dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Čím se umyjete, tím i spláchnete. Praha má první bytový dům v ČR recyklující pitnou vodu
Botanica K. Vizualizace: Skanska

Čím se umyjete, tím i spláchnete. Praha má první bytový dům v ČR recyklující pitnou vodu

V Jinonicích začal prodej bytového domu Botanica K, který využívá systém pro hospodaření se šedou vodou. To znamená, že voda z umyvadel, van a sprch bude po přečištění využívána pro splachování toalet. Pokud šedé vody z uvedených zdrojů nebudou stačit, bude systém doplněn zachycenou dešťovou či pitnou vodou.

Díky tomuto řešení mohou noví obyvatelé v 99 bytech uspořit dohromady až 6 000 litrů pitné vody denně. Roční úspora na vodném a stočném by měla být 168 300 korun na projekt.

„Prodej bytového domu, který využívá systém pro hospodaření se šedou vodou, jsme v rámci celé Skanska odstartovali v Čechách jako první,“ řekla Naďa Ptáčková, generální ředitelka Skanska Reality. „Při jeho vývoji využíváme zkušeností kolegů ze zahraničí – obdobné řešení je součástí některých našich projektů v jiných oblastech pozemního stavitelství v Evropě i Americe,“ doplnila závěrem.

Na střeše bytového domu jsou umístěny solární termické kolektory, které budou využity pro předehřev teplé vody. U domu bude navíc umístěna akumulační nádrž pro zachycování dešťových vod, jenž mohou být dále využity pro zalévání zeleně v okolí domu. Byty budou k nastěhování za dva roky.


Další články
Nahoru