Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - prehanky-snih 2°C
Úterý 26. 1. 2021
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Číslování domů v Česku se většinou inspirovalo pražskými pravidly, která se řídí Vltavou
I když je způsob číslování v každém městě různý, zachovává si určitá pravidla. Jsou většinou podobná číslování v Praze, kde se řídí tokem Vltavy, která teče od jihu k severu. Foto: archiv

Číslování domů v Česku se většinou inspirovalo pražskými pravidly, která se řídí Vltavou

V Praze došlo nejméně ke trojímu velkému číslování domů a o první označení domů číslicemi se v českých zemích zasloužila Marie Terezie. Císařovna vydala v březnu 1770 ve Vídni patent, který nařizoval sčítání lidu, tažného dobytka a domů v mocnářství. Zatímco sčítání lidu podle dobových pramenů příliš úspěšné nebylo, číslice z budov už nezmizely.

Patent stanovil, že úkony související s jeho naplněním měly být prováděny od 1. října 1770. V tento den také začalo číslování domů v Praze, dokončeno bylo koncem listopadu 1771.

Celou proceduru dostala na starost armáda. Vojáci chodili od obydlí k obydlí a křídou zapisovali číslice na dveře či vrata domů. Židovské domy byly tehdy označeny číslicemi římskými, všechny ostatní arabskými. Soupis obvykle začínal u nejdůležitější, zpravidla veřejné budovy ve středu obce (panské sídlo, fara, rychta) a pokračoval po směru hodinových ručiček.

V obcích ležících podél silnice začínalo obvykle číslování prvním domem po pravé straně vesnice ze strany, kterou přijíždí vrchnost, po opačné straně se pak vracelo. Ve vesnicích se od té doby číslování většinou již neměnilo, takže okruh čísel z roku 1770 i sled čísel přidělených po roce 1770 poskytuje dobrou informaci o vývoji obce.

Ve městech se ale bouralo a znovu stavělo i v tehdejších dobách, a číslování tak přestávalo být přehledné. Situace zrála do roku 1805, kdy v Praze a pak i ve většině dalších měst událo druhé číslování.

Evidence obyvatelstva a očíslované domy posloužily při vytváření pozemkových záznamů a tvorbě katastru, což byl hlavní pomocník při výběru daní. Číslo domu, takzvané číslo popisné (numerus conscriptio), bylo poprvé zaznamenáno do Josefínského katastru z roku 1790.

Původní čísla domů z let 1770 a 1805 s hranicí obce nebo s její částí přirozeně korespondovala, ta pozdější se ale vždy vážou ke katastrálnímu území a k orientaci neslouží. Od toho jsou čísla orientační, která označují domy v rámci jednotlivých ulic. K jejich zavedení zavelelo císařské nařízení z roku 1857, Praha přistoupila k novým uličním číslům – tedy k třetímu číslování – v roce 1869.

Často se obě čísla zaměňují. Bývá pravidlem, že číslo popisné s červenou barvou je uvedeno v adrese za názvem ulice jako první a poté obyčejně následuje číslo orientační, které má barvu modrou.

I když je způsob číslování v každém městě různý, zachovává si určitá pravidla. Jsou většinou podobná číslování v Praze, kde se řídí tokem Vltavy, která teče od jihu k severu.

Proto i číslice v ulicích rovnoběžných s Vltavou stoupají od jihu k severu, v ulicích příčných k Vltavě začíná číslování na straně bližší k řece. Další pravidlo stanovuje, že všechny domy na levé straně mají lichá čísla a na pravé sudá.

Původně se domy a usedlosti pojmenovávaly podle jména rodiny, rodu či osob, které v nich bydlely. Od 15. století sloužila k orientaci ve městech domovní znamení, vyobrazená většinou nad vchodem do domu.

Z koutů staré Prahy jsou známé například domy U Dvou slunců, U Tří housliček (oba v Nerudově ulici) či U Zlatého tygra (Husova). Podobnou roli jako domovní znamení plnily i vývěsní štíty hostinců.


Praha 6: Nápad pro Šestku prodloužen do února

Včera ve 12:54

V listopadu loňského roku vyhlásila Praha 6 již čtvrtý ročník Nápadu pro Šestku. V projektu participativního rozpočtu je připraveno 5 000 000 korun na nápady veřejnosti, která se tímto může podílet na úpravách veřejného prostoru v šesté městské části.

První fáze Rezidence Neklanka se dočkala kolaudace

Včera v 11:59

Developerská společnost Geosan Development dokončila výstavbu dvou bytových domů v první fázi rezidenčního projektu Rezidence Neklanka. Ty se nacházejí přímo u hranice lesa mezi původní vilovou zástavbou v Radlicích v Praze 5, což je necelých pět minut jízdy od Anděla. Všech 31 bytů v dispozicích...

Osobnosti uctily Křižíkovu památku

23. ledna 2021 v 11:40

V pátek 22. ledna si Národní technické muzeum, České vysoké učení technické a spolek Svatobor připomněli výročí 80 let od úmrtí Františka Křižíka.

Bála se o svého milého, ten přitom jenom spal

22. ledna 2021 ve 14:03

Žena měla strach o svého přítele, na pomoc přivolala strážníky. Její milý naštěstí jen jen spal jako dudek.

V dejvickém kostele se uskuteční dvoudenní sbírka oblečení pro lidi bez domova

21. ledna 2021 ve 22:36

Zítra od 13 do 20 hodin a v sobotu od 8 do 20 hodin se v kostele sv. Vojtěcha v Dejvicích koná sbírka oblečení pro lidi bez domova.

O názvech ulic v Praze 13 se dočtete na webu městské části

21. ledna 2021 v 11:53

Některé ulice a prostranství mají svůj název odjakživa a nikdo neví proč, jiné jsou připomínkou slavných osobností nebo událostí. Někdy nás nenapadne, proč zrovna tento název, jindy tápeme, kdo ta či ona osobnost byla. V Praze 13 nesou ulice jména jako Otavova po operním pěvci Zdenku Otavovi ale...

Maraton Robothon 2021: Oslava sta let slova robot

20. ledna 2021 v 07:41

V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla inovační online maraton Robothon 2021 připomínající stoleté výročí vzniku slova robot, které se objevilo poprvé ve hře R.U.R. Karla Čapka v lednu 1921. Na Robothonu se proti sobě postaví týmy studentů českých vysokých...

Další články
Nahoru