Dnes Pátek - zatazeno 6°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Číslování domů v Česku se většinou inspirovalo pražskými pravidly, která se řídí Vltavou
I když je způsob číslování v každém městě různý, zachovává si určitá pravidla. Jsou většinou podobná číslování v Praze, kde se řídí tokem Vltavy, která teče od jihu k severu. Foto: archiv

Číslování domů v Česku se většinou inspirovalo pražskými pravidly, která se řídí Vltavou

V Praze došlo nejméně ke trojímu velkému číslování domů a o první označení domů číslicemi se v českých zemích zasloužila Marie Terezie. Císařovna vydala v březnu 1770 ve Vídni patent, který nařizoval sčítání lidu, tažného dobytka a domů v mocnářství. Zatímco sčítání lidu podle dobových pramenů příliš úspěšné nebylo, číslice z budov už nezmizely.

Patent stanovil, že úkony související s jeho naplněním měly být prováděny od 1. října 1770. V tento den také začalo číslování domů v Praze, dokončeno bylo koncem listopadu 1771.

Celou proceduru dostala na starost armáda. Vojáci chodili od obydlí k obydlí a křídou zapisovali číslice na dveře či vrata domů. Židovské domy byly tehdy označeny číslicemi římskými, všechny ostatní arabskými. Soupis obvykle začínal u nejdůležitější, zpravidla veřejné budovy ve středu obce (panské sídlo, fara, rychta) a pokračoval po směru hodinových ručiček.

V obcích ležících podél silnice začínalo obvykle číslování prvním domem po pravé straně vesnice ze strany, kterou přijíždí vrchnost, po opačné straně se pak vracelo. Ve vesnicích se od té doby číslování většinou již neměnilo, takže okruh čísel z roku 1770 i sled čísel přidělených po roce 1770 poskytuje dobrou informaci o vývoji obce.

Ve městech se ale bouralo a znovu stavělo i v tehdejších dobách, a číslování tak přestávalo být přehledné. Situace zrála do roku 1805, kdy v Praze a pak i ve většině dalších měst událo druhé číslování.

Evidence obyvatelstva a očíslované domy posloužily při vytváření pozemkových záznamů a tvorbě katastru, což byl hlavní pomocník při výběru daní. Číslo domu, takzvané číslo popisné (numerus conscriptio), bylo poprvé zaznamenáno do Josefínského katastru z roku 1790.

Původní čísla domů z let 1770 a 1805 s hranicí obce nebo s její částí přirozeně korespondovala, ta pozdější se ale vždy vážou ke katastrálnímu území a k orientaci neslouží. Od toho jsou čísla orientační, která označují domy v rámci jednotlivých ulic. K jejich zavedení zavelelo císařské nařízení z roku 1857, Praha přistoupila k novým uličním číslům – tedy k třetímu číslování – v roce 1869.

Často se obě čísla zaměňují. Bývá pravidlem, že číslo popisné s červenou barvou je uvedeno v adrese za názvem ulice jako první a poté obyčejně následuje číslo orientační, které má barvu modrou.

I když je způsob číslování v každém městě různý, zachovává si určitá pravidla. Jsou většinou podobná číslování v Praze, kde se řídí tokem Vltavy, která teče od jihu k severu.

Proto i číslice v ulicích rovnoběžných s Vltavou stoupají od jihu k severu, v ulicích příčných k Vltavě začíná číslování na straně bližší k řece. Další pravidlo stanovuje, že všechny domy na levé straně mají lichá čísla a na pravé sudá.

Původně se domy a usedlosti pojmenovávaly podle jména rodiny, rodu či osob, které v nich bydlely. Od 15. století sloužila k orientaci ve městech domovní znamení, vyobrazená většinou nad vchodem do domu.

Z koutů staré Prahy jsou známé například domy U Dvou slunců, U Tří housliček (oba v Nerudově ulici) či U Zlatého tygra (Husova). Podobnou roli jako domovní znamení plnily i vývěsní štíty hostinců.


Praha 9: Víčka od PET lahví a použité brýle na radnici nenoste

Dnes v 10:00

Z důvodu nezájmu odběratelů byla radnice deváté městské části nucena zrušit sběrné místo víček od PET lahví a použitých brýlí, které bylo ve vstupní hale nové radnice.

Centrum Jednička vznikne na místě bývalé modlitebny

Dnes v 08:13

Historický dům v Praze 1 v Truhlářské ulici 8 již více než rok prochází rozsáhlou rekonstrukcí, které předcházel náročný průzkum za asistence dohledu památkářů. Vzniknout zde má nové centrum Jednička, které poskytne prostor pro trávení volného času všem generacím obyvatel první...

Granty Prahy 1 pomáhají zkrášlovat centrum metropole

Včera v 16:54

Částku přesahující čtrnáct milionů korun obdrží letos přes dvě desítky úspěšných žadatelů z řad SVJ, družstev či soukromých osob, kteří se tak díky tomu mohou pustit do oprav vnějších fasád, výměny oken, oprav střech a dalších venkovních částí objektů.

PVK: Výluky v dodávkách vody v šestnáctém týdnu

Včera v 10:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 4 plánuje revitalizaci veřejných prostranství v oblasti Pankráce

14. dubna 2021 ve 22:45

Praha 4 si nechala zpracovat studii, která zhodnotila stav a potenciál veřejných prostranství na svém území.  Cílem je na základě jasných kritérií dlouhodobě revitalizovat a rozvíjet veřejná prostranství v závislosti na finančních možnostech městské části a dalších subjektů...

Nová ulice ve Vysočanech ponese jméno Ladislava Hindla

14. dubna 2021 ve 21:04

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Místopisná komise Prahy aby jedna z nových ulic, které vznikají ve Vysočanech, nesla jméno po vysočanském rodákovi, vynikajícím sportovci a vlastenci Ladislavu Hindlovi.

Praha 1: Při rušení nočního klidu volejte Opletalku

14. dubna 2021 v 17:59

Jak postupovat při rušení nočního klidu, v případě hlasité hudby nebo křiku v nočních hodinách, když turisté nerespektují noční klid mezi 22. a 6. hodinou? Volejte „Opletalku“

Pozor při návštěvě lesa na Točné a v Komořanech

14. dubna 2021 ve 12:18

Arcibiskupství pražské provede ve dnech 19. – 23. dubna sanační těžby podél komunikací a lesních pěšin v lesním komplexu mezi letištěm Točná a Komořany. Těžba potrvá do konce dubna. Těžbu suchých stromů stranou mimo frekventovaných cest a pěšin odloží lesní správa až na období vegetačního a...

Jak hodnotíte Dny Prahy 15? Radnice se ptá

13. dubna 2021 v 10:41

Pokud to epidemiologická situace dovolí, plánuje radnice patnácté městské části i letos zorganizovat Dny Prahy 15.

Stromy v ulici R. A. Dvorského jsou zachráněny

12. dubna 2021 v 19:40

V únoru se obyvatelé Prahy 15 obrátili na vedení radnice se stížnostmi ohledně poškození stromů v ulici R. A. Dvorského v Horních Měcholupech. K poškození mělo dojít v rámci opravy plynového vedení, kterou prováděla Pražská plynárenská a nezajišťovala ji Praha 15. Oprava byla nutná z důvodu...

Praha 8 plánuje revitalizovat fontánu u metra Ládví

12. dubna 2021 v 10:04

Fontána v neutěšeném stavu, která se nachází nedaleko stanice metra Ládví, se snad již brzy dočká proměny. Ze žulové stavby, stojící na Ládví již od 80. let minulého století, se má stát atrakce tamního prostoru a také mikroklimatický pomocník.

Praha 15 zve na jednání Výboru zdravotnictví, sociálních věcí, rodiny a péče o seniory

12. dubna 2021 v 09:30

Jednání Výboru zdravotnictví, sociálních věcí, rodiny a péče o seniory Prahy 15 se uskuteční on-line ve středu 14. dubna od 16 hodin.

Další články
Nahoru