Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 10°C
Středa 17. 4. 2024
Svátek má Rudolf
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Cirk La Putyka se v květnu loučí se svým největším představením Cesty
Z představení Cesty. Foto: Lukáš Bíba

Cirk La Putyka se v květnu loučí se svým největším představením Cesty

V květnu budou mít fanoušci cirkusu poslední možnost vidět největší, nejnáročnější a zároveň nejosobnější představení Cesty souboru Cirk La Putyka. Představení v režii Rostislava Nováka ml. s živou hudbou a velkolepou scénou spojuje výpravné momenty z historie tradiční cirkusové rodiny Kludských, z minulosti a současnosti souboru Cirk La Putyka s náročnými akrobatickými čísly, žonglováním a tancem. Na pódiu předvede své umění téměř šedesát herců, akrobatů, tanečníků a hudebníků včetně studentů Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění. Cesty, které byly loni i předloni vyprodány, budou uvedeny od 2. do 21. května celkem devatenáctkrát v šapitó Azyl78 na holešovickém Výstavišti.

Výrazná hudba v podání kapely CLPBND, která spoluvytváří magický dojem z představení, zároveň nově vychází na plnohodnotném CD obsahujícím celkem osmnáct skladeb na pomezí živých nahrávek a filmového soundtracku. Vstupenky na všechna představení jsou v prodeji v síti GoOut

„Představení Cesty začalo vznikat jako oslava desátého výročí našeho souboru. Kvůli koronaviru se jeho několikrát odložená premiéra v září 2021 stala pro nás i diváky návratem ke společně sdílenému živému zážitku,“ vysvětluje Rosťa Novák ml. 

Druhé uvedení na jaře o půl roku později reagovalo také na válku na Ukrajině, kdy se do představení zapojili  studenti Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění, které soubor Cirk La Putyka dokázal bezprostředně po začátku konfliktu na Ukrajině dostat do Prahy do bezpečí. Na vzniku představení se tak nyní podílí včetně produkčních a techniků tým téměř 80 lidí. 

„Od začátku jsme věděli, že hudba doprovázející představení je samostatným mistrovským dílem, které vytváří celkový fascinující dojem z Cest. Letos jsme proto splnili přání řady našich fanoušků a vydáváme CD, které umožní se ponořit do nezapomenutelných příběhů a vzrušujících momentů z cirkusové manéže,” vysvětluje Rosťa Novák ml.

Autory osmnácti skladeb a zároveň interprety jsou členové kapely CLPBND souboru Cirk La Putyka Jan Balcar, Matouš Holienčin, Veronika Linhartová, Adam Novotný a Andrej Rády. „Tak jako žádné představení Cirku La Putyka nelze jednoznačně zaškatulkovat, i album Cesty je žánrově nestandartní. Vyšli jsme z živého záznamu, ze kterého vznikla hudba k filmovému zpracování Cest pro HBO, následně tento materiál znovu otevřeli. Klíčem bylo ´vytesat´ pomíjivou energii a emoci, kterou divák zažívá, a ve studiu pouze některým hudebním místům ´obtáhnout obrysy´. Doufáme, že nevzniká pouhý suvenýr, který si divák koupí po představení, ale samostatné, plnohodnotné dílo,” přibližuje vznik a koncepci alba Jan Balcar.

V Cestách projdou diváci společně s umělci čtyři cesty, které jsou důležité pro soubor a všechny  jeho tvůrce, od akrobatů, tanečníků, herců, přes scénografa, kostýmního výtvarníka, až po technickou složku a produkci. 

„Cesty, po kterých jsme šli, po kterých bychom chtěli jít a na kterých hlavně chceme být s vámi,” říká Novák. První z cest je inspirovaná největším evropským Cirkusem Kludský, jeho stanem se třemi manéžemi pro deset tisíc lidí, největšími cirkusovými čísly a drezúrami. 

„Láskou k řemeslu. K poezii cirkusu a cirkusové manéži. K neuvěřitelným příběhům a skutečnostem. K opravdové cirkusové magii,” doplňuje Novák. Druhá cesta trvá již čtrnáct let. Kráčí po ní přímo soubor Cirk La Putyka a je o osobnostech, které jej tvoří. Je o multifunkčnosti a opravdovosti. Třetí cesta je ta, která se dotkla všech v posledním roce. 

„Opustili jsme divadla a hledali cesty k divákům. Kde všude jsme se setkali s cirkusem, tancem, divadlem? Kde všude se podařilo držet kulturu při životě? Toho diváci byli a jsou součástí,” líčí Novák. Poslední inspirační cestou je pak přímo den, kdy návštěvníci usednou v šapitó Azyl78 a kdy je celá cirkusová rodina bude moci přivítat. 

Na Cesty v šapitó Azyl78 naváže od 28. května hudebně-taneční divadelní adaptace Knihy džunglí Divadla bratří Formanů, České filharmonie a souboru DEKKADANCERS v režii Matěje Formana s hudbou skladatele Marka Ivanoviće. Vstupenky jsou rovněž v prodeji v síti GoOut

Více informací na www.laputyka.cz nebo www.azyl78.cz.


Autor: puc

Výstava: Český porcelán tří století

Dnes v 08:00

Český porcelán tří století je vůbec první výstavou, která se pokusí ve zkratce přiblížit vývoj porcelánu vyrobeného na území Čech od jeho počátků až k dnešním dnům. Navíc expozice představí ucelenou historii českého a československého porcelánu poprvé z hlediska výtvarného vývoje, tedy...

Musica Florea objevuje raného Janáčka

Dnes v 07:51

Co má společného Leoš Janáček a baroko? Soubor Musica Florea se představí novým koncertním programem v dubnu. Letos slavíme 170 let od narození tohoto významného skladatele a při té příležitosti se Musica Florea chopila jeho nejranějších kompozic, aby je postavila vedle skladeb z počátku italského...

Branický knižní malotrh 2024

Včera v 09:18

Druhý ročník knižního Malotrhu se koná v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Koncert Prahy 2 na Bastionu

15. dubna 2024 v 15:38

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě. V úterý 23. dubna můžete slyšet seskupení hudebníků, kteří se velmi dobře zapsali na naší hudební scéně a jsou příslibem pro tento žánr.

Josef Němec – Obrazy a kresby

14. dubna 2024 v 19:14

Kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene. Právě on je spolutvůrcem výpravné knihy.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

12. dubna 2024 ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Dagmar Filípková vystavuje v galerii Art brut

10. dubna 2024 ve 14:01

V galerii Art brut Praha v Ditrichově ulici v Praze 2 můžete navštívit výstavu Dagmar Filípkové.

Hudba bez hranic: Krása Quartet

10. dubna 2024 ve 12:57

V letošním XVI. ročníku cyklu Hudba bez hranic vystoupí 16. dubna Krása Quartet. Mladý soubor během 12 let své existence již dokázal přesvědčit pořadatele i publikum nejen špičkovou interpretací, ale i promyšlenou a pečlivě připravovanou dramaturgií a ryzím přístupem o tom, že česká kvartetní...

Běla Janoštíková zve na autorský večer

9. dubna 2024 v 05:56

Další z autorských večerů Běly Janoštíkové se koná ve středu 10. dubna od 19 hodin. Tentokrát bude program věnovaný Japonsku. Přednáška „Země vycházejícího slunce“ se koná v nově otevřené pobočce Městské knihovny v Praze na Petřinách. Vstupné je 60 korun.

Irena Durmanová: Rýhy do nitra

8. dubna 2024 v 09:17

Výstava Rýhy do nitra Ireny Durmanové je ohlédnutím za posledními deseti lety autorčiny tvorby. Irena Durmanová se v mládí věnovala ve volném čase fotografii a tapiserii a vždy inklinovala k uměleckému vyjádření. Kresbu se ale začala učit až ve svých 60 letech v ateliéru...

Symfonická Salome: Koncert k výročí narození Karla Kryla

7. dubna 2024 v 08:46

Praha 6 zve v pátek 12. dubna na mimořádnou koncertní událost, která je připomínkou nedožitých osmdesátin výjimečného básníka a písničkáře.

Mimořádná projekce filmu Pasáž

7. dubna 2024 v 07:37

V pondělí 8. dubna se v 19 hodin koná mimořádná projekce filmu Pasáž režiséra Juraje Herze. Děj filmu se odehrává v magickém prostředí pražské pasáže, kde se realita mísí s fantazií. Přímo v té samé pasáži bude film promítán.

Další články
Nahoru