Dnes Pátek - zatazeno 26°C
Zítra Sobota - oblacno 22°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Chystaný most s pracovním názvem Dvorecký by se mohl jmenovat po Albrightové
Vítězný návrh mostu podle autorů reaguje na danosti místa, odkazuje na tradici pražských obloukových mostů bez konstrukce nad mostovkou a na existenci blízkých kubistických staveb. Zdroj vizualizace: ATELIER 6 + TUBES

Chystaný most s pracovním názvem Dvorecký by se mohl jmenovat po Albrightové

Chystaný most přes Vltavu s pracovním názvem Dvorecký by mohl nést jméno po zesnulé bývalé ministryni zahraničí Spojených států Madeleine Albrightové. Návrh na pojmenování dostane magistrátní místopisná komise a bude projednán s Prahou 4 a 5. S návrhem přišel náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

O úmrtí čtyřiaosmdesátileté bývalé ministryně zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightové včera informovala agentura AP. Albrightová byla šéfkou americké diplomacie v druhé polovině devadesátých let, stala se historicky první ženou v tomto úřadu a do té doby také nejvýše postavenou političkou v amerických dějinách.

Albrightová se narodila v Praze dva roky před začátkem druhé světové války v židovské rodině diplomata Josefa Korbela. Vychovávána byla jako katolička. Do Spojených států přišla jako uprchlice v roce 1948.

„Ve středu mne zasáhla zpráva o smrti Madeleine Albrightové, rodačky z pražského Smíchova. Na dnešním jednání zastupitelstva jsem proto navrhl pojmenování mostu podle ní. Praze by bylo ctí, kdyby jeden z jejích mostů nesl její jméno. Co nejdříve zahájím jednání s městskými částmi, abychom pojmenování mostu do detailu probrali,“ uvedl Scheinherr.

„Ještě letos začneme stavět nový most mezi Smíchovem a Podolím. Navrhneme, aby nesl jméno Madeleine Albright, rodačky ze Smíchova, a připomínal její mimořádné zásluhy v boji za lidská práva, demokracii a mír. Pojmenovat velkou stavbu je příležitost přihlásit se k hodnotám, které osobnost Madeleine Albright zosobňuje a které je stále nesmírně důležité ochraňovat. Most by byl prvním pražským mostem pojmenovaným po významné ženě,“ řekl předseda zastupitelského klubu Praha Sobě Jan Čižinský.

Pražský magistrát už vypsal tendr na stavbu mostu za 972 milionů korun. Stavět by se mělo začít nejpozději v polovině letošního roku a výstavba potrvá dva až tři roky. Most bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším a má zlepšit dopravní propojení obou břehů Vltavy. Propojí čtvrtou a pátou městskou část.

Ačkoli se most už od prvních plánů označuje pracovním názvem Dvorecký, protože na levém břehu bude ústit do lokality Dvorce, definitivní název ještě nebyl přijat. Své návrhy loni v prosinci představila politická vedení radnic Prahy 4 i 5.

Vedení Prahy 5 se těsně před Vánoci usneslo, že navrhne hlavnímu městu, aby připravovaný most pojmenovalo Havlův nebo Zlíchovský. Už v polovině prosince se radní Prahy 4 usnesli, aby se most jmenoval Podolský.

O definitivním názvu nakonec rozhodnou pražští radní na doporučení magistrátní místopisní komise.

Východní vyústění mostu bude u Žlutých lázní severně od Jeremenkovy ulice, západní povede poblíž tramvajové zastávky Lihovar. Délka bude 388 metrů a šířka 16 metrů. Stavba zahrnuje obě předpolí mostu včetně lávky pro cyklisty, opěrné zdi a uměleckých děl. Most doplní chybějící propojení pro MHD, pěší a cyklisty mezi vltavskými břehy.


Autor: Jan Puci

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Rekonstrukce Barrandovského mostu začne 14. května

3. května 2022 v 10:32

V polovině května startuje oprava Barrandovského mostu. Technická správa komunikací (TSK) práce rozdělila do více let a vždy jen na část stavební sezony. Po zbytek roku bude most bez omezení průjezdný. V letošním roce práce začnou 14. května a potrvají do 31. srpna 2022, celkem...

Další články
Nahoru