
Chystejte masky, na různých místech Prahy se v březnu uskuteční masopustní veselí
Masopust tradičně začíná svátkem Tří králů a trvá do Popeleční středy, která letos vychází na 5. března, kdy začne období půstu před Velikonocemi.
Zábavný program nabídne 1. března například tradiční masopustní průvod masek na Malé Straně. Průvodu s živou hudbou a maskami se každoročně účastní stovky lidí. Průvod začíná na Loretánském náměstí a jde přes Malou Stranu na Kampu, kde vyvrcholí veselicí. Sraz účastníků průvodu bude před hostincem U Černého vola do 13 hodin. Oslavy na náměstí Kampa budou trvat zhruba do 19 hodin, zájemci se mohou těšit například na hudební a divadelní vystoupení.
Průvod bude 1. března i na Žižkově v Praze 3, zájemci se do něj začnou řadit v 15 hodin a od 15:45 hodin půjdou z parku Radost okolo radnice a skončí před Atriem na Žižkově. Návštěvníky čeká akrobatická show, koncert a vyhlášení nejzajímavějších masek.
V Praze 8 se mohou lidé zúčastnit Karlínského masopustu, a to rovněž 1. března od 13 hodin. Program nabídne průvod z Kaizlových sadů, který skončí na Karlínském náměstí, kde se lidé mohou těšit na dílny, divadlo, kapely a trhy. Od 10 hodin mohou Pražané přijít také na Dvůr Kobylisy v Klapkově ulici, návštěvníky čeká živá hudba, workshopy nebo dílny pro děti.Pro lidi v Praze 11 je připravený Jihoměstský masopust v Chodovské tvrzi, program bude od 14 hodin, jedná se mimo jiné o výrobu masek, soutěže a hry. Praha 12 nabídne rovněž v sobotu program v 9 hodin na Náměstí Antonína Pecáka a v neděli 2. března Masopust ve Viničním domku v Chuchelské ulici od 11 hodin. V úterý 4. března se mohou lidé zúčastnit také Masopustu v centrálním parku Prahy 13, a to od 17 hodin.
Čtěte také:
Masopust v Praze 10
Večer před Popeleční středou končil čas rozvernosti tradičně zábavou spojenou s pochováváním basy. Poté nastalo období čtyřicetidenního půstu do Bílé soboty. Vzhledem k tomu, že křesťané o nedělích půst nedrželi, je celkový počet dnů do této soboty v kalendáři o několik dnů delší. Letos bude Bílá sobota 19. dubna. Písemné zmínky o masopustních rejích z Čech i Moravy jsou dochovány ze 13. století, i když svátek je zřejmě ještě staršího data.