Dnes Pondělí - skorojasno 21°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 22°C
Pondělí 2. 8. 2021
Svátek má Gustav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Čidla v centru Prahy nově sledují, jak dlouho parkují auta na vyhrazených stáních
Tři parkovací stání vyhrazená pro potřeby polikliniky v Palackého ulici jsou nově pod dohledem čidel. Doba stání se zobrazuje na displeji umístěném u značky (vpravo). Foto(2x): JP

Čidla v centru Prahy nově sledují, jak dlouho parkují auta na vyhrazených stáních

Poměrně běžnou praxí je zneužívání vyhrazených parkovacích stání s časovým omezením, kdy řidiči nechají na místě auta déle, než jim je umožněno. V centru Prahy jsou v testovacím provozu čidla, díky kterým se na displeji u značky ukazuje, jak dlouho zde konkrétní auto parkuje. To by mělo zjednodušit postihování přestupků.

Vyhrazená stání s čtvrthodinovým nebo třeba půlhodinovým limitem bývají k vidění před provozovnami, institucemi nebo třeba zdravotnickými zařízeními. Umožňují především zásobovacím autům, aby nemuseli jejich řidiči ztrácet čas hledáním místa k parkování.

„Veřejnost i podnikatelé si stěžují, že toto časové omezení pro nutnou vykládku zboží bývá zneužíváno a auta stojí na místě třeba i celý den. Je těžké to kontrolovat, protože řidič může vždy na svou obranu strážníkovi říci, že přijel právě před chvílí,“ uvedl radní Prahy 1 pro dopravu, životní prostředí, úklid, informatiku a smart cities Richard Bureš (ODS).

V ulici Palackého, která je krátkou spojnicí mezi ulicemi Vodičkova a Jungmannova, začalo být před poliklinikou testováno nové zařízení. Přímo před vchodem jsou tři parkovací místa určena pro polikliniku. Maximální povolená doba stání je 30 minut.

parkovani-cidlo2 „Do vozovky byla instalována čidla, která zaznamenají, kdy auto zaparkovalo. V tu chvíli začne být na světelné tabuli, která je umístěna na stožáru se značkou, zobrazován měnící se časový údaj, který ukazuje, kolik minut auto na vyhrazeném stání parkuje,“ uvedl iniciátor projektu Bureš. Každé parkovací místo má na displeji svůj časový údaj.

Číslice má zelenou barvu. Když uběhne půlhodina, což je maximální povolený čas pro parkování, a auto je stále na místě, údaj zčervená, takže je hned vidět, které auto překračuje povolený časový limit. Když na místě nikdo neparkuje, číslice se nezobrazuje.

Podle Bureše by tato zařízení mohla začít postupně fungovat i na dalších místech v první městské části. Odhadované náklady na jedno monitorované stanoviště jsou 120 až 140 tisíc korun v závislosti na počtu parkovacích míst.

„Magistrát nám odmítl na tento projekt poskytnout finance, tak se je budeme snažit postupně hledat v našem rozpočtu. Kvůli pandemii, která dopadla na Prahu 1 asi nejvíc, to bude složité,“ připustil radní.


Opravy Chopinovy ulice

28. července 2021 v 09:18

V Chopinově ulici, mezi čísly popisnými 2 až 10, budou probíhat stavební práce.

Z dálnice D11 u Prahy se nepodařilo odklidit vybouraný materiál

26. července 2021 v 09:25

Dálnici D11, která je kvůli demolici mostu uzavřená na okraji Prahy od sobotního odpoledne, se dnes nepodařilo zprovoznit před ranní dopravní špičkou.

Před školou v Ďáblicích bude zpomalovací práh

21. července 2021 ve 14:41

Řidiči v ulici U Parkánu v Ďáblicích budou muset zpomalit. Před místní základní školou vznikne kvůli zvýšení bezpečnosti zpomalovací práh, přechod pro chodce a parkovací místa K+R (kiss and ride), uvedla ČTK.

Označování elektromobilů a dobíjecích stanic má nová pravidla

21. července 2021 v 08:47

Počet elektromobilů a dobíjecích stanic v Evropě stále roste a v této souvislosti schválila Evropská unie jednotná pravidla pro značení u dobíjecích stanic a vozidel do zásuvky (elektromobily a plug-in hybridy). Konkrétně se jedná vedle osobních vozů i o užitková vozidla, autobusy, autokary,...

Další články
Nahoru