dnes
Úterý - jasno
31°C
zítra
Středa - skorojasno
35°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
27°C
Chytrá lampa šíří wi-fi signál a přivolá pomoc
Foto: Praha 13

Chytrá lampa šíří wi-fi signál a přivolá pomoc

V Centrálním parku Prahy 13 byla nainstalována tzv. chytrá lampa. Do provozu ji ve středu 7. března uvedl starosta David Vodrážka společně se zástupci společnosti PRE. 

Lampa je umístěna u Kuželkárny a šíří wi-fi signál do vzdálenosti několika desítek metrů. Je na ní nainstalováno také tlačítko nouzové pomoci, které se po stisknutí automaticky spojí s linkou „112“ pro přivolání složek Integrovaného záchranného systému. Součástí lampy je rovněž technologie monitorující stav životního prostředí. Může tedy být měřena teplota, prašnost nebo hluk v okolí.

V budoucnu plánuje Praha 13 propojit systém měření s webovou stránkou (www.praha13.cz) tak, aby měli občané přístup k aktuálně naměřeným hodnotám.

Lampa je samozřejmě vybavena úsporným LED svítidlem. Za klidového stavu svítí vrchní stínící část modře, pokud je však stisknuto tlačítko SOS, rozbliká se červeně. Jde tedy o další způsob jak signalizovat, že se v okolí lampy ocitnul někdo v nebezpečí.

„Chytré technologie nás začaly obklopovat v mnohem větší míře, než tomu bylo ještě donedávna. Tuto aktivitu vítám, protože v mnohém může život lidem ulehčit. Jsem rád, že jsme se mohli stát partnery společnosti PRE a instalovat v Centrálním parku chytrou lampu, díky které se lidé budou moci připojit k internetu nebo si přivolat pomoc v případě nouze,“ řekl starosta městské části Praha 13 David Vodrážka.

Chytré lampy jsou nainstalovány také v Praze 2 a podobná zařízení najdeme také ve Skandinávii nebo v Německu.

chytra-lampa-2


Další články
Nahoru