dnes
Úterý - jasno
30°C
zítra
Středa - skorojasno
30°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
31°C
Čím krmit labutě? Pečivo nechte doma, kvůli němu trpí deformacemi, vývojovými poruchami i podvýživou
Labutí mládě se zdeformovaným křídlem, které nakonec muselo být amputováno. Vinu na tom mají návštěvníci Stromovky, kteří zjara krmili zvíře pečivem. Foto: LHMP

Čím krmit labutě? Pečivo nechte doma, kvůli němu trpí deformacemi, vývojovými poruchami i podvýživou

Při vycházkách k Vltavě a dalším vodním plochám Pražané i turisti s oblibou krmí vodní ptactvo pečivem. Tím ale především mláďatům kachen a labutí mohou působit trvalé zdravotní následky. Pokud chcete vzít děti k vodě, rohlíky, chleba či zbytky z kuchyně tedy příště raději nechte doma.

Obecně je uváděno, že ptactvu škodí větší množství pečiva, ale to neznamená, že když jim dáte je jeden kus, jste z obliga. „Vzhledem k velké oblibě krmení a velké návštěvnosti může v podstatě jeden rohlík jednotlivce v součtu znamenat příliš. Navíc pečivo je pro živočichy velmi lákavou ač nepřirozenou potravou, a tak si na něj lehce zvyknou a preferují ji před svou přirozenou potravou,“ uvedla Petra Fišerová z Lesů hl. m. Prahy (LHMP).  

Ptáci podle ní pečivo preferují jako snadno dostupný zdroj energie před jinými druhy potravy. Pečivo však nemá velkou výživovou hodnotu – obsahuje především sacharidy. Ptáci tak sice mají plné žaludky, ale zároveň trpí podvýživou. Chybí jim vitamíny, minerály i stopové prvky z jiné potravy. To je nebezpečné zejména pro mláďata, která ke správnému vývoji potřebují všechny důležité živiny.

Pečivo může labutím a kachnám způsobit zažívací potíže a růstové deformace peří a kostí, kvůli nimž nejsou schopny létat. Jde o takzvanou nemoc andělských křídel. To byl případ labutího mláděte, které loni na jaře skončilo v péči Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy.

Po narození se spolu se svými čtyřmi sourozenci stalo atrakcí pro návštěvníky Stromovky, kteří se s mláďaty fotili a také je hojně krmili. Zmiňované mládě nakonec svůj boj o návrat do volné přírody prohrálo. I přes veškerou péči, které se mu ve stanici dostalo, se zdeformované křídlo nepodařilo uvést do funkčního stavu. A protože by labuti překáželo v pohybu, muselo být amputováno.

Pokud si ani po přečtení výše uvedeného někdo nechce odpustit krmení vodního ptactva pečivem, měl by si to nechat alespoň na zimu. „V zimním období se na nezamrzlé plochy do měst stahují vodní ptáci i z větších vzdáleností a v tomto případě krmení, a to i částečně pečivem, je možné a jako doplněk přirozené potravy i vhodné,“ sdělila Fišerová.

A čím krmit, abyste vodnímu ptactvu neublížili? Pro labutě, kachny a další vodní ptáky jsou podle LHMP vhodná kukuřice, pšenice, žito, oves a další obilniny. Dále nakrájený hlávkový nebo jiný salát, zeleninové odřezky nebo slupky, mražený hrášek nebo kukuřice (rozmražené, není nutné vařit), ptačí zob, případně granule pro vrubozobé ptáky.


Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

20. července 2019 v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 2 žádá magistrát o kontrolu stavu stromořadí v ulicích na svém území

17. července 2019 ve 14:11

Radní Prahy 2 se usnesli, že městská část požádá magistrát o kontrolu faktického stavu všech uličních stromořadí na území městské části. Tato stromořadí jsou majetkem hlavního města. Praha 2 chce znát stav stromů zejména s ohledem na bezpečnost.

Další články
Nahoru