Dnes Sobota - zatazeno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Čidla v centru Prahy nově sledují, jak dlouho parkují auta na vyhrazených stáních
Tři parkovací stání vyhrazená pro potřeby polikliniky v Palackého ulici jsou nově pod dohledem čidel. Doba stání se zobrazuje na displeji umístěném u značky (vpravo). Foto(2x): JP

Čidla v centru Prahy nově sledují, jak dlouho parkují auta na vyhrazených stáních

Poměrně běžnou praxí je zneužívání vyhrazených parkovacích stání s časovým omezením, kdy řidiči nechají na místě auta déle, než jim je umožněno. V centru Prahy jsou v testovacím provozu čidla, díky kterým se na displeji u značky ukazuje, jak dlouho zde konkrétní auto parkuje. To by mělo zjednodušit postihování přestupků.

Vyhrazená stání s čtvrthodinovým nebo třeba půlhodinovým limitem bývají k vidění před provozovnami, institucemi nebo třeba zdravotnickými zařízeními. Umožňují především zásobovacím autům, aby nemuseli jejich řidiči ztrácet čas hledáním místa k parkování.

„Veřejnost i podnikatelé si stěžují, že toto časové omezení pro nutnou vykládku zboží bývá zneužíváno a auta stojí na místě třeba i celý den. Je těžké to kontrolovat, protože řidič může vždy na svou obranu strážníkovi říci, že přijel právě před chvílí,“ uvedl radní Prahy 1 pro dopravu, životní prostředí, úklid, informatiku a smart cities Richard Bureš (ODS).

V ulici Palackého, která je krátkou spojnicí mezi ulicemi Vodičkova a Jungmannova, začalo být před poliklinikou testováno nové zařízení. Přímo před vchodem jsou tři parkovací místa určena pro polikliniku. Maximální povolená doba stání je 30 minut.

parkovani-cidlo2 „Do vozovky byla instalována čidla, která zaznamenají, kdy auto zaparkovalo. V tu chvíli začne být na světelné tabuli, která je umístěna na stožáru se značkou, zobrazován měnící se časový údaj, který ukazuje, kolik minut auto na vyhrazeném stání parkuje,“ uvedl iniciátor projektu Bureš. Každé parkovací místo má na displeji svůj časový údaj.

Číslice má zelenou barvu. Když uběhne půlhodina, což je maximální povolený čas pro parkování, a auto je stále na místě, údaj zčervená, takže je hned vidět, které auto překračuje povolený časový limit. Když na místě nikdo neparkuje, číslice se nezobrazuje.

Podle Bureše by tato zařízení mohla začít postupně fungovat i na dalších místech v první městské části. Odhadované náklady na jedno monitorované stanoviště jsou 120 až 140 tisíc korun v závislosti na počtu parkovacích míst.

„Magistrát nám odmítl na tento projekt poskytnout finance, tak se je budeme snažit postupně hledat v našem rozpočtu. Kvůli pandemii, která dopadla na Prahu 1 asi nejvíc, to bude složité,“ připustil radní.


Most v ulici Za Černým mostem bude neprůjezdný

6. května 2021 v 15:07

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v úterý18. května rekonstrukci mostu, který vede přes železniční trať a převádí ulici Za Černým mostem, která se dále napojuje přes komunikaci Cíglerova na Pražský okruh (Poděbradská/Chlumecká).

V noci ze čtvrtka na pátek neprojedete Brusnickým a Dejvickým tunelem

4. května 2021 ve 14:03

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie budou tunely Brusnický a Dejvický uzavřeny od čtvrtka 6. května od 23 hodin do pátku 7. května do 5 hodin.

V noci ze středy na čtvrtek neprojedete Strahovským tunelem

3. května 2021 ve 13:59

Z důvodu pravidelné údržby technologie a čištění kamer bude Strahovský tunelu od středy 5. května od 23 hodin do čtvrtka 6. května do 5 hodin uzavřen.

Patočkovu ve směru do centra uzavřou opravy

1. května 2021 v 09:03

Technická správa komunikací (TSK) zahájí 10. května souvislou údržbu ulice Patočkova ve směru do centra, v úseku ulic Bělohorská a Pod Královkou.

Pro nový tunel do Berouna hledá Správa železnic zpracovatele dokumentace

29. dubna 2021 ve 12:42

Správa železnic vyhlásila opakované výběrové řízení na zhotovení aktualizace dokumentace pro územní řízení stavby nové trati mezi Prahou-Smíchovem a Berounem. Její součástí bude přibližně 24 kilometrů dlouhý tunel.

Praha 9: Nově otevřené parkoviště pro rezidenty

27. dubna 2021 v 11:35

Od úterý 27. dubna je řidičům k dispozici rezidentské parkoviště za Poliklinikou Prosek.

Další články
Nahoru