dnes
Pondělí - zatazeno
16°C
zítra
Úterý - zatazeno
20°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
14°C
Clam–Gallasův palác se dočká nového využití, Praha vypíše zakázku na opravu architektonického skvostu
Clam-Gallasův palác stojí na Mariánském náměstí. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Clam–Gallasův palác se dočká nového využití, Praha vypíše zakázku na opravu architektonického skvostu

Magistrát připravuje zpřístupnění Clam-Gallasova paláce na Mariánském náměstí v historickém centru Prahy. V přízemí paláce vzniknou obchody, kavárna, pokladna a sociální zázemí. Rekonstrukce památkově chráněné budovy, která by měla trvat tři roky, bude podle odhadu stát 323,2 milionu korun bez DPH.

Pražští radní dnes odsouhlasili záměr na realizaci veřejné zakázky revitalizace paláce. Schválit ho ještě musí schválit zastupitelstvo. Rekonstrukci rozlehlé stavby Na Starém Městě chystá Praha řadu let.

Rekonstrukce bude zahrnovat zejména opravu suterénu a zpřístupnění přízemí s obchody, kavárnou a vstupním uzlem pro návštěvníky, s pokladnou, šatnou a toaletami. Dále  realizaci výtahové šachty ve všech podlažích, zprovoznění zázemí personálu ve všech podlažích, včetně realizace technologií nezbytných k provozu paláce.

Je potřeba provést napojení teplovodního vytápění na stávající kotelnu, která je umístěna v objektu Nové radnice, komplexní náhradu všech dožilých či nevyhovujících inženýrských sítí, úpravu výstavních reprezentačních prostor v 1. a 2. patře a sezónní expozice v nezatepleném podkroví, představující největší atraktivitu pro návštěvníky.

Počítá se také s kompletním dokončení rekonstrukce 2. a 3. patra a drobnými stavebními úpravami, umožňujícími zpřístupnění podkroví, včetně příslušných technologií.

„Jsem ráda, že jsme nalezli konsenzus na projektu, který bude pro významnou městskou památku znamenat nejen zlepšení jejího stavu, ale především její smysluplné využití pro širokou veřejnost,“ uvedla po jednání Rady hlavního města Prahy náměstkyně primátorky Eva Kislingerová.

„Clam–Gallasův palác je nedílnou součástí kulturního dědictví, kterým Praha disponuje. Jsem proto nadšená z toho, že na návrhu revitalizace, který byl za mého předsednictví ve výboru představen, byla nalezena shoda i v radě hlavního města. Občané a návštěvníci Prahy tak budou mít možnost plně využívat tuto významnou barokní stavbu v metropoli,“ sdělila předsedkyně Výboru pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy Zastupitelstva hl. m. Prahy Eliška Kaplický Fuchsová.

V přízemí bude palác přístupný dvěma branami z ulice Husova a Linhartská. Původními průjezdy návštěvník vstoupí na nádvoří, kolem kterého budou umístěny vybrané komerční aktivity. Zvláštní zřetel při výběru těchto nájemních aktivit by měl být brán na kulturní zaměření nájemců.

Z nádvoří se tak stane „piazza“, malé náměstíčko, které se poprvé od doby svého vzniku otevře chodcům. Plocha nádvoří, spolu s interiéry paláce, umožní konání nejrůznějších kulturních a společenských akcí, koncerty, divadelní stagiony apod.

Návštěvníci zde budou moci též využít k odpočinku či aktivnímu společenskému pobytu obě zahrady – malou „tajnou“ při ohradní zdi u Mariánského náměstí s malou skrytou kavárnou a velkou zahradu s možností vybudování restaurace k budově U Rotta. Vstup do expozic a společenských prostor paláce bude bezprostředně za branou z Husovy ulice. Návštěvník přes pokladnu a šatnu vstoupí přímo na hlavní reprezentativní schodiště.

Projekt řeší oživení paláce poté, co bylo rozhodnuto o přemístění Archivu hl. m. Prahy do nových prostor v areálu na Chodovci.

Clam-Gallasův palác, který byl postaven na přelomu 17. a 18. století Tomášem Haffeneckerem podle návrhu vídeňského dvorního architekta Johanna Bernarda Fischera z Erlachu pro hraběte Jana Václava Gallase, odborníci považují za architektonický skvost.


Další články
Nahoru