dnes
Pátek - polojasno
10°C
zítra
Sobota - polojasno
10°C
pozítří
Neděle - zatazeno
14°C
Cizokrajným dřevinám se v Praze daří, i mimo botanické zahrady rostou exotické stromy. Jaké?
Několik cizokrajných dřevin roste v centru Prahy na Karlově náměstí. Foto: archiv

Cizokrajným dřevinám se v Praze daří, i mimo botanické zahrady rostou exotické stromy. Jaké?

Základ naší krajiny sice podle slov Jiřího Burdy z Botanického ústavu Akademie věd tvoří domácí dřeviny, v Praze se však nachází i mnoho těch cizokrajných. Jakých? Platan javorolistý, Pajasan žláznatý, Nahovětvec dvoudomý a mnohé další. Kde je můžete vidět?

„Cizokrajné dřeviny byly vysazovány za účelem zpestření krajiny. Kdo si kdysi, před 150 lety, mohl dovolit pěstovat okrasné dřeviny? Církev, šlechta či velkostatkáři. Ten, kdo měl prostor. Obyčejný sedlák pěstoval brambory a obilí, aby se uživil,“ uvedl pro server Pražský patriot Jiří Burda.

„V naší krajině se nacházejí dřeviny nejčastěji ze severní Ameriky, Japonska nebo Asie. Rostou u nás dřeviny severní polokoule, ty, které snesou naše klimatické podmínky. Platí to jak pro jehličnaté a listnaté stromy, tak i pro byliny. Třeba oliva u nás nevydrží, zmrzne,“ řekl.

A kde se v metropoli cizokrajné stromy nachází? Všude možně. „Například na Proseku je vysazený Dřezovec trojtrnný, který má nádherné dlouhé trny,“ řekl Burda. Hodně cizokrajných stromů se nachází ve Stromovce – například Dub bílý a Dub červený ze severní Ameriky, Tisovec dvouřadý z Mexika či břízy ze severní Ameriky nebo Asie.

Pajasan žláznatý a Nahovětvec dvoudomý

pajasan-zlaznaty-nahled

Pajasan žláznatý v parku na Pankráci

V okolí Smíchovského nádraží zase volně roste například Pajasan žláznatý z Číny. Ten se nachází na Karlově náměstí, poblíž pomníku Benedikta Roezla, na Karlově náměstí roste například i urostlý Nahovětvec dvoudomý, který se vyskytuje především v USA.

„Na Karlově náměstí, v zatáčce, jak jede tramvaj do Ječné, naproti pomníku Karolíny Světlé, jsou zase dvě nádherné dřeviny – Svitel latnatý. Je to olistěná dřevina se suchými tobolkami a žlutým květem,“ řekl. Připomněl, že Karlovo náměstí v první polovině 19. století projektoval zahradní architekt František Thomayer, bratr známého lékaře.

Běžně se po Praze vyskytuje Platan javorolistý, jehož původ není zcela vyjasněn. „Pozoruhodný je platan na Karlově náměstí,velký platan je i na ostrově Kampa. Nad Velkopřerovským náměstím na Malé Straně je zase takzvaný Beethovenův platan, kdysi prý před ním totiž sedával hudební skladatel Beethoven, když býval na návštěvách v Praze,“ uvedl Aleš Rudl z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Cedr atlaský byl dovezen za Rakouska-Uherska

cedl-atlasky-nahled

Cedr atlaský Na Balkáně

Ve stráni pod trojským zámečkem roste zase Cesmína ze Středomoří, kterou anglicky hovořící země berou jako symbol Vánoc. Na Pankráci se nachází například dřevina z Dálného východu – Korkovník. Na Smíchově, před budovou Středočeského kraje, se zase nachází žlutolistá forma Topolu kanadského. „Je to jedna z největších rostlin, které jsem viděl,“ uvedl Burda.

Na Balkáně v Praze 3 roste podle slov Rudla památkově chráněný Cedr atlaský, který je pozoruhodný svým vzrůstem. „Původně byl dovezen jako semenáček z Holandska, a to zásluhou dendrologické společnosti za Rakouska-Uherska. Z těchto expedic jsou stromy i na dalších místech Prahy,“ řekl.

Zatracovaný Trnovník akát utekl z kontroly

Podle Burdy je zajímavý „všemi zatracovaný obyčejný Trnovník akát“. „Je to jedna z prvních vyprodukovaných dřevin přivezených do Evropy po objevení Ameriky, někdy v 16. století,“ řekl.

trnovnik-akat-nahled

Trnovník akát

„Akát je rostlina, která se vysazovala z různých důvodů. Byla to technická dřevina, vysazovala se za účelem paliva, protože dřevo nehnije v zemi, vysazovala se na extrémní stanoviště svahů nad Vltavou, lidé tak měli dřevo za humny,“ řekl.

Dnes však akát podle něj „utekl z kontroly“, údržba se zanedbala. „Tato rostlina se nechala volně růst a zjistilo se, že zarůstá větší plochy, než je žádoucí. Ochranáři v krajině křičí, že je to cizokrajná dřevina, že narušuje genofond. Když roste solitérně, vypadá krásně, je dlouhověká, dožívá se až 400 let,“ hájí Burda akát.

O akátu se zmiňuje i pražský magistrát. „Cizokrajných (ve smyslu introdukovaných) dřevin je v Praze obrovské množství, mimo jiné i proto, že řadu z nich už běžný občan pokládá za domácí. Například akát – ten je v mnoha stromořadích a v lesích na prudkých kamenitých stráních. Zastoupení akátu v lesních porostech činí 8 %,“ uvedla pro náš portál tisková mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

V pražských parcích je řada zajímavých dřevin

platan-javorolisty-nahled

Platan javorolistý v zahradě Kinských

V parcích celopražského významu je podle ní zajímavých dřevin celá řada, například v Královské oboře Stromovka je sbírka více než 20 různých druhů dubů. V zahradě Kinských se u dolního vchodu nachází jeden z nejmohutnějších platanů v Praze. V Letenských sadech je zase velmi pěkná dvouřadá platanová alej.

„Ve volné krajině se v Praze také nachází řada zajímavých cizokrajných dřevin – v Kunratickém lese rostou 3 jedinci Sekvojovce obrovského a u Kunratického potoka pod Dolnomlýnským rybníkem dokonce 2 jedinci Metasekvoje čínské – dřevina objevená a popsaná teprve v roce 1943, do Čech první semena dovezena v roce 1949,“ uvedla.

V oboře Hvězda je podle vyjádření města několik mladších jedinců Jedlovce kanadského (tsuga). V lesích Prahy je také větší množství Borovice černé (např. Dobeška, Bohnice, Bohdalec) nebo Borovice vejmutovky (zejména Divoká Šárka).

Podle pražského inspektora České inspekce životního prostředí Petra Trávníčka je zajímavý například také stálezelený Turnerův dub v zahradě Na Valech – hned pod schody z 3. nádvoří Pražského hradu.

V těsné blízkosti je Paulovnie, která není až tak neobvyklá, tato je však mimořádně velká. V lesní školce v Michli jsou zase Sekvojovce obrovské, například v Bubenči Dub velkoplodý. V Praze tedy rozhodně není o cizokrajné stromy nouze.


Autor: Anna Skálová

Praha 5: Přijďte diskutovat o věcech, které vás zajímají, které řešíte, nebo vás trápí

Včera v 18:34

Starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 představí vize a plány nové koalice ve čtvrtek 21. listopadu od 17:30 hodin v prostorách Impact Hub Praha v Drtinově ulici 10 na Smíchově.

Okupační stávka se přesunula z Filosofické fakulty na Rektorát Univerzity Karlovy

13. listopadu 2019 v 19:09

Okupační stávka za klima pokračuje na Rektorátu Univerzity Karlovy. Sem se studenti a studentky přesunuli z Filosofické fakulty, kterou okupovali od úterního rána. Požadují rezignaci rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy.  

V univerzitní okupační stávce chtějí studenti pokračovat i v noci

12. listopadu 2019 v 18:44

Univerzitní okupační stávka bude pokračovat i přes noc. Vedení fakulty studentům vzkázalo, že pokud budovu neopustí po desáté hodině, vyzve policii k jejich vyklizení. I navzdory tomuto varování však studenti plánují zůstat přes noc. Dohodli se na tom všichni účastníci okupační stávky na...

Praha 2: Společenské setkání k výročím boje proti komunismu na radnici

12. listopadu 2019 ve 12:56

Praha 2 zve na společenské setkání k 30. výročí sametové revoluce i k 50. výročí sebeobětování Jana Palacha, které se koná ve čtvrtek 14. listopadu v 16 hodin ve výstavním prostoru ÚMČ Praha 2, náměstí Míru 20, 1. patro.

Další články
Nahoru