dnes
Středa - skorojasno
2°C
zítra
Čtvrtek - snih-dest
6°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
6°C
ZpravodajstvíKomerční sdělení

Čidla v kontejenerech, chytré lampy, interaktivní deska. Praha 2 představila projekty Smart City

Nové projekty z konceptu Smart City chystá v oblasti životního prostředí a veřejné správy městská část Praha 2. Jejich cílem je zjednodušit komunikaci obyvatel Prahy 2 s úřadem, přispět k větší efektivnosti sběru odpadu na území dvojky a instalovat chytrý městský mobiliář. S tímto záměrem souhlasili radní Prahy 2 na svém dnešním zasedání.

Již letos v létě bude odstartován projekt „Chytře na odpad v Praze 2.“ Během jednoho roku se v rámci pilotní fáze projektu bude prostřednictvím elektronických čidel testovat ucpanost vhozů, naplněnost podzemních kontejnerů na území druhé městské části a přítomnost sáčků na padesáti koších na psí exkrementy ve vybraných lokalitách.

„Máme čtrnáct míst s podzemními kontejnery a jsou chloubou naší městské části. Někdy ale příliš objemný odpad jen ucpe hrdlo vhozu, svozová společnost o tom ani neví, odpadky se vrší okolo, a vyváží se poloprázdný kontejner. Smyslem projektu je, aby se odpad nevyvážel podle předem stanoveného plánu, ale aby se postupovalo podle aktuální situace,“ říká místostarosta Prahy 2 pro oblast životního prostředí Václav Vondrášek.

Také další plánovaná novinka se týká veřejného prostoru. Ve čtyřech lokalitách bude instalováno šest chytrých lamp veřejného osvětlení. Objeví se na Karlově náměstí, náměstí Míru, v Riegrových sadech a parku Folimanka.

„Tři chytré lampy budou mít řadu užitečných funkcí. Budou disponovat senzory hluku a prachu, stisknutím SOS tlačítka dokáží zajistit přivolání okamžité pomoci, uživatelé notebooků nebo chytrých telefonů zase ocení, že dokáží fungovat také jako Wi-Fi hotspot a budou se nacházet v prostoru v parku. Další tři budou sloužit jako nabíječka pro elektromobily a elektrokola,“ upřesňuje místostarosta Prahy 2 Jan Korseska, v jehož gesci je doprava a oblast financí.

Novinkou bude také interkativní úřední deska, která v budoucnu zajistí obyvatelům Pahy 2 nepřetržitou informovanost o všech důležitých aspektech života městské části a chodu úřadu.

„Je to moderní forma komunikace s úřadem, která může nahradit papírovou dokumentaci. Její nespornou výhodou je, že zobrazuje dokumenty 24 hodin denně bez omezení,“ uvedl místostarosta Prahy 2 pro oblast informatiky Martin Víšek.

Projekt „Pořízení HW a SW pro realizaci projektu Interaktivní úřední desky “ zajistí firma BSS Praha, vítěz výběrového řízení konaného formou elektronické aukce.


Praha 3 schválila dotace pro tento rok. Rozdělí 16,5 milionu korun

Včera ve 20:15

Zastupitelstvo městské části Praha 3 dnes schválilo přidělení finančních prostředků formou dotací z dotačního fondu.

Rada schválila poskytnutí dalších Kotlíkových dotací

Včera v 15:15

Hlavní město i v letošním roce pokračuje v přidělování dotací pro náhradu kotlů na pevná paliva v rodinných domech ekologičtějšími způsoby vytápění. Podle dnešního rozhodnutí Rady hl. m. Prahy obdrží v rámci dotačního programu „Zlepšování kvality ovzduší v hl. m. Praze – pořízení ekologického...

Československo – země neznámá? Soutěž Prahy 9

Včera ve 12:49

Vědomostní soutěž ke 100. výročí vzniku Československé republiky s názvem Československo – země neznámá? vyhlašuje Tělocvičná jednota Sokol Prosek za podpory městské části Praha 9. Zúčastnit se jí mohou všechny generace – od dětí v základních školách po pamětníky a měli by v ní prokázat vědomosti...

Praha společně s VZP řeší problémy s dodržováním ordinační doby lékařů

Včera v 09:08

Na území hlavního města se stále častěji vyskytují problémy s dodržováním ordinační doby lékařů v ambulantní sféře. Proto bylo dohodnuto, že v období kolem svátků udělá Všeobecná zdravotní pojišťovna vše pro zajištění maximalizace dostupnosti ambulantních služeb ve svých smluvních...

Fotografická soutěž: Lípa – náš národní strom

18. března 2018 ve 14:19

Hlavní město Praha v letošním jubilejním 100. roce vzniku Československé republiky podpořilo fotografickou soutěž o nejkrásnější lípu. Soutěž organizuje web Pražské stromy ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a dalšími partnery. Je určena amatérským fotografům a jejím cílem je jednak...

V Praze 5 hořelo auto, příčinou požáru byla závada motoru

17. března 2018 ve 21:20

Požár osobního auta v Bošteckého ulici v Praze 5 likvidovali dnes hasiči ze smíchovské stanice pomocí tlakové vody a v dýchací technice. Požár, který způsobil škodu 20 000 korun, byl rychle lokalizován. „Příčinou byla technická závada v motorové části,“ uvedl mluvčí pražských hasičů...

Další články
Nahoru