dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Pražská politika

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil příletem do Prahy třídenní návštěvu Česka

Letadlo čínského prezidenta Si Ťin-pchinga přistálo dnes zhruba ve 13:40 na Letišti Václava Havla v Praze. Prezident s početnou delegací bude v Česku tři dny, setká se s nejvyššími ústavními činiteli. Čeká se podpis řady smluv včetně navázání strategické spolupráce. Jde o vůbec první návštěvu prezidenta komunistické Číny v Česku, která vyvolává i protesty.

Dnes se Si Ťin-pching setká na zámku v Lánech s českým prezidentem Milošem Zemanem. Oba politici tam vysadí strom a odkryjí pamětní tabulky. V plánu je společná večeře.

Hlavní program čínského prezidenta se uskuteční v úterý. Čeká ho oficiální přijetí s vojenskými poctami na Pražském hradě a jednání se Zemanem. Odpoledne se setká s dalšími politickými představiteli včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a předsedy obou parlamentních komor. Z Prahy odletí Si Ťin-pching ve středu, ještě předtím navštíví podnikatelské fórum a Strahovský klášter.

Česko a Čína vedle navázání strategické spolupráce podepíšou různá memoranda a různé dohody. Zeman už dříve uvedl, že očekává další investice v objemu zhruba 45 miliard korun.

Návštěva čínského prezidenta ale budí i kritiku. V noci na sobotu někdo poškodil desítky čínských vlajek, které lemují ulice z letiště do centra. Vlajky se po opravě vrátily na stožáry. Ozývají se taky ochránci lidských práv, kteří poukazují na jejich potlačování v Číně a připomínají přátelství někdejšího prezidenta Václava Havla s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

Ťin-pching dorazil do hotelu Hilton

Kolona aut, ve které jel pravděpodobně i čínský prezident Si Ťin-pching, dorazila krátce po 14:30 do pražského hotelu Hilton. Na Hlávkově mostě ho vítalo asi 150 lidí, převážně Číňanů s vlajkami, transparenty, bubny a mávátky. Budovu ze všech stran hlídají i policisté, zjistila reportérka ČTK. Policisté zároveň zadrželi jednoho muže, který na místo přišel s tibetskou vlajkou. Na vítající troubila i některá projíždějící auta. Oficiálně však nebylo místo ubytování čínské hlavy státu potvrzeno. Prezident přistál v Česku dnes zhruba ve 13:40.

Na mostě v blízkosti hotelu se už před polednem shromáždilo asi padesát lidí, většinou Číňanů. Část měla stejné červenočerné oblečení, bubínky a na obličeji namalované čínské vlaječky. S sebou měli shromáždění lidé také velké čínské vlajky a nápisy v čínštině. Nesli také několik českých vlajek a mávátka s vlajkami obou zemí. Kolem 14:30 už bylo před hotelem lidí asi 150, při průjezdu kolony hlasitě bubnovali a skandovali.

Hotel Hilton střeží podle zjištění ČTK policisté v uniformách i v civilu. V ulici vedle hotelu směrem k magistrále je provoz svedený do jednoho pruhu a parkují v něm dodávky, autobus a několik policejních aut. Na Vltavě u ostrova Štvanice kotví policejní loď.

Zemanova slova pobouřila politiky

Krátce před první návštěvou čínského prezidenta v Praze vyvolala rozruch mezi českými politiky slova hlavy státu Miloše Zemana, který kritizoval politiku minulé vlády vůči Číně.

Prezident Zeman uvedl v rozhovoru pro čínskou televizi, že vláda Petra Nečase (ODS) ve vztahu k Číně podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie, takže vztahy obou zemí byly velmi špatné. „Teď jsme znovu nezávislá země a formulujeme svou zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech. Nevměšujeme se do zájmů žádné jiné země," sdělil televizi CCTV Zeman.

Na výrok hlavy státu ostře reagoval mimo jiné předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek, který byl v Nečasově vládě ministrem financí. „ČR je součástí Evropské unie, tudíž EU není něco, co nás může tlačit zvenčí, USA je náš partner v rámci NATO. Výrok hlavy státu tak v podstatě odmítá dlouhodobou zahraniční a bezpečnostní politiku ČR," myslí si Kalousek.

Proti Zemanovým slovům se ohradil i expremiér Nečas. „Byla to vláda pod mým vedením, která zahájila obrat k více pragmatické politice ve vztahu k Číně," napsal v textové zprávě ČTK.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček naopak Zemana hájil. „Pan prezident narovnal České republice páteř a vrátil zemi hrdost po smutném období lokajského čecháčkovského přikrčení v režii TOP 09," napsal dnes na twitteru.

Prezidenta vítají vlajky i billboard s dalajlamou

Čínského prezidenta v Praze uvítají mimo jiné vlajky České republiky a Číny, které na trase z Letiště Václava Havla k Pražskému hradu nechala vyvěsit Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce. V sobotu někdo přes 50 vlajek poškodil barvou a byly odstraněny k opravě. Pražská policie podle dnešního vyjádření svého mluvčího Jana Daňka po pachatelích nadále pátrá. Dnes ráno už byly vlajky opět na svém místě.

Na hlavu Číny ale čeká i billboard s tibetským dalajlamou, bývalým prezidentem Václavem Havlem a nápisem „Tady jsou doma tito pánové". V parku u Evropské ulice ho dnes nechal nainstalovat Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla.

Příjezd Si Ťin-pchinga už dopoledne očekávaly před pražským hotelem Hilton desítky Číňanů s vlajkami, bubínky a mávátky. Budovu ze všech stran hlídají i policisté. Oficálně však nebylo místo ubytování čínské hlavy státu potvrzeno.

Kvůli návštěvě Si Ťin-pchinga v Praze vyrazily do ulic metropole stovky policistů i příslušníků armády. Policisté se samopaly stojí například před čínskou ambasádou, na Dejvickém náměstí, u metra Hradčanská nebo v okolí Pražského hradu. Zvýšený počet motorizovaných i pěších policejních hlídek je ale patrný po celém centru hlavního města.

Řidiči proto musí počítat s krátkodobými omezeními na území hlavního města a také na trase do Lán, kam čínský prezident odpoledne zamíří na setkání se svým českým protějškem Milošem Zemanem. V Lánech je dnes uzavřen zámecký park a několik přilehlých ulic.


Další články
Nahoru