dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - skorojasno
6°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Cirque Citroën: Pražská pocta kachně, kterou znáte z „funesovek“
Citroën 2CV anglického sběratele. Foto: Wikimedia Commons

Cirque Citroën: Pražská pocta kachně, kterou znáte z „funesovek“

Unikátní výstava Cirque Citroën plzeňských výtvarníků Pavla Botky a Myroslava Hory míří do Prahy. Od 1. října do 30. listopadu ji lze navštívit v Galerie 35 v prostorách Francouzského institutu ve Štěpánské ulici.

Expozice představuje automobil Citroën 2CV zvaný „kachna". Kachna jako deus ex machina francouzské historie a nekonečný zdroj inspirace. „Kresby, malby, grafika, mobiliář a kachní drůbky. Výstava, kterou kachnám dlužíme,“ zvou organizátoři.

Kultovní auto, kterým jezdily v sérii komedií o četnících ze St. Tropez šíleně řídící jeptišky, slaví letos v říjnu 66. narozeniny.

Patronem výstavy se stal hrdý majitel kachny Mardoša z hudební skupiny Tata Bojs. „Kachna je o tolik víc než jen auto! Je to způsob života, radost na kolečkách a v neposlední řadě umělecké dílo,“ uvádí Mardoša.

Slavnostní vernisáže výstavy, která se uskuteční 1. října v 18:30, se zúčastní i její patron Mardoša. K vidění bude model kachny z roku 1985, bíločervená Dolly, dále derivát kachny autora Jaroslava Hořáka, se kterým letos v létě pojede po Evropě a také nový model Citroën C4 Cactus.

Spanilá jízda kachen a veteránů

V sobotu 4. října dopoledne se k příležitosti výstavy uskuteční tradiční „Podzimní výlet“ Nezávislého 2CV Klubu Praha, který povede z Břevnova přes centrum Prahy do Štěpánské ulice, kde kachňáci možná i zaparkují a půjdou se podívat na výstavu.

Jízdy se zúčastní zhruba 30 vozů, převážně kachen, ale i jejich derivátů a dalších typů vozů značky Citroën starších 30 let (statut veterán). K vidění budou i nové modely značky Citroën C4 Cactus a C1. Jízda pak bude pokračovat do Přerova nad Labem, kde účastníci navštíví Muzeum Moto-Velo.

 


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru