Dnes Úterý - zatazeno 19°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Členové vedení Prahy 12 zůstávají ve funkcích, zastupitelé o odvolání nakonec nehlasovali
Jan Adamec krátce po svém zvolení starostou Prahy 12. Foto: archiv

Členové vedení Prahy 12 zůstávají ve funkcích, zastupitelé o odvolání nakonec nehlasovali

Zastupitelé Prahy 12 včera nehlasovali o odvolání starosty Jana Adamce (Piráti) a místostarosty Jiřího Fremra (ODS), v jehož gesci jsou investice. Návrh na jejich odvolání, který přednesl opoziční zastupitel Michal Pinc (ANO), nezískal od přítomných zastupitelů dostatečnou podporu a nebyl zařazen na program zasedání.

Stejně tomu bylo na mimořádném jednání zastupitelstva na konci listopadu, které opoziční zastupitelé za ANO, Změnu pro Prahu 12 a Občané dvanáctky nechali svolat s cílem odvolat některé představitele radnice.

Důvodem pro odvolání starosty a místostarosty byla podle včerejšího vyjádření Pince stavba dřevěného chodníku v parku v ulici Povodňová, část opozice ji dlouhodobě označuje za nezdařenou.

Pinc včera kritizoval mimo jiné výběr materiálu, z něhož je chodník postavený, a to, že byl dřevěný chodník zhotoven v rozporu s povolením z roku 2018. To na podzim konstatoval i odbor výstavby městské části.

Zastupitel podrobil stavbu kritice rovněž v souvislosti s nedodržením vyhlášky o technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb.

Podle starosty Adamce bylo pochybení, v jehož důsledku je nyní chodník takzvanou černou stavbou, zapříčiněno chybným úsudkem tehdejšího vedoucího pracovníka odboru investic.

Představitelům městské části tak podle starosty bylo dříve řečeno, že ke stavbě dřevěného chodníku v parku není stavební povolení potřeba. Nový chodník vznikl na místě původního chodníku z betonových panelů, úpravy podle něj tehdejší vedení odboru považovalo za rekonstrukci.

Současný vedoucí odboru investic a majetku Jiří Veselý dnes řekl, že k chodníku se připravuje nový projekt. Lidé nyní chodník nemohou využívat, na což podle Veselého upozorňují mimo jiné v lokalitě umístěné informační cedule.

Starosta Adamec už na mimořádném zasedání zastupitelů v listopadu uvedl, že chodník by mohl být upraven do března roku 2022. Kromě přepracovaného projektu k tomu bude potřeba stavební povolení a kolaudace stavby, doplnil dnes.

Nový dřevěný chodník v parku Modřany nahradil loni původní chodník z betonových panelů. Investorem byla radnice, chodník postavila za 3,13 milionu korun firma Taxus.

Dříve vyprojektovaná cesta ze zámkové dlažby s vodicími liniemi pro nevidomé nevznikla podle starosty proto, že podle současného vedení radnice by jeho realizace byla oproti loni realizované variantě několikrát dražší.

Opozice v zastupitelstvu dvanácté městské části za nezdařenou investici dlouhodobě označuje i rekonstrukci Sofijského náměstí, která podle opozičních zastupitelů rovněž neodpovídá vyhlášce k bezbariérovému užívání staveb.

Spolu s vybudováním dřevěného chodníku v parku Modřany byla rekonstrukce náměstí důvodem pro neúspěšný listopadový pokus opozice o odvolání starosty a místostarosty Fremra.

V Praze 12 tvoří koalici zástupci Pirátů, ODS, TOP 09 a Zelených. Dvanáctá pražská městská část, v níž žije asi 60 000 obyvatel, zahrnuje celá katastrální území Cholupic, Kamýku, Komořan, Modřan a Točné.


Autor: ČTK

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru