Dnes Sobota - obcasny-dest 2°C
Zítra Neděle - zatazeno 4°C
Neděle 5. 12. 2021
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Čidla v centru Prahy nově sledují, jak dlouho parkují auta na vyhrazených stáních
Tři parkovací stání vyhrazená pro potřeby polikliniky v Palackého ulici jsou nově pod dohledem čidel. Doba stání se zobrazuje na displeji umístěném u značky (vpravo). Foto(2x): JP

Čidla v centru Prahy nově sledují, jak dlouho parkují auta na vyhrazených stáních

Poměrně běžnou praxí je zneužívání vyhrazených parkovacích stání s časovým omezením, kdy řidiči nechají na místě auta déle, než jim je umožněno. V centru Prahy jsou v testovacím provozu čidla, díky kterým se na displeji u značky ukazuje, jak dlouho zde konkrétní auto parkuje. To by mělo zjednodušit postihování přestupků.

Vyhrazená stání s čtvrthodinovým nebo třeba půlhodinovým limitem bývají k vidění před provozovnami, institucemi nebo třeba zdravotnickými zařízeními. Umožňují především zásobovacím autům, aby nemuseli jejich řidiči ztrácet čas hledáním místa k parkování.

„Veřejnost i podnikatelé si stěžují, že toto časové omezení pro nutnou vykládku zboží bývá zneužíváno a auta stojí na místě třeba i celý den. Je těžké to kontrolovat, protože řidič může vždy na svou obranu strážníkovi říci, že přijel právě před chvílí,“ uvedl radní Prahy 1 pro dopravu, životní prostředí, úklid, informatiku a smart cities Richard Bureš (ODS).

V ulici Palackého, která je krátkou spojnicí mezi ulicemi Vodičkova a Jungmannova, začalo být před poliklinikou testováno nové zařízení. Přímo před vchodem jsou tři parkovací místa určena pro polikliniku. Maximální povolená doba stání je 30 minut.

parkovani-cidlo2 „Do vozovky byla instalována čidla, která zaznamenají, kdy auto zaparkovalo. V tu chvíli začne být na světelné tabuli, která je umístěna na stožáru se značkou, zobrazován měnící se časový údaj, který ukazuje, kolik minut auto na vyhrazeném stání parkuje,“ uvedl iniciátor projektu Bureš. Každé parkovací místo má na displeji svůj časový údaj.

Číslice má zelenou barvu. Když uběhne půlhodina, což je maximální povolený čas pro parkování, a auto je stále na místě, údaj zčervená, takže je hned vidět, které auto překračuje povolený časový limit. Když na místě nikdo neparkuje, číslice se nezobrazuje.

Podle Bureše by tato zařízení mohla začít postupně fungovat i na dalších místech v první městské části. Odhadované náklady na jedno monitorované stanoviště jsou 120 až 140 tisíc korun v závislosti na počtu parkovacích míst.

„Magistrát nám odmítl na tento projekt poskytnout finance, tak se je budeme snažit postupně hledat v našem rozpočtu. Kvůli pandemii, která dopadla na Prahu 1 asi nejvíc, to bude složité,“ připustil radní.


Autor: Jan Puci

Během vánočních prázdnin zaparkujete v Praze 3 levněji

2. prosince 2021 ve 12:06

Od 23. prosince do 3. ledna bude stejně jako minulý rok v parkovacích automatech a virtuálních parkovacích hodinách nastaveno zvýhodněné návštěvnické stání.

V noci neprojedete Brusnickým a Dejvickým tunelem

2. prosince 2021 v 10:18

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologií budou tunely Brusnický a Dejvický od čtvrtka 2. prosince od 23 hodin do pátku 3. prosince do 5 hodin uzavřeny.

Lidé už nakoupili dálniční e-známky za více než 5 miliard korun

1. prosince 2021 ve 22:09

Přesně před rokem byl spuštěn prodej elektronických dálničních známek. Díky digitalizaci je jejich pořízení mnohem snazší a pohodlnější. Motoristé si navíc mohou sami zvolit začátek platnosti, systém je pak prostřednictvím SMS nebo e-mailu upozorní na blížící se konec platnosti e-známky....

Dnes v noci bude uzavřen Strahovský tunel

1. prosince 2021 v 09:36

Z důvodu pravidelné údržby a čištění kamer bude Strahovský tunel od středy 1. prosince od 23 hodin do čtvrtka 2. prosince do 5 hodin uzavřen.

Další články
Nahoru