dnes
Středa - prehanky-dest
23°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
23°C
pozítří
Pátek - zatazeno
23°C
Chytrá lampa šíří wi-fi signál a přivolá pomoc
Foto: Praha 13

Chytrá lampa šíří wi-fi signál a přivolá pomoc

V Centrálním parku Prahy 13 byla nainstalována tzv. chytrá lampa. Do provozu ji ve středu 7. března uvedl starosta David Vodrážka společně se zástupci společnosti PRE. 

Lampa je umístěna u Kuželkárny a šíří wi-fi signál do vzdálenosti několika desítek metrů. Je na ní nainstalováno také tlačítko nouzové pomoci, které se po stisknutí automaticky spojí s linkou „112“ pro přivolání složek Integrovaného záchranného systému. Součástí lampy je rovněž technologie monitorující stav životního prostředí. Může tedy být měřena teplota, prašnost nebo hluk v okolí.

V budoucnu plánuje Praha 13 propojit systém měření s webovou stránkou (www.praha13.cz) tak, aby měli občané přístup k aktuálně naměřeným hodnotám.

Lampa je samozřejmě vybavena úsporným LED svítidlem. Za klidového stavu svítí vrchní stínící část modře, pokud je však stisknuto tlačítko SOS, rozbliká se červeně. Jde tedy o další způsob jak signalizovat, že se v okolí lampy ocitnul někdo v nebezpečí.

„Chytré technologie nás začaly obklopovat v mnohem větší míře, než tomu bylo ještě donedávna. Tuto aktivitu vítám, protože v mnohém může život lidem ulehčit. Jsem rád, že jsme se mohli stát partnery společnosti PRE a instalovat v Centrálním parku chytrou lampu, díky které se lidé budou moci připojit k internetu nebo si přivolat pomoc v případě nouze,“ řekl starosta městské části Praha 13 David Vodrážka.

Chytré lampy jsou nainstalovány také v Praze 2 a podobná zařízení najdeme také ve Skandinávii nebo v Německu.

chytra-lampa-2


Konference: Naše evropské dědictví a budoucnost Evropy

Včera v 07:52

Starosta Praha 5 Pavel Richter ve spolupráci s Evropským Institutem Renaissance z.ú. a Unií evropských federalistů při příležitosti oslavy Dne Evropy – Schumannova dne zve ve čtvrtek 24. května v 17:30 do sálu Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13, 15, na konferenci a následnou diskuzi na...

Praha 11: Představte váš projekt sousedům a získejte podporu

Včera v 07:22

Radnice se ptala svých občanů: Chcete v Praze 11 odpočinkové zóny, podzemní kontejnery, pingpongové stoly nebo třeba nové dětské hřiště?

Praha 5: Motolské údolí - veřejná prezentace projektu

Včera v 07:01

Prezentaci projektu Motolské údolí (Plzeňská-Vrchlického) představí dnes v 18 hodin architekti studia A69 – Architekti s.r.o v zasedací síni ZMČ, Štefánikova 13–15, Praha 5.

Město podpořilo další ročník bezpečnostního projektu pro mateřské školy a setkání učňů Machři roku

20. května 2018 v 08:55

Pražští zastupitelé na dnešním zasedání schválili poskytnutí účelových dotací na realizaci osvědčených a úspěšných projektů v oblasti školství. Z městského rozpočtu podpořili 1,5 milionem korun projekt bezpečnostní průpravy dětí na předcházení úrazům a dalším negativním jevům u dětí a půl milionem...

Zastupitelstvo podpořilo Asociaci občanských poraden

20. května 2018 v 08:18

Asociace občanských poraden (AOP) obdrží od hlavního města finanční podporu ve výši 1,8 milionu korun. Na čtvrtečním zasedání o tom na návrh radního pro oblast sociálních věcí Daniela Hodka rozhodlo Zastupitelstvo hlavního města Prahy. 

Další články
Nahoru