dnes
Neděle - oblacno
9°C
zítra
Pondělí - zatazeno
8°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
10°C
Clam–Gallasův palác se dočká nového využití, Praha vypíše zakázku na opravu architektonického skvostu
Clam-Gallasův palác stojí na Mariánském náměstí. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Clam–Gallasův palác se dočká nového využití, Praha vypíše zakázku na opravu architektonického skvostu

Magistrát připravuje zpřístupnění Clam-Gallasova paláce na Mariánském náměstí v historickém centru Prahy. V přízemí paláce vzniknou obchody, kavárna, pokladna a sociální zázemí. Rekonstrukce památkově chráněné budovy, která by měla trvat tři roky, bude podle odhadu stát 323,2 milionu korun bez DPH.

Pražští radní dnes odsouhlasili záměr na realizaci veřejné zakázky revitalizace paláce. Schválit ho ještě musí schválit zastupitelstvo. Rekonstrukci rozlehlé stavby Na Starém Městě chystá Praha řadu let.

Rekonstrukce bude zahrnovat zejména opravu suterénu a zpřístupnění přízemí s obchody, kavárnou a vstupním uzlem pro návštěvníky, s pokladnou, šatnou a toaletami. Dále  realizaci výtahové šachty ve všech podlažích, zprovoznění zázemí personálu ve všech podlažích, včetně realizace technologií nezbytných k provozu paláce.

Je potřeba provést napojení teplovodního vytápění na stávající kotelnu, která je umístěna v objektu Nové radnice, komplexní náhradu všech dožilých či nevyhovujících inženýrských sítí, úpravu výstavních reprezentačních prostor v 1. a 2. patře a sezónní expozice v nezatepleném podkroví, představující největší atraktivitu pro návštěvníky.

Počítá se také s kompletním dokončení rekonstrukce 2. a 3. patra a drobnými stavebními úpravami, umožňujícími zpřístupnění podkroví, včetně příslušných technologií.

„Jsem ráda, že jsme nalezli konsenzus na projektu, který bude pro významnou městskou památku znamenat nejen zlepšení jejího stavu, ale především její smysluplné využití pro širokou veřejnost,“ uvedla po jednání Rady hlavního města Prahy náměstkyně primátorky Eva Kislingerová.

„Clam–Gallasův palác je nedílnou součástí kulturního dědictví, kterým Praha disponuje. Jsem proto nadšená z toho, že na návrhu revitalizace, který byl za mého předsednictví ve výboru představen, byla nalezena shoda i v radě hlavního města. Občané a návštěvníci Prahy tak budou mít možnost plně využívat tuto významnou barokní stavbu v metropoli,“ sdělila předsedkyně Výboru pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy Zastupitelstva hl. m. Prahy Eliška Kaplický Fuchsová.

V přízemí bude palác přístupný dvěma branami z ulice Husova a Linhartská. Původními průjezdy návštěvník vstoupí na nádvoří, kolem kterého budou umístěny vybrané komerční aktivity. Zvláštní zřetel při výběru těchto nájemních aktivit by měl být brán na kulturní zaměření nájemců.

Z nádvoří se tak stane „piazza“, malé náměstíčko, které se poprvé od doby svého vzniku otevře chodcům. Plocha nádvoří, spolu s interiéry paláce, umožní konání nejrůznějších kulturních a společenských akcí, koncerty, divadelní stagiony apod.

Návštěvníci zde budou moci též využít k odpočinku či aktivnímu společenskému pobytu obě zahrady – malou „tajnou“ při ohradní zdi u Mariánského náměstí s malou skrytou kavárnou a velkou zahradu s možností vybudování restaurace k budově U Rotta. Vstup do expozic a společenských prostor paláce bude bezprostředně za branou z Husovy ulice. Návštěvník přes pokladnu a šatnu vstoupí přímo na hlavní reprezentativní schodiště.

Projekt řeší oživení paláce poté, co bylo rozhodnuto o přemístění Archivu hl. m. Prahy do nových prostor v areálu na Chodovci.

Clam-Gallasův palác, který byl postaven na přelomu 17. a 18. století Tomášem Haffeneckerem podle návrhu vídeňského dvorního architekta Johanna Bernarda Fischera z Erlachu pro hraběte Jana Václava Gallase, odborníci považují za architektonický skvost.


Protipovodňová opatření v Nedvězí jsou Vodohospodářskou stavbou roku 2017

23. března 2018 v 07:40

Radní hl. m. Prahy Jana Plamínková včera v rámci Mezinárodního dne vody při slavnostním setkání vodohospodářů převzala ocenění pro Protipovodňová opatření na ochranu hl. m. Prahy – část Nedvězí. Ta se ve své kategorii stala Vodohospodářskou stavbou roku 2017.   

Praha vypíše veřejnou zakázku na obnovu síťové infrastruktury

22. března 2018 v 11:53

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na obnovu síťové infrastruktury města. Náklady budou maximálně 171,82 milionu korun. Záměr dnes schválili pražští zastupitelé.

Mezinárodní konference zaměřená na pomoc dětem ve složitých životních situacích

21. března 2018 v 16:28

Přes sto účastníků z šesti evropských zemí se dnes sešlo v prostorách Magistrátu hl. m. Prahy na mezinárodní konferenci s názvem „Zipyho a Jablíkovi kamarádi – duševní zdraví v inkluzivní škole,“ kterou pořádala v rámci evropského projektu Centrum sociálních služeb...

Praha 5 vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž na novou školu

21. března 2018 v 10:14

Radnice vyhlásila 12. března mezinárodní otevřenou dvoufázovou architektonickou soutěž o návrh na řešení nové základní školy „Škola Smíchov“ v nově vznikající čtvrti Smíchov City v místě bývalého nákladového nádraží Smíchov na křížení ulic Nádražní a...

Likvidace hlodavců, deratizace na území Prahy 3

21. března 2018 v 09:20

Odbor ochrany životního prostředí MČ Praha 3 připravuje v dubnu provedení preventivních deratizačních prací na pozemcích svěřených do péče městské části, na kterých byla deratizace provedena v roce 2017.

Praha 3 schválila dotace pro tento rok. Rozdělí 16,5 milionu korun

20. března 2018 ve 20:15

Zastupitelstvo městské části Praha 3 dnes schválilo přidělení finančních prostředků formou dotací z dotačního fondu.

Další články
Nahoru