dnes
Sobota - zatazeno
9°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
12°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Čím krmit labutě? Pečivo nechte doma, kvůli němu trpí deformacemi, vývojovými poruchami i podvýživou
Labutí mládě se zdeformovaným křídlem, které nakonec muselo být amputováno. Vinu na tom mají návštěvníci Stromovky, kteří zjara krmili zvíře pečivem. Foto: LHMP

Čím krmit labutě? Pečivo nechte doma, kvůli němu trpí deformacemi, vývojovými poruchami i podvýživou

Při vycházkách k Vltavě a dalším vodním plochám Pražané i turisti s oblibou krmí vodní ptactvo pečivem. Tím ale především mláďatům kachen a labutí mohou působit trvalé zdravotní následky. Pokud chcete vzít děti k vodě, rohlíky, chleba či zbytky z kuchyně tedy příště raději nechte doma.

Obecně je uváděno, že ptactvu škodí větší množství pečiva, ale to neznamená, že když jim dáte je jeden kus, jste z obliga. „Vzhledem k velké oblibě krmení a velké návštěvnosti může v podstatě jeden rohlík jednotlivce v součtu znamenat příliš. Navíc pečivo je pro živočichy velmi lákavou ač nepřirozenou potravou, a tak si na něj lehce zvyknou a preferují ji před svou přirozenou potravou,“ uvedla Petra Fišerová z Lesů hl. m. Prahy (LHMP).  

Ptáci podle ní pečivo preferují jako snadno dostupný zdroj energie před jinými druhy potravy. Pečivo však nemá velkou výživovou hodnotu – obsahuje především sacharidy. Ptáci tak sice mají plné žaludky, ale zároveň trpí podvýživou. Chybí jim vitamíny, minerály i stopové prvky z jiné potravy. To je nebezpečné zejména pro mláďata, která ke správnému vývoji potřebují všechny důležité živiny.

Pečivo může labutím a kachnám způsobit zažívací potíže a růstové deformace peří a kostí, kvůli nimž nejsou schopny létat. Jde o takzvanou nemoc andělských křídel. To byl případ labutího mláděte, které loni na jaře skončilo v péči Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy.

Po narození se spolu se svými čtyřmi sourozenci stalo atrakcí pro návštěvníky Stromovky, kteří se s mláďaty fotili a také je hojně krmili. Zmiňované mládě nakonec svůj boj o návrat do volné přírody prohrálo. I přes veškerou péči, které se mu ve stanici dostalo, se zdeformované křídlo nepodařilo uvést do funkčního stavu. A protože by labuti překáželo v pohybu, muselo být amputováno.

Pokud si ani po přečtení výše uvedeného někdo nechce odpustit krmení vodního ptactva pečivem, měl by si to nechat alespoň na zimu. „V zimním období se na nezamrzlé plochy do měst stahují vodní ptáci i z větších vzdáleností a v tomto případě krmení, a to i částečně pečivem, je možné a jako doplněk přirozené potravy i vhodné,“ sdělila Fišerová.

A čím krmit, abyste vodnímu ptactvu neublížili? Pro labutě, kachny a další vodní ptáky jsou podle LHMP vhodná kukuřice, pšenice, žito, oves a další obilniny. Dále nakrájený hlávkový nebo jiný salát, zeleninové odřezky nebo slupky, mražený hrášek nebo kukuřice (rozmražené, není nutné vařit), ptačí zob, případně granule pro vrubozobé ptáky.


Deváté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5

Dnes ve 20:26

Starostka Praha 5 Renáta Zajíčková svolává 9. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 na úterý 25. února.

ODS: Předsedou Senátu se stal Miloš Vystrčil

19. února 2020 v 17:36

Novým předsedou horní komory Parlamentu ČR byl zvolen Miloš Vystrčil. V tajné volbě získal 52 ze 76 odevzdaných hlasů.  

ODS: Novým předsedou senátorského klubu byl zvolen Martin Červíček

19. února 2020 v 17:01

Senátorský klub ODS na středečním jednání zvolil novým předsedou senátora Martina Červíčka. Post prvního místopředsedy klubu bude zastávat Zdeněk Nytra.

Další články
Nahoru