Dnes Pátek - zatazeno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 19. 4. 2024
Svátek má Rostislav
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Čištění odpadních vod v Praze: mezinárodní ostuda hrozila nejen nyní, ale i v 19. století
Historická čistírna v Bubenči. Foto: Muzeum Stará Čistírna o. p. s.

Čištění odpadních vod v Praze: mezinárodní ostuda hrozila nejen nyní, ale i v 19. století

Kvůli dlouho odkládané rekonstrukci Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově hrozila Praze mezinárodní ostuda. Není bez zajímavosti, že Praze v souvislosti s čištěním odpadních vod hrozila blamáž před světem již na konci 19. století.

Okolnosti vzniku čistírny odpadních vod v Bubenči, která stojí v ulici Papírenská a slouží jako muzeum, jsou důkazem, že spory, debaty a průtahy kolem výběrových řízení nejsou jen typickým charakterem dnešní společnosti, ale řešili je i naši předci před více než sto lety.

V druhé polovině devatenáctého století už došla Pražanům trpělivost s vypouštěním kanalizace do Vltavy, tehdejší hlavní zásobárny pitné vody. Městská rada proto po dlouhých přípravách vyhlásila v roce 1884 výběrové řízení na vybudování moderní kanalizace. Pro nedostatek podkladů a přípravných prací však veřejná soutěž skončila nezdarem.

Nově založená Kanalisační kancelář proto zadala zpracování projektu jednomu českému inženýrovi, který se spojil se stavebním radou z Berlína. Ten si vymínil, že nesmí být projednáván žádný konkurenční projekt. Město k všeobecnému překvapení souhlasilo!

Vypálil soupeřícím kohoutům rybník

Utajeně však vznikly konkurenční plány, které nemohlo město vzhledem k jejich kvalitě ignorovat. Celá záležitost se zpolitizovala, Praze hrozila mezinárodní ostuda.

K rozsouzení obou táborů přizvalo vedení města zahraničního odborníka, stavebního radu z Frankfurtu nad Mohanem, který se jmenoval William Heerlein Lindley. Ten obratně předložil vlastní projekt, a jelikož ho město přijalo, vypálil soupeřícím kohoutům rybník.

Pro stavbu čistírny byl vybrán pozemek v Bubenči, který vyhovoval polohou i výškovými poměry. Stavba začala v roce 1901 a o čtyři roky později již byla dokončena v podobě, jak ji známe dnes.

Fungovala do konce šedesátých let

Svému účelu sloužila až do roku 1967, kdy došlo ke spuštění mechanicko-biologické čistírny na nedalekém Císařském ostrově. Historická budova však zůstávala jako záloha pro případ nouze.

V polovině osmdesátých let objevili starou čistírnu nadšenci, kteří jí začali vracet zašlý lesk. V roce 1991 byl areál prohlášen za kulturní památku a za nedlouho zde vzniklo Ekotechnické museum.

Součástí prohlídek jsou exkurze do podzemí provozní budovy čistírny. Návštěvníci se seznamují s historií stokování a čištěním odpadních vod. V parní strojovně vidí přes sto let staré a dodnes funkční parní stroje, které jsou při zvláštních příležitostech uváděny do chodu.


Autor: Jan Puci

Tragická nehoda na železnici

Včera ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

Včera ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

17. dubna 2024 ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Další články
Nahoru