dnes
Pátek - oblacno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
Cirk La Putyka se rozroste, v listopadu otevře v holešovické tržnici novou scénu
Cirk La Putyka, představení Play. Foto: laputyka.cz

Cirk La Putyka se rozroste, v listopadu otevře v holešovické tržnici novou scénu

Šéf souboru Cirk La Putyka Rostislav Novák chce 5. listopadu otevřít v holešovické tržnici v Praze nové divadlo. Už v polovině května tam v jedné z hal, kterou více než rok využívá jako zkušebnu, představil novinářům ukázky z nového projektu Dolls. Od soboty s ním devětkrát vystoupí pod cirkusovým stanem na festivalu Letní Letná. Prostory navíc mu tento týden poskytlo město Praha jako majitel objektu.

„Po menších úpravách bychom tu měli hrát, po definitivních úpravách v horizontu dvou až tří let tu chci nabídnout rezidenční centrum pro novocirkusové umělce, galerii a restauraci včetně zázemí. Máme už hotovou architektonickou studii i projekt, finanční partnery oslovuji," řekl Novák ČTK.

Majitelem tržnice je hlavní město. „Ukázalo se, že jde o velmi zdařilý a stále více navštěvovaný projekt. Proto jsme provozovatelům poskytli další prostory navíc," řekla na dotaz ČTK radní pro majetek Eva Vorlíčková (TOP 09). Rada hlavního města Prahy žádost projednala tento týden.

Představení Dolls, které mělo premiéru koncem května na festivalu v Trutnově, je podle Nováka vrcholem pětileté existence Cirku La Putyka, který od roku 2009 stírá hranice mezi akrobacií, moderním tancem, divadlem a sportem.

Hrají v něm umělci z Francie, Německa a Mexika. V červnu se uvádělo v Brně a na přehlídce Divadlo evropských regionů v Hradci Králové, v červenci na karlovarském festivalu. Evropskou premiéru bude mít na přelomu ledna a února 2015 v Marseille.

„Téma panenek, loutek a hraček jsem zvolil proto, abych se vrátil k rodinné tradici: k práci s materiálem, s objektem a s loutkou," řekl Novák, který je v osmé generaci přímým pokračovatelem známého loutkářského a cirkusového rodu Kopeckých.

Fascinovalo ho, že člověk člověka napodoboval z různých důvodů už od pravěku. A protože předměty získávají v životech lidí čím dál víc prostoru, staví je do hlavní role a upozorňuje na obecný nárůst závislosti na předmětech i odklon od přirozených mezilidských vztahů. Vůbec poprvé se v této inscenaci Cirku La Putyka objevilo čistě zahraniční obsazení.

Herce vybíral z konkurzu, na který se přihlásilo 257 lidí z celého světa; od Brazílie po Japonsko. V repertoáru má nyní i starší inscenace Risk, Up And Down, Slapstick Sonata a La Putyka, která dala souboru název. Zatím se uvádějí v holešovické La Fabrice.


Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Dnes ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Dnes v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru