Dnes Neděle - polojasno 11°C
Zítra Pondělí - bourky 9°C
Neděle 16. 5. 2021
Svátek má Přemysl
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Chytrá řešení se vyplatí, přinesou komfort a energetické úspory
Chytrá řešení představila společnost Veolia Smart Systems na veletrhu Aquatherm. Foto: archiv

Chytrá řešení se vyplatí, přinesou komfort a energetické úspory

O tom, jak nám mohou chytrá řešení zjednodušit život a snížit náklady na vytápění, teplou vodu i eletrickou energii jsme si povídali na veletrhu Aquatherm s Jakubem Tobolou, jednatelem společnosti Veolia Smart Systems. 
smart4

Jakub Tobola

Vaše skupiny působí v energetice již řadu let. Proč jste se rozhodli nově vstoupit na trh chytrých řešení?
Reagujeme na měnící se požadavky tradiční energetiky. Našim cílem je skrze nejmladší společnost Veolia Smart Systems vybudovat platformu ESCo společnosti, tedy společnosti poskytující komplexní energetické služby toho nejširšího charakteru. Chceme vyvíjet a přinášet nová řešení, služby a produkty odpovídající nárokům nové energetiky i novým potřebám zákazníků.

Jedná se o novou společnost?
Jde o firmu s 20letu zkušeností v oboru. Možná jste o ní již slyšeli a to pod dřívějším názvem – LG Systems. V roce 2018 se tato společnost spojila se skupinou Veolia a výsledkem spolupráce je nejen nový název, ale hlavně komplexní nabídka chytrých řešení z oblasti úspor energií, využití alternativních zdrojů energií, digitalizace, automatizace a elektromobility.

Na jaké zákazníky se zaměřujete?
Nabídka chytrých řešení je určena zejména pro bytové domy, komerční areály, průmyslové závody i rodinné domy. Nabízíme flexibilní obchodní modely, které umožňují financovat počáteční náklady z dosažených úspor. Naší prioritou je spokojený zákazník, kterému se chytrá řešení vyplatí.

Kde jste už tato chytrá řešení realizovali?
Pro projekt Zelený Zlonín jsme navrhli řídicí systém chytrého bydlení. Do stovky domů severozápadně od Prahy jsme instalovali inteligentní vzduchotechniku s rekuperací, automatické osvětlení, stínění, zabezpečovací systém a také fotovoltaickou elektrárnu s bateriovým úložištěm. Zákazníci ve Zloníně tak pokryjí většinu spotřeby elektrické energie z vlastních zdrojů a na veřejné distribuční síti jsou závislí jen z 30 procent.

Na Aquathermu představujete chytrou domácnost Olivea. Jednou z jejích výhod je optimalizované vytápění. Jak to funguje?
smart-rozhovor-panel Všichni to známe.. Někdo má rád teplo, jiný raději spí v chladnější místnosti. U komerčních areálů je to stejné – ve skladech nemůže být teplo jako v masážním salonu. Chytrý systém Olivea umí vyhodnotit aktuální teplotu, vliv počasí i požadavky zákazníka, prediktivně optimalizovat výrobu tepla a výrazně tak snížit náklady na vytápění.

V posledních letech byla novelizována řada zákonů a vyhlášek, které musí developeři, investoři i vlastníci bytových domů plnit. Je na to váš systém připraven?
Chytrý systém Olivea to usnadňuje – nabízí unikátní řešení sběru dat a následného rozúčtování nákladů na vytápění a přípravu teplé vody podle nové vyhlášky. Umí také dálkově odečítat spotřeby, což bude brzy legislativně povinné pro všechny nové objekty. K aktuálním informacím o spotřebě mají tak naši zákazníci přístup online.
 

Velkým tématem posledních let je kvalita ovzduší uvnitř místností. Máte pro tuto oblast řešení?
Ano, je to pro nás jedna z klíčových oblastí. Vždyť podle Světové zdravotnické organizace může vzduch v budovách obsahovat až osmkrát více znečišťujících látek než venkovní ovzduší a při dlouhodobém pobytu v takovém prostředí dochází ke snižování imunity. S našim chytrým řešení tomu lze předejít. Zahrnuje čidla pro měření úrovně koncentrace CO2, CO a kvality ovzduší.

Co se stane, když čidla zaznamenají překročení doporučených hodnot?
Řídicí jednotka okamžitě navýší výkon rekuperace a zajistí výměnu vzduchu. Chytrý systém následně vyhodnotí, zda aktuální stav vyhovuje hygienickým normám, a v případě potřeby zapne dodatečné větrání či opakuje výměnu vzduchu rekuperací, dokud hodnoty nevyhovují normám.

Chytré systémy dokáží snížit provozní náklady, což dnes ocení většina firem. Jaké další možnosti nabízíte?
Nabídka Veolia Smart Systems zahrnuje také komplexní energetické služby, včetně vybudování nového zdroje tepla nebo chladu s dlouhodobým výhledem udržitelnosti nákladů. Dalších úspor lze dosáhnout napříkald s Lokální distribuční soustavou, která minimalizuje paušální platby za elektroměry i jističe a umožňuje využít výhodnější sazby za spotřebovanou energii.

Co dalšího doporučujete pro snížení nákladů za elektrickou energii?
Vyplatí se instalace fotovoltaických panelů – ať už se jedná o areál bytového domu, obchodního centra, či rodinný dům. Využitím fotovoltaických panelů se výrazně sníží platby za elektrickou energii a vzniklé přebytky je možné ukládat do baterií či zpětně dodávat do veřejné distribuční sítě. Díky optimalizaci je u nás možné dosáhnout až 97procentní účinnosti.

smart-rozhovor-dobijecka Řada firem v poslední době přemýšlí nad elektromobilitou. Co nabízíte v této oblasti?
Naše nabídka zahrnuje také instalace dobíjecích stanic. Vyškolení odborníci poradí s výběrem vhodného řešení, ověří technickou dostupnost, vyřídí nezbytná povolení, postarají se o instalaci i následný provoz dobíjecí stanice.

V případě Veolia Smart Systems nesmíme opomenout ani průmyslovou automatizaci a optimalizaci průmyslových procesů…
Ano, naši zákazníci oceňují nejen komplexní řešení, ale také dlouholeté zkušenosti, špičkové znalosti a profesionální přístup. Výsledkem je vysoká kvalita realizovaných projektů i následné servisní podpory, ušetřený čas a podstatné zefektivnění výroby.Praha 13 zve na šestý ročník Dne zdraví

10. května 2021 v 09:51

Ve středu 16. června se koná tradiční akce radnice třinácté městské části Den zdraví 2021.

Kuře na paprice pro dceru. Vaří Jan Punčochář

7. května 2021 ve 12:12

Nejoblíbenější jídlo dcery Jana Punčocháře je kuře na paprice! Ne ledajaké, ale z čerstvé papriky.

Startuje osvětová kampaň na podporu vzdělávání dětí s těžkým postižením a na podporu jejich asistentů

4. května 2021 ve 20:20

Mají právo a povinnost se vzdělávat, ale nemají možnost chodit do školy. Po změně financování speciálních škol a zrušení dotací na takzvaná podpůrná opatření, která, zahrnovala i mzdy individuálních asistentů, je vzdělávání dětí s tím nejtěžším postižením zásadně ohroženo. Mnoho dětí s těžkým...

Unikátní iMUCHA Show míří na EXPO Dubaj

28. dubna 2021 v 11:33

Velkolepá mezinárodní multimediální iMUCHA Show se na jaře roku 2022 stane součástí českého pavilonu na EXPO v Dubaji. Zařazení show do výběru exkluzivních prezentací toho nejlepšího z jednotlivých zemí v rámci prestižní a nejvýznamnější kosmopolitní výstavy svědčí o její špičkové kvalitě a...

Další články
Nahoru