Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - oblacno 2°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Členové vedení Prahy 12 zůstávají ve funkcích, zastupitelé o odvolání nakonec nehlasovali
Jan Adamec krátce po svém zvolení starostou Prahy 12. Foto: archiv

Členové vedení Prahy 12 zůstávají ve funkcích, zastupitelé o odvolání nakonec nehlasovali

Zastupitelé Prahy 12 včera nehlasovali o odvolání starosty Jana Adamce (Piráti) a místostarosty Jiřího Fremra (ODS), v jehož gesci jsou investice. Návrh na jejich odvolání, který přednesl opoziční zastupitel Michal Pinc (ANO), nezískal od přítomných zastupitelů dostatečnou podporu a nebyl zařazen na program zasedání.

Stejně tomu bylo na mimořádném jednání zastupitelstva na konci listopadu, které opoziční zastupitelé za ANO, Změnu pro Prahu 12 a Občané dvanáctky nechali svolat s cílem odvolat některé představitele radnice.

Důvodem pro odvolání starosty a místostarosty byla podle včerejšího vyjádření Pince stavba dřevěného chodníku v parku v ulici Povodňová, část opozice ji dlouhodobě označuje za nezdařenou.

Pinc včera kritizoval mimo jiné výběr materiálu, z něhož je chodník postavený, a to, že byl dřevěný chodník zhotoven v rozporu s povolením z roku 2018. To na podzim konstatoval i odbor výstavby městské části.

Zastupitel podrobil stavbu kritice rovněž v souvislosti s nedodržením vyhlášky o technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb.

Podle starosty Adamce bylo pochybení, v jehož důsledku je nyní chodník takzvanou černou stavbou, zapříčiněno chybným úsudkem tehdejšího vedoucího pracovníka odboru investic.

Představitelům městské části tak podle starosty bylo dříve řečeno, že ke stavbě dřevěného chodníku v parku není stavební povolení potřeba. Nový chodník vznikl na místě původního chodníku z betonových panelů, úpravy podle něj tehdejší vedení odboru považovalo za rekonstrukci.

Současný vedoucí odboru investic a majetku Jiří Veselý dnes řekl, že k chodníku se připravuje nový projekt. Lidé nyní chodník nemohou využívat, na což podle Veselého upozorňují mimo jiné v lokalitě umístěné informační cedule.

Starosta Adamec už na mimořádném zasedání zastupitelů v listopadu uvedl, že chodník by mohl být upraven do března roku 2022. Kromě přepracovaného projektu k tomu bude potřeba stavební povolení a kolaudace stavby, doplnil dnes.

Nový dřevěný chodník v parku Modřany nahradil loni původní chodník z betonových panelů. Investorem byla radnice, chodník postavila za 3,13 milionu korun firma Taxus.

Dříve vyprojektovaná cesta ze zámkové dlažby s vodicími liniemi pro nevidomé nevznikla podle starosty proto, že podle současného vedení radnice by jeho realizace byla oproti loni realizované variantě několikrát dražší.

Opozice v zastupitelstvu dvanácté městské části za nezdařenou investici dlouhodobě označuje i rekonstrukci Sofijského náměstí, která podle opozičních zastupitelů rovněž neodpovídá vyhlášce k bezbariérovému užívání staveb.

Spolu s vybudováním dřevěného chodníku v parku Modřany byla rekonstrukce náměstí důvodem pro neúspěšný listopadový pokus opozice o odvolání starosty a místostarosty Fremra.

V Praze 12 tvoří koalici zástupci Pirátů, ODS, TOP 09 a Zelených. Dvanáctá pražská městská část, v níž žije asi 60 000 obyvatel, zahrnuje celá katastrální území Cholupic, Kamýku, Komořan, Modřan a Točné.


Autor: ČTK

Radní Kavalírek: Praha 5 má největší rozpočtovou úsporou v novodobé historii

12. ledna 2022 ve 21:36

O sto milionů korun (12,8 procenta) nižší provozní výdaje v roce 2022 prosadil radní Prahy 5 pro oblast financí Jan Kavalírek (TOP 09). Městská část to uvedla v tiskové zprávě.

Portlík: Praha 9 je pro rozvoj trolejbusových linek

11. ledna 2022 v 18:20

Pražský dopravní podnik včera v Letňanech zahájil výstavbu infrastruktury pro první regulérní trolejbusovou linku od roku 1954. Stavební práce na elektrifikaci autobusové linky 140 Palmovka – Miškovice potrvají 10 měsíců, uvedení linky 58 do zkušebního provozu se předpokládá v průběhu letošního...

Praha 1 připravuje rozpočet, radní ho projednali se zastupiteli

10. ledna 2022 v 19:33

Jedna miliarda a 26 milionů korun – tak taková je výše navrhovaného rozpočtu první městské části pro letošní rok. Radní ho připravili jako vyrovnaný a dnes ho projednali se zájemci z řad zastupitelů, které pozvali do Galerie 1. Informoval o tom mluvčí Prahy...

Vedení Prahy 13 kritizuje zdražení svozu odpadu na sídlištích, obává se vzniku černých skládek

4. ledna 2022 v 16:55

Většině obyvatel hlavního města se od začátku letošního roku zvýšily ceny za svoz odpadu. Pražští zastupitelé totiž před Vánoci schválili vyhlášku s novým výpočtem cen, který je nutný kvůli novele odpadového zákona. Ceny se zvýšily nejvíce v případě velkých kontejnerů na sídlištích, kde to je...

Další články
Nahoru