
Cigaretové oharky jsou malý, ale početný toxický odpad
30. května 2022 11:15
Devastující vliv tabákového průmyslu na životní prostředí je také tématem Světového dne bez tabáku, který každoročně připadá na poslední květnový den.
Samostatnou kapitolou jsou pak cigaretové nedopalky. „Cigarety s filtrem se vyrábějí především od 50. let 20. století, kdy měly vzbudit dojem méně škodlivého kouření. Bohužel tomu tak není. Naprostou většinu toxických látek nezachytí a některé škodliviny v nich dokonce vznikají,“ vysvětluje profesorka Králíková a dodává, že toxické jsou také oharky cigaret neboli „vajgly“.
Jakkoli jsou oharky drobné, zabírají překvapivě velký podíl v odpadech například v ulicích nebo na plážích, a sice kolem 40 procent. Navíc rozložení cigaretového filtru v přírodě zabere kolem 12 až 15 let. Kromě objemu spočívá problém právě v tom, že oharky splňují kritéria toxického a ekotoxického odpadu.
Fakt, že kouření znečišťuje vodu, lze zjistit při analýze odpadních vod. Močí vyloučené metabolity tabáku mohou dát také poměrně přesný obrázek o jeho spotřebě.
„Například rozdíly mezi koncentrací nikotinu a jeho metabolitů v odpadní vodě v pracovní dny a o víkendech není příliš velký, byť je o víkendech mírně zvýšený. Zajímavé je více než dvojnásobné zvýšení obsahu nikotinu a jeho metabolitů v odpadních vodách na Silvestra,“ říká Věra Očenášková z Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM, která se metodikou analýz metabolitů návykových látek zabývá již přes deset let.
Fakta o nedopalcích
Oharky jsou toxickým a ekotoxickým odpadem.
Jeden oharek znečistí až 500 litrů vody. Snadno je spolknou divoká zvířata – látky z oharků byly nalezeny v těle 70 % mořských ptáků a 30 % mořských želv
Celosvětově kouří 1,1 miliardy lidí – to znamená 136 000 oharků každou vteřinu.
V přepočtu na 2 miliony českých kuřáků se spotřebou kolem 10 cigaret denně, je to 20 miliard oharků ročně, 5 500 000 denně, 230 000 každou hodinu a 63 000 každou vteřinu.
Oharky výše zmíněného celoživotního kuřáka, pokud by se dostaly do vody, by jí znečistily až 175 000 000 litrů.
Oharky tvoří kolem 40 % odpadu z ulic a pláží.
Zdroj: 1. LF UK a VFN