dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Čínské opici navzdory, Pražané mají rok ve znamení kachny
Stanice letos zachránila přes 400 kachen. Foto: LHMP

Čínské opici navzdory, Pražané mají rok ve znamení kachny

Od ledna do počátku července přijala pražská záchranná stanice pro volně žijící živočichy již více jak 2000 zraněných či jinak handicapovaných zvířecích pacientů, kteří by bez lidské pomoci nepřežili. Podle údajů za první pololetí letošního roku záchranáři odhadují, že letošek opět překoná rok předchozí, kdy stanice přijala více jak 3 000 živočichů.

„Každoroční trend nárůstu počtu zásahů tak potvrzuje i vyšší odpovědnost Pražanů k pražské přírodě,“ uvedla mluvčí Lesů hl. m. Prahy Petra Fišerová.

Pracovníci nejvytíženější záchranné stanice v rámci České republiky vyřídí denně až na 100 konzultací po telefonu, zajistí až 40 výjezdů zásahovými vozidly po celé Praze a poskytují každodenní péči téměř 500 pacientům umístěným v záchranné stanici.

Mezi nimi je velké množství mláďat, o které je péče zvláště náročná. Zejména ptáčata, která mají vývoj velmi rychlý a jejich příjem potravy je velmi intenzivní, je nutné krmit téměř nepřetržitě. Například ptáče sýkory koňadry spotřebuje denně tolik potravy, kolik samo váží.

Dvoutisícím pacientem byla kachna divoká, opuštěné mládě nalezené na Praze 10. Je to příznačné, neboť prozatím je letošní rok ve znamení kachen. Do záchranné stanice jich bylo přijato již více jak 400 jedinců.

Je mezi nimi i kachna „recidivistka“, která opakovaně hnízdí v atriu základní školy. „Pravidelně využívá k přesunu kachňat jako taxi naše zásahové vozidlo záchranné stanice. Podle ornitologického kroužku na noze se její riziková záliba potvrdila,“ sdělila Fišerová.

Mezi dvěma tisícovkami pacientů bylo také množství kosů, sýkor, netopýrů, rorýsů, labutí, poštolek a mláďat zajíců a ježků. Podařilo se zachránit také dva vzácné kvakoše noční a mládě sokola stěhovavého, které bylo otřeseno po prvním pádu během svých leteckých začátků.

Záchranná stanice funguje nonstop na čísle 773 772 771 a dvě zásahová vozidla s typickými polepy mnohokrát denně vyjíždí k případům zraněných živočichů po celé Praze. Zázemí záchranné stanice, která sídlí na okraji Jinonic v blízkosti Prokopského údolí, je však ve velmi špatném a dlouhodobě neudržitelném stavu.

Proto hlavní město plánuje celkovou rekonstrukci zdejšího areálu, z nějž by se mělo stát moderní léčebné zařízení odpovídající evropským standardům v péči o volně žijící živočichy.


Další články
Nahoru