Dnes Pondělí - polojasno -1°C
Zítra Úterý - jasno -1°C
Pondělí 6. 2. 2023
Svátek má Vanda
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Činoherní studio Ústí nad Labem v divadle Komedie
Roman Zach ve hře Americký bizon. Foto: M. Špelda

Činoherní studio Ústí nad Labem v divadle Komedie

Činoherní studio Ústí nad Labem bude od února pravidelně hostovat v divadle Komedie. Do konce sezony čtyři nové inscenace ze svého repertoáru. Jako první odehraje 16. února inscenaci Americký bizon v režii Davida Šiktance.

V další sezoně plánují obě divadla v uvádění pražských premiér Činoherního studia pokračovat. Na tuto spolupráci chtějí obě scény navázat dalšími společnými uměleckými akcemi.

„Dlouhodobě jsme hledali partnerské divadlo v Praze, kde bychom pravidelně hostovali. Přišlo nám důležité obnovit tradici pražských premiér našich inscenací, jejíž kořeny sahají do počátečních let existence Činoherního studia. Jsem rád, že se vracíme právě do Komedie, kde jsem sám viděl první inscenace ČS. Navíc jsem přesvědčený o tom, že její jeviště se svými proporcemi nejvíce podobá naší ústecké scéně. Nehledě na to, že obě divadla vnímají naše hostování jako možný začátek bližší spolupráce,“ vysvětluje umělecký šéf Činoherního studia David Šiktanc.

„Činoherní studio je svou dramaturgií a směřováním divadlu Komedie velice blízké – obě scény například uvádí současné dramatické i nedramatické texty a pravidelně oslovují ke spolupráci režiséry mladé generace. Z každé pražské premiéry Činoheráku se pokusíme v Komedii udělat malý svátek a nabídneme debatu s inscenátory, koncert kapely ústeckého herce Adama Ernesta či májové posezení venku. A doufám, že toto naše divadelní propojení v příští sezoně vykulminuje ve velký společný divadelní projekt,“ doplňuje Lenka Dombrovská, programová kurátorka divadla Komedie.

16. 2. 19.30
David Mamet: Americký bizon
„Byznys je byznys a zábava je zábava a nemá se to míchat.“
Režie: David Šiktanc
Hrají: Roman Zach, Jan Plouhar, Adam Ernest
Po představení bude debata s tvůrci.

31. 3. 19.30
Jaroslav Rudiš: Anšlus
„Kdo by sem jezdil?! Dobrovolně… Klimatický lázně se zkaženým povětřím jsou prd klima-lázně. Hospoda bez hostů není hospoda. A stanice bez ánšlusu, to je spíš krchov.“
Režie: Josef Doležal
Hrají: Jan Hušek, Jaroslav Achab Heidler, Lukáš Černoch, Matúš Bukovčan
Po představení se bude konat koncert kapely SEBE.

12. 4. 19.30
Anton P. Čechov: Višňový sad
„Kdybyste tu energii, kterou jste za celý svůj život spotřeboval na shánění peněz, vynaložil na něco jiného, mohl jste nakonec pohnout zeměkoulí.“
Režie: David Šiktanc
Hrají: Marta Vítů, Jan Bidlas, Andrea Berecková, Klára Suchá, Matúš Bukovčan, Lukáš Černoch, Jan Hušek, Jaroslav Achab Heidler, Jan Plouhar, Josefína Voverková, Adam Ernest, Petr Uhlík
Před představením bude připraven lektorský úvod.

11. 5. 19.30
Gianna Molinari: Tady je všechno ještě možné
„Když v noci ležím v posteli a dívám se do stropu, pokouším se rozeznávat důležité od nedůležitého. Co je důležité? Stín ptáka kroužící po podlaze haly nebo samotný pták? Co se mnou udělá život v hale? Je třeba prozkoumat nové prostředí.“
Režie: Ivan Buraj
Hrají: Andrea Berecková, Matúš Bukovčan, Lukáš Černoch, Jan Hušek, Marta Vítů
Po představení bude májové posezení u ohně.
 

Autor: Cen

Staré komunikace, mapy a doprava s Jiřím Bartoněm

Dnes v 09:07

Spolu s kronikářem Jiřím Bartoněm můžete nahlédnout do minulosti a cestovat starými komunikacemi na mapách jihu Prahy.

Fotografie Ivany Frolíkové na radnici

Včera ve 20:40

Výstava fotografií Ivany Frolíkové v budově radnice Prahy 11 v Ocelíkově ulici.

Poutnice v díle malíře Petra Pavlíka na výstavě v bazilice sv. Ludmily

3. února 2023 v 17:15

Do baziliky sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze 2 můžete přijít obdivovat nejen interiér novogotického kostela, ale i výstavy soudobých umělců.

Bezruký hornista vystoupí v Obecním domě

3. února 2023 v 15:33

Felix Klieser zahraje 8. a 9. února v Obecním domě Koncert pro lesní roh Richarda Strausse. Bude se jednat o pražský debut s orchestrem tohoto světově uznávaného hornisty, jehož hra je o to obdivuhodnější, že nástroj ovládá prsty levé nohy. Do své 88. sezony ho přizval Symfonický orchestr hl. m....

Výstava: Václav Benedikt v Galerii 9

2. února 2023 v 09:34

Výstavu Václava Benedikta najdete od dnešního dne v Galerii 9 na vysočanské radnici.

Dakh Daughters v Městských divadlech pražských

2. února 2023 v 07:49

V rámci Měsíce Ukrajiny, který proběhne od 24. února do 24. března na jevištích Městských divadel pražských, vystoupí 14. března v divadle Komedie šestičlenná ženská hudebně divadelní skupina Dakh Daughters s kabaretem reagujícím na současné dění Danse Macabre.

Divadlo Na zábradlí chystá několik premiér

31. ledna 2023 v 18:21

Ve druhé polovině jubilejní 65. sezony nabídne Divadlo Na zábradlí návštěvníkům bohatý program. Kromě tří premiér a jedné předpremiéry chystá i nespočet doprovodných akcí, jako jsou výstavy či bonusové uvedení nejnovější inscenace.

Hudba na hradbách 2023: Petr Dvorský Trio

31. ledna 2023 v 11:32

Komorní projekt předních evropských interpretů – Petra Dvorského, Osiana Robertse (Wales) a Stanislava Máchy uslyšíte v úterý 21. února.

Martin Němec zve na koncert a na vernisáž výstavy

31. ledna 2023 v 10:36

Martin Němec, výtvarník a hudebník zve na koncert své kapely Lili Marlene v Malostranské besedě v pondělí 6. února a hned v následujícím dni 7. února na vernisáž výstavy jeho děl v Cafe Jericho.

Čtyři studenti FAMU na cenách Český lev

31. ledna 2023 v 06:23

Na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film v rámci filmových cen Český lev jsou každoročně nominováni studenti filmových škol, mezi kterými je i pražská FAMU. O tom, že do světa pouští skutečné talenty, svědčí i počet letošních nominací. Čtyři z pěti nominovaných tvůrců jsou právě „famáci“, dva...

Vernisáž výstavy Město

29. ledna 2023 v 19:11

Praha 1 zve na vernisáž výstavy Město autorů Michaela Třeštíka, Norberta Tapperta a Petra Holuba. Vernisáž proběhne v Galerii 1 ve čtvrtek 2. února od 18 hodin. Výstava bude probíhat do 25. února.

Dostavbu okolí nové radnice představí výstava

27. ledna 2023 ve 22:04

Praha 12 a ateliér tvorby katedry architektury ČVUT zvou na výstavu studentských architektonických prací s názvem Dostavba okolí nové radnice.

Sian Evans s Kosheen letos zahraje čtyřikrát

26. ledna 2023 v 07:06

Britská zpěvačka Sian Evans & Kosheen po velkém úspěchu s Resist 20th Anniversary Tour opět přijede potěšit české fanoušky a vystoupí ve třech městech, v Praze hned dvakrát. V rámci českého turné, které je naplánováno na začátek června, se na tuto koncertní sestavu můžete těšit v Praze,...

Další články
Nahoru