dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Cikánská rapsodie uctí Hrabalovu památku
Cikánská rapsodie. Ilustrační foto: Michaela Slobodová

Cikánská rapsodie uctí Hrabalovu památku

Evropské centrum romské hudby v Praze v koprodukci s Novou scénou Národního divadla připravuje březnovou premiéru hudebně-tanečního představení Cikánská rapsodie inspirovaného osobností Bohumila Hrabala. Vzniká na počest stého výročí spisovatelova narození.

Autorem hudby i scénáře je romský skladatel a hudebník Jiří Korman. Režie se chopila Dana Račková, která se profiluje jako režisérka alternativních hudebních a site specific projektů. Ke spolupráci na specifických obrazech přizvali choreografku Halku Třešňákovou, která se řadí mezi přední tvůrce alternativního pohybového divadla u nás.

Cikánská rapsodie je hudebně-divadelní kompozicí, která se objeví na jevišti Nové scény ve světové premiéře. Jiří Korman vychází z harmonie a melodiky klasické romské hudby, kterou obohacuje o zcela specifický autorský rukopis.

„Inscenace vzniká jako osobní pocta Jiřího Kormana ke stému výročí narození jeho dlouholetého přítele, spisovatele Bohumila Hrabala. Je tvořena deseti obrazy – deseti náměty na povídky, o kterých Hrabal hovořil s Jiřím Kormanem, když spolu sedávali v hospodě, ale nikdy je nedal na papír,“ říká režiséka Dana Račková.

„Pro moji režijní práci je v téhle inscenaci velkou výzvou to permanentní oscilovaní na rozhraní tance a přirozeného hereckého pohybu s profesionálními i neprofesionálními, romskými i neromskými herci, zpěváky, hudebníky a tanečníky,“ dodává.

Občanské sdružení Evropské centrum romské hudby v Praze založil v Praze v roce 2011 Jiří Korman. „V současné době převažuje tendence vnímat romskou kulturu jako kulturu, která jen paralelně existuje vedle kultury evropské. Naším cílem je poukázat na fakt, že oddělenost těchto dvou kultur je pouze zdánlivá, a připomenout, že evropskou a romskou kulturu spojuje a nadále bude spojovat život ve společném prostoru,“ přibližuje cíle sdružení Jiří Korman.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru