Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Cirk La Putyka připravuje dvě premiéry i novou verzi představení Cesty
Cirk La Putyka připravuje novou verzi představení Cesty. Foto: Lukáš Bíba

Cirk La Putyka připravuje dvě premiéry i novou verzi představení Cesty

Soubor Cirk La Putyka připravuje na rok 2022 do prostoru pražských Jatek78 premiéry dvou nových představení nazvaných Boom a Senses a do šapitó Azyl78 novou verzi představení Cesty. Na repertoáru zůstávají inscenace Up End Down, Biograf, Kaleidoscope a novinka z loňského roku Runners, která vyrazí také na domácí a zahraniční turné. Soubor se pražskou derniérou naopak loučí již v únoru s inscenací Isole, v březnu derniérou s Batacchiem a v listopadu s Honey.

„Samozřejmě všichni doufáme, že po dvou letech koronavirových opatření se vrátíme k ´normálnímu´ fungování souboru a obecně živé kultury. Nevracíme se ale v přemýšlení o nových projektech zpět, naopak využijeme zkušenosti z řady netradičních akcí a večerů, které jsme za ty dva roky realizovali,” říká na úvod principál souboru Rosťa Novák ml.

„Zároveň se dle vzoru fungování novocirkusových souborů ze zahraničí budeme letos snažit optimalizovat celoroční repertoár – vedle dvou premiér postupně derniérovat starší inscenace,” dodává Novák.

Příprava obou nových inscenací probíhá již nyní. V inscenaci Boom s premiérou v září 2022 na Jatkách78 v režii Rosti Nováka ml. bude účinkovat nejmladší generace herců, tanečníků a akrobatů od 14 do 32 let sdružená v dlouhodobém projektu Cirku La Putyka nazvaném Young Blood.

„Jsou to lidé, kteří nevystudovali žádnou novocirkusovou univerzitu. Je to skupina lidí, kterou jsme během covidu začali sami vzdělávat a vychovávat v cirkusovém umění. Oplývají neuvěřitelnou energií, entuziasmem, nadšením, chutí a talentem,” zdůrazňuje Novák. Představení Boom má ukázat výbuch pozitivní energie jedné generace, bude určeno jejich vrstevníkům, kteří by do divadla třeba nikdy cestu nenašli. „Cirkusové umění, pohyb a jeho opravdovost se stanou jedním ze základních výrazových prostředků. V tuto chvíli nás ale nezajímá, co kdo bude na jevišti dělat za techniku, nyní nás nejvíce zajímá téma. Chceme ho pochopit, rozvinout a třeba přinést na něj nějaký nový pohled,” doplňuje Novák.

V prosinci 2022 bude mít na Jatkách78 premiéru inscenace Senses, s níž se do Cirku La Putyka vrací po čtyřech předchozích představeních Isole, Batacchio, Slapstick Sonata a Kaleidoscope finský režisér Maksim Komaro. „Můžete se těšit na pestrý mix kabaretu, cirkusu a abstraktní fyzické komedie. Představení bude založeno na podrobném zkoumání tradičního a současného cirkusu, i poctám slavným cirkusovým umělcům minulosti,” říká Komaro.

Vedle dalších projektů Cirk La Putyka a režisér Rosťa Novák ml. připravují novou verzi velkolepého představení Cesty, které bude uvedeno celkem šestnáctkrát od 23. dubna do 8. května opět v šapitó Azyl78.


Autor: Cen

Výstava na radnici: Vnímání trvalek

Dnes v 07:04

V atriu radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí se koná výstava Vnímání trvalek. Uvidíte mnoho zajímavých fotografií trvalek v rozmanitých prostředích, ve veřejné zeleni, z různých ročních období, v častých i méně častých situacích.

Komentovaná prohlídka výstavy SPOLU 3

Dnes v 06:16

Ve čtvrtek 25. července se od 17 hodin koná komentovaná prohlídka společné výstavy SPOLU 3 Nového sdružení pražských umělců (NSPU), spolku založeného v roce 1992 Jiřím Načeradským.

Grafiku Roberta Junda uvidíte v Galerii 9 do konce července

Včera v 19:14

V Galerii 9 probíhá Léto s Polskou grafikou. V červenci tu najdete digitální grafiku profesora Lodžské Akademie krásných umění Roberta Junda.

Nizozemský národní orchestr mladých hraje v Praze

23. července 2024 v 08:05

Nizozemský orchestr mladých (Jeugdorkest Nederland, neboli JON) se vydává na své každoroční letní turné po Evropě. V tomto symfonickém orchestru se scházejí nejlepší talenty ve věku od 14 do 21 let z celého Nizozemska, aby společně pracovali na nejvyšší úrovni na náročných dílech velkého...

Výstava Nová hmota: Studenti a absolventi ateliéru kresby AVU

23. července 2024 v 07:13

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 25. července od 18 do 22 hodin v Galerii Portheimka, Štefánikova 68/12, na Smíchově.

Echo v modré v KC Zahrada

21. července 2024 ve 13:58

Výstavu fotografií Echo v modré najdete v malé galerii Chodovské tvrze.

Dílna v Galerii 9

21. července 2024 v 07:12

Dílna v Galerii 9 je určena pro všechny kdo rádi tvoří a vyrábí z obyčejných neobyčejné věci. Ve středu 24. července se od 17 hodin koná kurz barevných koláží a v Dámském klubu od 19 do 21 hodin relaxační kreslení a dárkové krabičky.

Léto na Dvojce: Koncerty v Havlíčkových sadech

20. července 2024 v 09:36

Ve středu 24. července se konají v rámci cyklu Hudební léto v parcích Prahy 2 v Havlíčkových sadech dva koncerty. Začíná se v 18 hodin.

Projekce krátkých filmů: Malé příběhy velkého světa

18. července 2024 v 09:33

Tři krátké filmy v baru kultury a oddychu, v Džungli BKAO, na pražském Výstavišti uvidíte 23. července. Začíná se 19 hodin, filmy se budou promítat od 20 a vstup je zdarma.

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Musica Di Coeli

16. července 2024 v 11:02

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 18. července zve na vinici Máchalka.

Performativní přednáška s antropologem Matinem Soukupem

16. července 2024 v 06:43

Pragovka Gallery zve 18. července od 18 hodin na doprovodný program k aktuální výstavě Šárky Koudelové a Gideona Horvátha Broken femur.

Další články
Nahoru