dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Chystáte se na kolo? Velký průvodce výběrem dámských kol
Dámské kolo má jiné parametry než pánské. Foto: archiv

Chystáte se na kolo? Velký průvodce výběrem dámských kol

Časy, kdy ženy na kole na cestách „vlály“ za svými zdatnými manžely, jsou dávno pryč. Kola i výbava se dělá ženám na míru, roste počet akcí pro cyklistky i počet závodnic. Cyklistice se zkrátka věnuje čím dál více žen a začínají v jakémkoliv věku. Poradíme vám, čím se vybavit a jak začít.

V supermarketu kvalitní kolo nepořídíte

Základním kritériem při výběru kola je terén, na němž se budete nejčastěji pohybovat: na převážně nezpevněné a neupravené cesty se nejlépe hodí horská kola neboli MTB. Trekingová a krosová kola jsou určena pro jízdu po silnicích, zpevněných cestách nebo lehčím terénem. Silniční kola se hodí výhradně na asfaltové povrchy a městská kola jsou ideální pro jízdu ve městě na kratší vzdálenosti.

Rekreační cyklistka nemusí zpočátku sahat po nijak extrémně drahém kole. „Na trhu je spousta kol kolem deseti či dvanácti tisíc korun, které mají spolehlivé komponenty a vydrží dobře sloužit dlouhou dobu. Když se cyklistka později zlepší ve svých výkonech, dá se takové kolo i dobře prodat,“ říká Karel Studnička ze specializovaného obchodu na cyklistiku Ski a Bike Centrum Radotín.

Rozhodně je ale podle něj dobré se na začátku vyvarovat superlevných jízdních kol ze supermarketu. „Ta jsou prakticky neseřiditelná a po nákupu vyžadují množství opakovaných servisních zásahů, které nakonec kolo hodně prodraží. Navíc není při jízdě nic horšího, než když bicykl začne zlobit, nejde řadit či jinak nefunguje,“ varuje.

Dámské kolo má jiné parametry než pánské

Pro ženy je rozhodně lepší sáhnout po dámském modelu. Zdaleka nejde jen o vzhled, dámské bicykly mají jinou rámovou geometrii a hodně komponent je uzpůsobených přímo pro ženy.

„Dámská kola lépe reflektují ženskou postavu. Rámy bývají kratší, řídítka užší, také kliky bývají kratší. Na takovém kole se ženám jede lépe a také se jim jednodušeji ovládá. Samozřejmostí u dámských bicyklů jsou i malé velikosti, které často u pánského modelu chybí,“ upozorňuje Karel Studnička.

Specificky dámské jsou i další detaily. Třeba sedlo nebo gripy. Také brzdové páky mohou být přiblížené k řídítkům, aby na ně lépe dosáhla i žena s kratšími prsty. Jinak je potřeba ladit také odpružení. Proto jsou dámské odpružené vidlice na horských a trekingových kolech často naladěné na nižší váhu a kolo je pak v terénu pro ženy pohodlnější než kolo pánské, u kterého pružení počítá s větší váhou cyklisty.

A jaká je nejčastější chyba, kterou ženy při výběru kola dělají? Bývá to chybně zvolená velikost, tedy příliš velký rám. „Nás, jako cyklistické specialisty, také často zamrzí, když vidíme muže se špičkovým sportovním kolem a za ním trápící se manželku na nevhodně zvoleném nebo osazeném kole,“ říká Lukáš Princ z portálu www.Kola-Radotin.cz a upozorňuje i na další důležitý fakt. „Tělo cyklistky je prakticky po celou dobu jízdy téměř celou vahou v kontaktu se sedlem. Proto je třeba věnovat dostatečnou pozornost i výběru sedla.“

Do sedel! Ale do jakých?

Dnes se sedla vyrábějí v různých šířkách. Ve specializovaných prodejnách je možné si nechat změřit šířku sedacích kostí na speciálním přístroji a tomu pak přizpůsobit výběr sedla.

Na trhu jsou i specifická dámská sedla, která lze rozhodně ženám doporučit. Bývají kratší a širší a mají měkce polstrované trošku jiné pasáže, než pánské modely. Proto celkově lépe odpovídají dámské anatomii.

„Určitý mýtus mezi rekreačními cyklisty představuje měkčí sedlo, o němž se traduje, že je i pohodlnější. Platí to ale vždy jen pro několik prvních kilometrů. Proto pokud máte městské kolo, na kterém ujedete do deseti kilometrů, volte klidně hodně měkké sedlo. Pro delší vyjížďky okolo 30 km už jsou naopak mnohem vhodnější sedla o něco tvrdší a sportovnější,” dodává Lukáš Princ.

Dobré je zmínit, že na sedla není dobré umísťovat různé změkčovací molitanové potahy a obaly. Často se při jízdě shrnují a ve finále mohou nadělat více paseky než užitku. Otlačeniny zadní části těla jsou pak velmi nepříjemné. Co naopak pomáhá, jsou cyklistické kalhoty s vložkou, která právě zadní část těla chrání. Jejich pořízení je dobrou investicí i pro rekreační cyklistku.

Ski a Bike Centrum Radotín je specializovaná prodejna pro lyžování a cyklistiku, založená v roce 1988. Nabízí prémiové značky sportovního vybavení a oblečení. Provozuje také špičkový lyžařský a cyklistický servis, test centrum a půjčovnu lyžařského náčiní. Je výhradním dovozcem dětského oblečení Reima v České republice a pořadatelem mnoha sportovních akcí. Více na www.skiservis.cz


Saunia připravila vánoční akci, hodinovou masáž zdarma

Včera ve 12:47

Saunový svět Saunia připravil vánoční akci 2+1 zdarma na masáže v Saunii. Co to znamená? Pokud si pořídíte 2 poukazy na masáž v délce 60 minut, dostanete třetí poukaz na masáž v hodnotě 400 korun zdarma.

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Další články
Nahoru