dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - polojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
6°C
Pražská kultura

Cikánská rapsodie na Nové scéně

V pondělí 24. března proběhne na Nové scéně ND světová premiéra hudebně-taneční inscenace Cikánská rapsodie, kterou připravuje Evropské centrum romské hudby v Praze v koprodukci s Novou scénou Národního divadla na počest 100. výročí narození Bohumila Hrabala.

Cikánská rapsodie je tvořena deseti obrazy, o kterých Hrabal hovořil s Jiřím Kormanem, když spolu sedávali v hospodě. Pohybuje se na hranici mezi skutečností a představami. Divák inscenaci uvidí očima Bohumila Hrabala, v jehož hlavě se rozehrávají obrazy na motivy z romského prostředí, z prostředí hospod i vykřičených domů. Romové v inscenaci symbolizují touhu po volnosti a svobodě. Představení je netypické také tím, že v něm vystupují romští i neromští, profesionální i neprofesionální, umělci. Téma má obecnější přesah k tématu osobní svobody.

Romský hudebník a skladatel Jiří Korman spolupracoval s mnoha umělci (V. Třešňák, D. Koller, M. Kocáb, M. Kubišová a další). Věnuje se scénické a filmové hudbě (D. Klein, T. Vorel, A. Krob, V. Michálka, B. Rychlík). V současné době působí jako pedagog na pražské DAMU, na které se umělecky seznámil i s režisérkou Cikánské rapsodie Danou Račkovou. Později spolu založili občanské sdružení Evropské centrum romské hudby v Praze.

„Málokdo vidí v obyčejných lidech tak velkou výzvu pro pochopení všeho podstatného jako Hrabal. Ta jeho schopnost vidět poezii tam, kde ostatní vidí opak, je zásadní pro mě jako čtenáře, ale také je klíčová pro celou inscenaci Cikánská rapsodie,” říká Dana Račková, režisérka incenace, která se věnuje režii alternativních hudebních a site specific projektů. Hudbě se věnuje nejen jako režisérka, ale také jako zpěvačka – zpívala ve slovenské Lúčnici, vede vokální kvarteto Milánosz. Ke spolupráci na specifických pohybových obrazech si přizvala choreografa Davida Rysku.

V hlavních rolích se představí Hedvika Řezáčová, Aida Mujačič, Ingrid Mikshina, Vladislav Polívka, Milan Horváth a Milan Demeter. Roli Bohumila Hrabala ztvární Petr Drholec. Obrazy budou doprovázeny živou romskou hudbou v podání Alana Sarkozyho, Radka Siváka a Jiřího Kormana.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru