Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - zatazeno 27°C
Pondělí 14. 6. 2021
Svátek má Roland
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Katedrála patří státu a církevní hodnostáři jsou nenasytní, říká spisovatelka. Napíše to papežovi
Spisovatelka Lenka Procházková. Foto: Dušan Dostál / archiv LP

Katedrála patří státu a církevní hodnostáři jsou nenasytní, říká spisovatelka. Napíše to papežovi

Vlastnictví katedrály sv.Víta není ohroženo – o tom, že patří státu, rozhodl v minulosti Nejvyšší soud. Pro Pražský patriot to uvedla spisovatelka Lenka Procházková. Kardinál Miloslav Vlk, který otázku vlastnictví znovu otevřel, podle ní jen blafuje. O „kořistnickém jednání římskokatolických hodnostářů v ČR“ hodlá informovat papeže Františka.

Lenka Procházková

* 24. března 1951

Spisovatelka, signatářka Charty 77.

Autorka mnoha románů, například knihy Růžová dáma, za kterou obdržela americkou Cenu Egona Hostovského.

Z poslední doby je autorkou například historického románu Beránek, reportážní knihy Za Fidelem na Kubu či knížky pro děti Zavři oči.

V letech 2002 až 2007 byla kulturní tajemnicí na velvyslanectví ČR v Bratislavě.

Má za sebou bohatou publikační činnost. Je zakládající členkou spolku Šalamoun, byla členkou Rady Českého rozhlasu či předsedkyní Společnosti Národní knihovny

Je aktivní v úsilí proti stávající podobě vyrovnání státu s církvemi.

Ústavní soud dal nedávno za pravdu třem stěžovatelům, že jejich předkům byly v roce 1955 „svévolným zásahem“ vyvlastněny nemovitosti na Pražském hradě. Bývalý pražský arcibiskup, kardinál Miloslav Vlk si to vyložil tak, že soud dal za pravdu katolické církvi, že jí naše republika vyvlastnila protiprávně katedrálu sv. Víta. Co si o tom myslíte?
Korunovační katedrála nebyla římskokatolické církvi vyvlastněna, jelikož jí nikdy nepatřila. Po osmnáctiletém soudním jednání rozhodl Nejvyšší soud, že katedrála patří státu. Proti tomuto konečnému verdiktu už se Řád katolické církve odvolávat nemůže. Pan kardinál Vlk prostě blafuje.

Existuje i další důkaz, že katedrála církvi nepatří?
Katedrála je z případných nároků římskokatolické církve vyjmuta i podle zákona o takzvaných církevních restitucích, který naše katolická vláda protlačila parlamentem. O vlastníkovi totiž už opravdu pravomocně rozhodl Nejvyšší soud.

V minulosti jste úspěšně usilovala o to, aby katedrála zůstala českému státu, to se vám nakonec podařilo…
Ano, díky úsilí Spolku Šalamoun, jehož jsem byla předsedkyní, se podařilo přimět Kancelář prezidenta republiky, aby se odvolala proti rozhodnutí prvoinstančního soudu, který katedrálu přiřkl církvi. Bylo to tuším v roce 1994 či o rok později. Kdyby se tehdy Hrad neodvolal, patřila by katedrála církvi. Další soudní peripetie by vydaly na celou knihu. Doufám, že ji jednou nějaký právník sepíše.

Myslíte, že je v současné době reálně ohroženo to, aby katedrálu vlastnil stát?

Anketa

Kdo by měl vlastnit katedrálu sv. Víta?

94%
(94%)
6%
(6%)
Vlastnictví katedrály není ohroženo. Mediální aktivita pana Vlka na toto téma pouze potvrzuje všeobecné mínění o nenasytnosti a věrolomnosti církevních hodnostářů.

Dopis papeži Františkovi

Ohledně konání hodnostářů české katolické církve se chcete obrátit na papeže Františka. V čem konkrétně?
Dopis papeži Františkovi, který zastává názor, že církev má být chudá a sloužit chudým, jej má informovat o kořistnickém jednání římskokatolických hodnostářů v České republice. Sepsali jsme jej formou petice, která je i s kontaktní adresou na webových stránkách: stop-cirkvenim-restitucim.cz. Až shromáždíme větší množství podepsaných petičních archů, odneseme je na Pražské arcibiskupství, aby zásilka byla papeži oficiálně doručena. Dopis bude mít i španělskou verzi. 

lenka-prochazkova1-nahled

Lenka Procházková

Myslíte, že některým představitelům katolické církve roste, jak se říká, „s jídlem chuť“?
To je naprosto zřejmé. Tím větší úctu vzbuzují čestné výjimky, jakou byl například kardinál František Tomášek, který už po přijetí výčtových zákonů, kterými stát v letech 1990 a 1991 převáděl do vlastnictví řádů asi 170 komplexů klášterních budov, státu za tento velkorysý dar poděkoval a prohlásil, že další nároky na majetky římskokatolická církev vznášet nebude. Bohužel krátce poté zemřel a situace se změnila. I o tom informujeme v dopise papeže Františka.

V co doufáte?
Věříme, že jako nejvyšší hierarcha využije své pravomoci a zabrání převodu majetků. Pokud své krédo o chudé církvi myslí opravdově, mohl by svými skutky přimět církevní hodnostáře v Čechách, aby se věnovali pastorační a charitativní činnosti a přestali usilovat o získání politické moci v demokratickém státě.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru