dnes
Pondělí - obcasny-dest
10°C
zítra
Úterý - zatazeno
13°C
pozítří
Středa - oblacno
16°C
Clam-Gallasův palác se po rekonstrukci otevře veřejnosti v roce 2021, budou v něm výstavy a restaurace
Clam-Gallasův palác stojí na Mariánském náměstí. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Clam-Gallasův palác se po rekonstrukci otevře veřejnosti v roce 2021, budou v něm výstavy a restaurace

Barokní Clam-Gallasův palác v centru Prahy, který se od loňska rekonstruuje, by se měl otevřít veřejnosti v roce 2021. V jeho zahradách by podle představ města, které areál vlastní, měla vzniknout restaurace a vinárna, v reprezentačních sálech pak expozice a výstavní prostory. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Nynější podoba paláce pochází z přelomu 17. a 18. století, za rekonstrukci město zaplatí 344 milionu korun.

Rekonstrukce komplexu na Mariánském náměstí začala loni v říjnu a podle Hofmana potrvá 2,5 roku. Týká se jak interiérů, tak tří zahrad. V objektu dřív sídlil Archiv hlavního města Prahy, který se do roku 2017 postupně přestěhoval do nové budovy na Chodovci. Po rekonstrukci bude město teprve hledat provozovatele podniků a zařízení, které budou v areálu fungovat.

„Na jedné ze zahrad si představujeme například restauraci s venkovním posezením, ve druhé zahradě třeba vinárnu. Obecně chceme využít co nejvíce původních prvků. Například v bývalé stáji bychom rádi zachovali a využili boxy pro koně," uvedl mluvčí. Dodal, že město chce využít co nejvíce původního mobiliáře, který se však leckdy nachází mimo hlavní město.

„Rádi bychom vytvořili i tři nové kašny, zjednodušeně řečeno v každé zahradě jednu. Jedna z kašen bude navazovat na stávající venkovní kašnu, které se přezdívá Terezka," doplnil Hofman. V sálech ve druhém patře paláce by podle něj měly vzniknout expozice věnovaná životu aristokracie. V dalším patře by mohly být výstavní prostory, bude se o tom však ještě jednat. Město plánuje zpřístupnit i podkroví paláce.

Rekonstrukce paláce patřila do projektu z roku 2010, v jehož rámci chtělo vedení města v návaznosti na architektonickou soutěž opravit i budovu Nové radnice a samotné Mariánské náměstí. Dohromady šlo o investici za více než 1,2 miliardy korun.

Město ale před časem kvůli vysokým nákladům soutěž na zhotovitele zrušilo. Náklady na projektové práce už ale vyšly na desítky milionů korun. Podle původního záměru měla rekonstrukce napravit nevhodné stavební a technické zásahy z minulých let.

Nynější vrcholně barokní podobu paláce vytvořil stavitel Tomáš Haffenecker podle návrhu vídeňského dvorního architekta Johanna Bernarda Fischera z Erlachu pro hraběte Jana Václava Gallase. Podle odborníků se jedná o jeden z nejlépe dochovaných šlechtických městských paláců na světě.


Úřad městské části Praha 6 omezí provoz

Dnes v 10:17

Z důvodu voleb do Senátu PČR bude v pátek 2. a 9. října omezen provoz budovy Úřadu městské části Praha 6, včetně detašovaných pracovišť.

Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

24. září 2020 v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další články
Nahoru