dnes
Sobota - polojasno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
5°C
Císař a jeho čtvrtá manželka opustí Pražský hrad. S průvodem a klenoty se pár vydá na Karlštejn
Průvod budí každoročně v oblastech, kterými vede, zájem veřejnosti. Foto: archiv

Císař a jeho čtvrtá manželka opustí Pražský hrad. S průvodem a klenoty se pár vydá na Karlštejn

Sedmý ročník tradiční historické akce Královský průvod z Prahy na Karlštejn přináší letos řadu novinek, především přesunutí začátku průvodu na pátek 31. května večer, a také nový císařský pár. V roli císaře Karla IV. vystřídá moderátora a herce Vladimíra Čecha, který letos v březnu podlehl rakovině, herec David Suchařípa. V roli jeho čtvrté manželky Elišky Pomořanské se představí herečka Iveta Jiříčková.

Císař Karel IV. (David Suchařípa) vyrazí v doprovodu své manželky Elišky Pomořanské (Iveta Jiříčková), rytířů a dvořanů z Pražského hradu tentokrát už v pátek 31. května večer, a to v 19:30 z katedrály sv. Víta.

Jeho cesta s císařskými klenoty pak povede ulicemi historického centra Prahy na Karlovo náměstí, kde tuto část průvodu zakončí historický program. Na návštěvníky čeká spousta středověké hudby, dobové tance, napínavý rytířský souboj a na závěr dech beroucí ohňová show.

Tři stovky dobrovolníků 

„Zakončením pražské části průvodu na Karlově náměstí chceme více připomenout historickou tradici vystavování císařských korunovačních klenotů. Právě zde, v centru největšího pražského náměstí, totiž stávala kaple Božího těla, kde císař Karel IV. nechával klenoty a další svátostiny vystavovat. Přesnou polohu této kaple doložil nedávný archeologický výzkum,“ říká starostka MČ Praha 2 Jana Černochová.

kralovsky-pruvod-2-nahled Průvodu se každoročně účastní na tři sta dobrovolníků v dobových kostýmech. Přidat se může úplně každý, s kostýmem, nebo bez. Kostým si lze přinést vlastní, nebo se zaregistrovat na webu Královského průvodu a půjčit si ho.

Víkendová část programu průvodu (1. – 2. června) se přesune do středních Čech. V sobotu 1. června v 10:00 vyrazí průvod z Chuchle přes Radotín a Černošice do Dobřichovic, odkud se následující den v 9:30 vydá podél Berounky přes Lety, Řevnice, Zadní Třebaň a Hlásnou Třebaň na Karlštejn.

Ve všech obcích a městech na trase průvodu je pro návštěvníky akce přichystán bohatý program. Na louce pod Karlštejnem je v neděli připraven celodenní doprovodný program.

Uložení klenotů do kaple

kralovsky-pruvod-3-nahled Závěrem průvodu bude uložení korunovačních klenotů Karlem IV. a jeho chotí do Kaple sv. Kříže na hradě Karlštejn. Královský průvod z Prahy na Karlštejn je volně inspirován středověkou tradicí.

Císař Karel IV. nechával vždy týden po Velikonocích vystavovat císařské korunovační klenoty a další svátostiny v kapli Božího těla na dnešním Karlově náměstí. Poté byly klenoty navráceny zpět na Karlštejn, kde byly po zbytek roku uloženy v kapli sv. Kříže.

A právě návrat klenotů na nejslavnější český hrad je námětem této historické akce. Veškeré informace o průvodu a doprovodných programech naleznete na www.kralovskypruvod.eu a www.facebook.com/…yNaKarlstejn


Autor: Lukáš Plecháček
Další články
Nahoru