, který se týká konce války a osvobození Prahy. „Nikdy jsem nezpochybňovala to, že naši zemi osvobodila kromě amerických vojsk i Rudá armáda. Zahynula zde řada vojáků, kteří sloužili vlasti, která se do konfliktu dostala. Nikdo by neměl zpochybňovat to, že tady padli vojáci Rudé armády, kterým máme být stejně vděčni za to, že nasadili svůj život, aby se naše země zbavila nacistů, kteří páchali zvěrstva. I když se ve stínu následujícího vývoje a historických skutečnou mohou zdát některé věci diskutabilní, samotný podíl vojáků Rudé armády by zpochybňován být neměl,“ dodala.


Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

23. října 2020 ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

23. října 2020 v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

22. října 2020 v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Nacher: Ministerstvo financí by se mělo na svět dívat méně úřednickýma očima

22. října 2020 ve 13:09

Jsem zklamaný negativním stanoviskem Ministerstva financí k návrhu na rozšíření kompetencí Finančního arbitra. A to nejen proto, že větší uplatnění mimosoudního řešení spotřebitelských sporů má hnutí ANO ve svém volebním programu, ale i proto, že k posilování práv spotřebitelů se vláda hlásí i ve...

Praha 9 zveřejnila výsledky veřejné ankety

22. října 2020 v 09:52

Během léta se uskutečnila veřejná anketa mezi občany Prahy 9. Ukázala například spokojenost se stavem městské zeleně či nabídkou obchodů a služeb, už méně občanů hodnotilo kladně údržbu městských komunikací. Výsledky ankety budou využity při tvorbě Strategického plánu rozvoje MČ...

Další články
Nahoru