dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Chystá se vyhláška, která by znemožnila ohňostroje z Vltavy
Cestující výletní lodě sledují pětiminutý ohňostroj, který byl odpálen u Karlova mostu. Foto: PP

Chystá se vyhláška, která by znemožnila ohňostroje z Vltavy

Praha připravuje vyhlášku, která by znemožnila odpalování ohňostrojů z Vltavy. Než začne platit, dohodla se na omezení Praha 1 s Povodím Vltavy. Magistrát vyhláškou zakazuje odpalovat ohňostroje mimo Silvestra a Nového roku kromě několika vyhrazených míst, na řeku se ale nevztahuje.

„Praha 1 podporuje návrh vyhlášky hl. města Prahy o používání pyrotechnických výrobků na území Prahy, která zakáže provozování ohňostrojů na celém území památkové rezervace, tedy i na řece. Praha 1 zároveň podporuje výstavbu nové plavební komory mezi Střeleckým a Dětským ostrovem. Díky této komoře se odlehčí lodní dopravě v okolí Karlova mostu a Staroměstského jezu,“ uvedla mluvčí městské části Veronika Blažková.

„Lidé si opakovaně stěžují, stresuje to jejich psy i kočky. Je samotné to ruší, zlobí se. Těžko jim vysvětlujeme, že proti tomu nemůžeme účelně bojovat. K ohňostrojům máme negativní postoj. Firmy, které nabízejí svým klientům takový zážitek, vědí, že bychom ohňostroj odpalovaný ze souše nepovolili. Na Vltavě však nic nezmůžeme, firmy tam od nás nepotřebují žádné povolení,“ postěžoval si nedávno starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Podle připravované vyhlášky bude provádění ohňostroje zakázáno mimo jiné v památkové rezervaci v hlavním městě Praze, a od její hranice na řece Vltavě rovněž ve směru proti jejímu proudu až k Barrandovskému mostu.

Ve směru po proudu až k Trojskému mostu a v okruhu 500 m od zařízení poskytujících zdravotní lůžkovou péči, domovů pro seniory anebo od domovů pro osoby se zdravotním postižením. Na novoroční ohňostroj se zákaz vztahovat nebude.

Protože vyhláška začne platit nejdříve v řádu měsíců, zastupitelstvo centrální městské části schválilo tento týden memorandum s Povodím Vltavy a Státní plavební správou, v němž všechny strany vyjadřují vůli problém bezodkladně řešit.

„Státní podnik Povodí Vltavy a Státní plavební správa podle memoranda využije všech zákonných prostředků ke znemožnění odpalování ohňostrojů na řece Vltavě z míst, která v Praze 1 spravuje," sdělila Blažková. Postihovat bude i vlastníky plavidel, z nichž se pyrotechnika odpaluje, například neuzavřením nájemní smlouvy na kotvení.

Novoroční ohňostroje v Praze se dříve odpalovaly i ze Střeleckého ostrova nebo pontonu na Vltavě. Ochranáři to však kritizovali, protože plašil vodní ptactvo. Nesouhlasila ani radnice Prahy 1.


Další články
Nahoru