Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 3°C
Pátek 2. 12. 2022
Svátek má Blanka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Chystaný most s pracovním názvem Dvorecký by se mohl jmenovat po Albrightové
Vítězný návrh mostu podle autorů reaguje na danosti místa, odkazuje na tradici pražských obloukových mostů bez konstrukce nad mostovkou a na existenci blízkých kubistických staveb. Zdroj vizualizace: ATELIER 6 + TUBES

Chystaný most s pracovním názvem Dvorecký by se mohl jmenovat po Albrightové

Chystaný most přes Vltavu s pracovním názvem Dvorecký by mohl nést jméno po zesnulé bývalé ministryni zahraničí Spojených států Madeleine Albrightové. Návrh na pojmenování dostane magistrátní místopisná komise a bude projednán s Prahou 4 a 5. S návrhem přišel náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

O úmrtí čtyřiaosmdesátileté bývalé ministryně zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightové včera informovala agentura AP. Albrightová byla šéfkou americké diplomacie v druhé polovině devadesátých let, stala se historicky první ženou v tomto úřadu a do té doby také nejvýše postavenou političkou v amerických dějinách.

Albrightová se narodila v Praze dva roky před začátkem druhé světové války v židovské rodině diplomata Josefa Korbela. Vychovávána byla jako katolička. Do Spojených států přišla jako uprchlice v roce 1948.

„Ve středu mne zasáhla zpráva o smrti Madeleine Albrightové, rodačky z pražského Smíchova. Na dnešním jednání zastupitelstva jsem proto navrhl pojmenování mostu podle ní. Praze by bylo ctí, kdyby jeden z jejích mostů nesl její jméno. Co nejdříve zahájím jednání s městskými částmi, abychom pojmenování mostu do detailu probrali,“ uvedl Scheinherr.

„Ještě letos začneme stavět nový most mezi Smíchovem a Podolím. Navrhneme, aby nesl jméno Madeleine Albright, rodačky ze Smíchova, a připomínal její mimořádné zásluhy v boji za lidská práva, demokracii a mír. Pojmenovat velkou stavbu je příležitost přihlásit se k hodnotám, které osobnost Madeleine Albright zosobňuje a které je stále nesmírně důležité ochraňovat. Most by byl prvním pražským mostem pojmenovaným po významné ženě,“ řekl předseda zastupitelského klubu Praha Sobě Jan Čižinský.

Pražský magistrát už vypsal tendr na stavbu mostu za 972 milionů korun. Stavět by se mělo začít nejpozději v polovině letošního roku a výstavba potrvá dva až tři roky. Most bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším a má zlepšit dopravní propojení obou břehů Vltavy. Propojí čtvrtou a pátou městskou část.

Ačkoli se most už od prvních plánů označuje pracovním názvem Dvorecký, protože na levém břehu bude ústit do lokality Dvorce, definitivní název ještě nebyl přijat. Své návrhy loni v prosinci představila politická vedení radnic Prahy 4 i 5.

Vedení Prahy 5 se těsně před Vánoci usneslo, že navrhne hlavnímu městu, aby připravovaný most pojmenovalo Havlův nebo Zlíchovský. Už v polovině prosince se radní Prahy 4 usnesli, aby se most jmenoval Podolský.

O definitivním názvu nakonec rozhodnou pražští radní na doporučení magistrátní místopisní komise.

Východní vyústění mostu bude u Žlutých lázní severně od Jeremenkovy ulice, západní povede poblíž tramvajové zastávky Lihovar. Délka bude 388 metrů a šířka 16 metrů. Stavba zahrnuje obě předpolí mostu včetně lávky pro cyklisty, opěrné zdi a uměleckých děl. Most doplní chybějící propojení pro MHD, pěší a cyklisty mezi vltavskými břehy.


Autor: Jan Puci

Praha 5 zhodnotí, jak se chovají řidiči v parkovacích zónách

27. listopadu 2022 v 19:58

Praha 5 zatím neplánuje iniciovat zavádění nových parkovacích zón, nicméně chtěla by zhodnotit a podle toho případně i přehodnotit režimy v těch stávajících. Uvedl to místostarosta páté městské části Milan Kryl (Piráti) na nedávném setkání s novináři.

Výměna požární signalizace omezí provoz Strahovského tunelu

25. listopadu 2022 v 09:14

Z důvodu výměny elektrické požární signalizace budou probíhat uzávěry Strahovského tunelu.

Další články
Nahoru