
Clam-Gallasův palác se po rekonstrukci otevře veřejnosti v roce 2021, budou v něm výstavy a restaurace
16. září 2019 10:46
Rekonstrukce komplexu na Mariánském náměstí začala loni v říjnu a podle Hofmana potrvá 2,5 roku. Týká se jak interiérů, tak tří zahrad. V objektu dřív sídlil Archiv hlavního města Prahy, který se do roku 2017 postupně přestěhoval do nové budovy na Chodovci. Po rekonstrukci bude město teprve hledat provozovatele podniků a zařízení, které budou v areálu fungovat.
„Na jedné ze zahrad si představujeme například restauraci s venkovním posezením, ve druhé zahradě třeba vinárnu. Obecně chceme využít co nejvíce původních prvků. Například v bývalé stáji bychom rádi zachovali a využili boxy pro koně," uvedl mluvčí. Dodal, že město chce využít co nejvíce původního mobiliáře, který se však leckdy nachází mimo hlavní město.
„Rádi bychom vytvořili i tři nové kašny, zjednodušeně řečeno v každé zahradě jednu. Jedna z kašen bude navazovat na stávající venkovní kašnu, které se přezdívá Terezka," doplnil Hofman. V sálech ve druhém patře paláce by podle něj měly vzniknout expozice věnovaná životu aristokracie. V dalším patře by mohly být výstavní prostory, bude se o tom však ještě jednat. Město plánuje zpřístupnit i podkroví paláce.
Rekonstrukce paláce patřila do projektu z roku 2010, v jehož rámci chtělo vedení města v návaznosti na architektonickou soutěž opravit i budovu Nové radnice a samotné Mariánské náměstí. Dohromady šlo o investici za více než 1,2 miliardy korun.
Město ale před časem kvůli vysokým nákladům soutěž na zhotovitele zrušilo. Náklady na projektové práce už ale vyšly na desítky milionů korun. Podle původního záměru měla rekonstrukce napravit nevhodné stavební a technické zásahy z minulých let.
Nynější vrcholně barokní podobu paláce vytvořil stavitel Tomáš Haffenecker podle návrhu vídeňského dvorního architekta Johanna Bernarda Fischera z Erlachu pro hraběte Jana Václava Gallase. Podle odborníků se jedná o jeden z nejlépe dochovaných šlechtických městských paláců na světě.